Естонія в секретному режимі готується до знесення радянських пам'ятників

Влада Естонії створила комісію з монументів, яка розроблює плани щодо демонтажу надгробків та пам'ятників із символікою СРСР. Підготовка здійснюється в секретному режимі.

Естонія в секретному режимі готується до знесення радянських пам'ятників

Влада Естонії створила комісію з монументів, яка розроблює плани щодо демонтажу надгробків та пам'ятників із символікою СРСР. Підготовка здійснюється в секретному режимі.

Про це повідомляє портал ERR.

Створена комісія покликана "організувати усунення з публічного простору надгробків та пам'ятників із символікою окупаційної влади". У ряді випадків допускається заміна текстів на табличках ідеологічно нейтральними. Робота комісії йде під покровом таємниці, громадськості повідомили лише, що комісію очолює Аско Ківінук, який раніше працював у держцентрі оборонних інвестицій.

За словами Кивінука, відомо, що до комісії входять представники різних міністерств і відомств, але імена членів комісії не розголошуються. Спроби ЗМІ отримати у п'ятницю коментарі від голови комісії або від держсекретаря не мали успіху, у відповідь на письмовий запит Держканцелярія повідомила, що комісія проводить засідання раз на тиждень і вже наступного тижня представить юридичний аналіз планів демонтажу радянських пам'яток.

"Члени кабінету міністрів у курсі обговорюваного в комісії, нас уже двічі знайомили з її матеріалами. Щодо засекреченості, то, якщо подивитися, що трапилося в Нарві, де спалили екскаватор, який допомагав демонтажу радянської гаубиці, стає зрозуміло, що секретність тут цілком обґрунтована. Члени комісії можуть наразитися на погрози і небезпеку, тому естонська держава повинна захистити їх і дати їм можливість працювати спокійно", - наголосила міністр держуправління Рійна Солман.

Історик Яак Валге, який став політиком, підтримує намір уряду демонтувати більшу частину радянських монументів, але вважає, що громадськість має право знати, хто, як і на яких підставах приймає рішення.

"Це просто смішно і залишає враження, що хтось боїться помсти з боку Сталіна чи Путіна. Якщо хтось із членів комісії бажає зберегти анонімність, таким людям краще було б взяти самовідвід. Йдеться про принципово важливі для Естонії питання, і обговорювати їх треба відкрито", - заявив він.

Такої думки дотримується і головний редактор порталу Delfi.

"У нинішній ситуації від цієї комісії потрібна якраз максимальна прозорість - громадськість має знати, хто входить до комісії, що там обговорюють, за якими критеріями приймаються рішення, коли вони будуть реалізовані. Ці рішення матимуть велику суспільно-політичну вагу, і нинішня секретність у якийсь момент почне працювати проти цих рішень", - сказав головний редактор Delfi та Eesti Päevaleht Урмо Соонвалд.

Міністр держуправління обіцяє завісу таємниці над планами ліквідації радянських монументів у якийсь момент зняти.

"Сподіваюся, що вже найближчими днями комісія представить нам план дій щодо усунення "червоних" монументів, і тоді уряд проінформує громадськість про цей план", - сказала Солман.

В отриманій ЗМІ письмовій відповіді від держканцелярії також міститься обіцянка, що підсумкові висновки комісії будуть оприлюднені.