- Категорія
- Політика
- Дата публікації
Естонії доведеться самій оплачувати витрати на українських біженців
Єврокомісія розуміє проблеми, які має Естонія. Але зараз вона не може запропонувати вирішення цих проблем.
Хоча українські біженці продовжують прибувати, Естонія отримає від Європейського союзу на компенсацію пов'язаних із цим витрат не більше 10 млн євро або в десятки разів менше за ту суму, на яку розраховували країни Балтії, пише ERR.
На сайті Ради Європейського Союзу стверджується, що країни-члени можуть використовувати на компенсацію пов'язаних з українськими біженцями витрат до 17 млрд євро. Ця цифра тиражується в Брюсселі у поєднанні з такими виразами як "гнучка міра" або "гнучка солідарність".
Однак насправді за цим ховається не пряме фінансування, а домовленість використати на біженців кошти, які вже було виділено країнам-членам на інші цілі у рамках минулого та наступного бюджетів Євросоюзу.
Безпосередньо на біженців з різних фондів наскребли приблизно 400 млн. євро, з яких Естонія може отримати до 10 млн. євро.
"Ми зараз не знаємо точну цифру. Це може становити приблизно 10 млн євро", - сказала ERR голова відділу у справах ЄС та зовнішніх зв'язків МВС Естонії Крісті Вярк. Вона уточнила, що ці гроші можна використати на оплату первинних витрат, пов'язаних із біженцями, такими як харчування, одяг та розміщення.
Оскільки в Естонії вже зараз перебуває понад 60 000 українських біженців, це означає приблизно 250 євро на одну людину, тоді як країни Балтії у спільній заяві цього літа просили у Брюсселя по 6000 євро на одного біженця.
За словами голови відділу зовнішніх фондів Міністерства фінансів Трійн Томінгас, для виділення коштів ЄС має три варіанти: перенаправити їх з інших програм, взяти кредит або зібрати з країн-членів. На даний момент конкретні схеми фінансування не обговорюються, можливо, з тієї причини, що країни, які прийняли найбільше біженців, не мають в ЄС достатньої ваги, щоб продавити таке обговорення. Необхідною попередньою умовою тут є принципова домовленість Єврокомісії та країн-членів щодо необхідності відповідного фонду.
"Єврокомісія зараз зазначила, що вона розуміє проблеми, які є в Естонії. Але зараз, наскільки їй відомо, вона не може запропонувати вирішення цих проблем", - сказала Крісті Вярк.
За даними ООН, у країнах ЄС перебуває 7,8 млн. українських біженців, з яких тимчасовий чи інший захист попросили 4,7 млн., у тому числі 1,5 млн. - у Польщі. В Угорщині перебуває всього 31 000 біженців, у Литві за захистом звернулися 70 000, в Латвії – 42 000. В Естонії захист отримали 39 000, однак у МВС вважають, що в країні перебуває 62 000 біженців. Багато урядів країн-членів ЄС відмовляються оцінювати кількість військових біженців, що знаходяться в них, або, принаймні, не надають ці дані ООН.
Питання про програму перерозподілу біженців теж зависло в повітрі, в тому числі через великі протиріччя, які викликала аналогічна спроба з біженцями з Близького Сходу кілька років тому. Навесні було досягнуто принципової домовленості, що українських біженців силою не переміщатимуть, і вони зможуть самі обирати країну, в якій вони хочуть отримати захист.
Естонія прийняла приблизно 3 біженців на 100 осіб населення, Австрія – одного, Данія – 0,6, а Франція – 0,2.
Крісті Вярк зазначила, що питання про перерозподіл не порушувалося з весни, і тепер на ці теми більше не говорять. Естонія також офіційно не ініціює таких обговорень. "Естонія не прийняла остаточного рішення, що ми робитимемо далі у цьому питанні. Тому про це ще рано говорити", - сказала представник МВС.