Естонські прикордонники все частіше залишають українців у Росії

За даними волонтерів, кількість відмов на перетин кордону на КПП Нарва почала зростати наприкінці липня – на початку серпня.

Естонські прикордонники все частіше залишають українців у Росії

Естонський уряд обмежив доступ до країни для українських біженців, які змушені тікати до Європи через Росію. У кабінетах естонської влади зараз йдуть бурхливі дебати на цю тему, а волонтери та правозахисники заявляють про велику кількість відмов на КПП Нарва, повідомляє Север.Реалии.

За даними волонтерів, кількість відмов на перетин кордону на КПП Нарва почала зростати наприкінці липня – на початку серпня.

Причини для відмов були досить дивними: "Не вистачає підстав для в'їзду до ЄС", "Не вистачає документів для в'їзду до ЄС". Але біженцю не потрібні якісь особливі підстави для в'їзду до ЄС та документи: можна використовувати і звичайний паспорт, і ID-картку, і закордонний паспорт.

Дуже погано пропускають людей, котрі досить довго, місяць-три, перебували на території Росії. Їм пояснюють, що якщо вони намагалися жити в Росії, значить, їх там все влаштовувало.

Дуже багатьом чоловікам кажуть: йдіть воюйте. Наприклад, так сказали одному 19-річному парубкові з паспортом ДНР та українським свідоцтвом про народження: "Яке ти мав право втекти через Росію?" Причому у Донецьку він міг іти воювати лише проти України.

Не впустили дівчину і літню пару, які збиралися летіти до Ірландії. Сказали, що "мета поїздки не відповідає зазначеній".

Для біженців з України є два законні способи легалізації на естонському кордоні. Якщо людина перебувала в Україні на 24 лютого і може це якось підтвердити, вона отримує тимчасовий захист і має право залишитися в Естонії або транзитом прямувати через територію Євросоюзу до обраної ним країни проживання. Якщо людина не перебувала в Україні 24 лютого, а була, наприклад, у Росії чи деінде, то на підставі українського паспорта вона може на першому безпечному кордоні попросити притулок і повинна отримати міжнародний захист у звичайному порядку. Тобто має бути відкрито міграційну справу, її документи зобов'язані прийняти та розглянути, і для прикордонників існує лише одна опція: вони зобов'язані її оформити та перевести до табору для біженців. Безпечними країнами, що межують із Росією, вважаються Латвія, Естонія, Фінляндія, Норвегія. Білорусь, Казахстан, Грузія, Вірменія – ні.

"Відмовники" належать переважно до першої групи, зазначає видання.

У середньому у серпні та вересні на кордоні завертали по 15 осіб на день, кажуть волонтери. В останні дні додалася нова підстава для відмови: "загроза європейській безпеці".

Причому, на думку волонтерів, йдеться про зловживання владою конкретними змінами прикордонників та конкретними людьми у Нарві.

В результаті біженці повертаються на російську сторону, проходять там додаткові багатогодинні допити і знову намагаються вибратися до Європи через інші країни чи КПП.