Фінляндія прийме частину українських біженців із Естонії

Деталі угоди ще опрацьовуються, і співпраця у цій сфері може розпочатися у середині січня.

Фінляндія прийме частину українських біженців із Естонії

Естонія і Фінляндія досягли принципової домовленості, згідно з якою Фінляндія прийматиме українських військових біженців, які прибули до Естонії, якщо вони захочуть туди переїхати.

"Радий повідомити, що хоча більш детальні домовленості ще не укладені, але у співпраці з прем'єр-міністром ми йдемо до того, що фінський уряд готовий допомогти нам у прийомі українських біженців. Це стосується тих українців, які прибули до Естонії, але ще не вийшли на роботу і не влаштувалися в країні", - заявив міністр внутрішніх справ Лаурі Ляенеметс на урядовій прес-конференції у четвер, передає err.ee.

За його словами, деталі угоди ще опрацьовуються, і співпраця у цій сфері може розпочатися у середині січня. "Ми ще уточнюємо, якими будуть ці цифри, але є принципова готовність, і я думаю, точніша інформація надійде до середини січня, і приблизно тоді ж може початися співпраця між двома країнами", - сказав міністр внутрішніх справ.

Ляенеметс написав у соціальних мережах, що Естонія вже надала тимчасовий захист майже 41 000 українських військових біженців.

"Чесно кажучи, ми на межі наших можливостей. Звичайно, ми продовжуватимемо приймати всіх, хто потребує, але головне питання: чи зможемо ми найближчим часом запропонувати їм якусь допомогу?" – зазначив Ляєнеметс.

За словами міністра, однією з можливостей було скорочення необхідних допоміжних служб. "Однак це торкнеться не лише українських військових біженців, але певною мірою і жителів Естонії. Йдеться про навантаження на системи освіти, охорони здоров'я та соціальну систему в цілому, - сказав він. - Наприклад, черги на лікування, відсутність вчителів чи навіть те, чи можемо ми запропонувати біженцям навчання естонської мови достатньою мірою".

Крім того, Естонія практично вичерпала можливості довгострокового розміщення біженців, держава наближається до межі своїх можливостей й у плані надання короткострокового житла.

"Тенденції сумні, але зрозумілі: зима ще попереду, а війна триває. Щоб запобігти кризовій ситуації, викликаній триваючою міграцією, і забезпечити необхідні послуги і допомогу для військових біженців, що прибувають, а також, природно, і для жителів Естонії, близько місяця тому я почав переговори з фінами, щоб попросити їх про підтримку. Учора добрі північні сусіди підтвердили свою готовність прийти до нас на допомогу", - додав Ляенеметс.

"Важливо наголосити, що мова точно не йде про насильницький перерозподіл біженців! У рамках співпраці двох держав ми запропонуємо українським біженцям, які прибувають сюди в майбутньому, переїхати до Фінляндії, де поки є більше можливостей для їх прийому та допомоги. Це добровільне рішення кожного українця - примусово ми нікого звідси не женемо! – зазначив міністр.

За словами Ляенеметса, фінський уряд швидко усвідомив необхідність виявити гуманність та солідарність та надати підтримку українцям та Естонії. "Я хотів би подякувати уряду Фінляндії та міністру внутрішніх справ Крісту Мікконен", - підсумував він.