Herzlich willkommen! На яких підставах українці можуть в'їжджати та перебувати у Німеччині

До Німеччини їдуть не лише з України, сюди намагаються переїхати також біженці, що раніше проживали в інших країнах - Польщі, Італії, Франції тощо. 

Herzlich willkommen! На яких підставах українці можуть в'їжджати та перебувати у Німеччині

Німеччина стала однією з найпривітніших країн для українських біженців. На сьогодні тут проживає близько 900 000 українців-утікачів, і досі до цієї країни не припиняється потік людей. Адже до Німеччини їдуть не лише з України, сюди намагаються переїхати також біженці, що раніше проживали в інших країнах - Польщі, Італії, Франції тощо. Про умови в'їзду до країни, правила реєстрації та особливості перебування - читайте у нашому матеріалі.

Які умови в'їзду до Німеччини?

Біженці з України можуть в'їжджати до Німеччини без візи та оформлення попередньо підстав для перебування. Також українцям, що тікають від війни, не обов'язково мати закордонний паспорт - в”їхати до ЄС можна за українським паперовим паспортом-книжечкою.

Які умови перебування в країні?

За загальним правилом особам, які не мають громадянства Євросоюзу або громадянства Ісландії, Ліхтенштейну, Норвегії чи Швейцарії, для тривалого легального перебування в Німеччині потрібен дозвіл на тимчасове перебування - Aufenthaltstitel.

У зв'язку з військовими діями в Україні ще у березні влада Німеччини зробила виключення, дозволивши українцям перебувати у країні без дозволу на тимчасове перебування до 31 серпня 2022 року. Тобто, до цього терміну усі українці, що в'їхали до країни після 24 лютого, можуть перебувати у Німеччині легально, навіть не маючи Aufenthaltstitel.

Якщо німецька влада не продовжить дію свого розпорядження щодо українських біженців, то з 31 серпня буде потрібна підстава для перебування. Втім, оскільки оформлення Aufenthaltstitel може затягуватися на місяць-два, то підставою для перебування до його отримання може слугувати тимчасове посвідчення легального перебування Fiktionsbescheinigung, яке видають особам, що подали заявку на Aufenthaltstitel.

Таким чином, українцям в Німеччині для легального перебування до 31 серпня необхідно подати до компетентного відомства у справах іноземців заявку на видачу підстави для перебування (Aufenthaltstitel) відповідно до § 24 “Надання права на перебування для тимчасового захисту закону про перебування іноземців та осіб без громадянства” (AufenthG).

Чи дозволено українцям переїздити до інших країн ЄС?

У межах Шенгенської зони дозволено переміщення без візи для громадян України з біометричними паспортами та українців без біометричних паспортів, які отримали дозвіл на перебування у Німеччині - Aufenthaltstitel. При цьому термін перебування за межами країни обмежений до 90 днів за півроку.

На даний момент не існує загальноєвропейського процесу розподілу осіб, які потребують тимчасового захисту, тому про можливість подачі такої заявки потрібно консультуватися безпосередньо у країні, де планується реєстрація. Тобто, переїхати з іншої країни до Німеччини сьогодні можливо. Для цього лише потрібно знятися з обліку у попередній країні реєстрації.

Хто може подавати заявку на тимчасовий захист у Німеччині?

Подати заявку за § 24 "Надання права на перебування в метою тимчасового захисту закону про перебування іноземних громадян (AufenthG) можуть особи наступних категорій:

- громадяни України, які перед 24 лютого 2022 р. проживали в Україні;

- особи без громадянства та громадяни інших, крім України, третіх країн, які перед 24-м лютого 2022 р. перебували в Україні в рамках міжнародного захисту або рівноцінного національного захисту;

- члени сімей двох перших категорій (тобто подружжя, партнерів з цивільного шлюбу, малолітніх неодружених/заміжніх дітей та близьких родичів з урахуванням додаткових умов), навіть якщо вони не є громадянами України.

Громадяни третіх країн також можуть отримати тимчасовий захист у Німеччині за § 24, якщо станом на 24 лютого 2022 р. вони доказово легально перебували в Україні і не можуть безпечно і на постійній основі повернутися до країни чи регіону свого походження. Зокрема, це стосується студентів та осіб, перебування яких в Україні не обумовлене лише поїздкою в гості або для короткострокового заробітку. Водночас особи, які перебували в Україні до 24 лютого як туристи або в діловій поїздці, не отримують тимчасового захисту.

Клопотати про тимчасовий захист можуть і українці, які перебували у Німеччині до 24 лютого та особи які перебували у Європейському Союзі у відпустці чи відрядженні і не можуть повернутися в Україну через військові дії.

Чи діють на в'їзд до країни обмеження, пов'язані із коронавірусом?

Чітких обмежень, пов'язаних із карантином чи постановкою на облік при в'їзді до країни на сьогодні немає. За загальним правилом існує лише обов'язок пред'явлення сертифіката про щеплення, довідки про одужання, результату тесту на коронавірус, але українських військових біженців пропустять і без цих документів.

При в'їзді до Німеччини необхідно зробити тести на Ковід. При позитивному результаті або явних симптомах хвороби надається медична консультація.

Як і де необхідно реєструватися після в'їзду до країни?

Весь процес реєстрації у Німеччині поділяється на чотири послідовні етапи:

1) початкова реєстрація;

2) розподіл у певне місто (у разі отримання соціальної допомоги);

3) постановка на облік за адресою місця проживання в місці призначення;

4) подання заявки на підставу для перебування (Aufenthaltstitel).

Усі громадяни України з біометричним паспортом можуть 90 днів вільно перебувати і переміщатися у межах Євросоюзу без реєстрації. Однак, якщо українські біженці потребують соціальної допомоги у вигляді безкоштовного житла, харчування чи грошових виплат, то вони повинні зареєструватися. Це можна зробити в установах тимчасового розміщення біженців (“таборах для біженців”) або у поліції.

Українці, які здатні самостійно подбати про своє харчування та житло, розподілу не підлягають. Тих, хто потребує соціальної допомоги і не має, де жити, розподіляють за федеративними землями, містами та муніципалітетами. Подавати заявку на Aufenthaltstitel можна лише у кінці ланцюжка розподілу - тобто, коли буде відомо, який саме муніципалітет візьме на себе витрати на конкретну особу.

На сьогодні не всі землі Німеччини можуть приймати українських біженців, тому існують труднощі із реєстраціями за бажанням. Наприклад, якщо хтось із членів сім'ї хоче приєднатися до своїх родичів, що вже перебувають у Німеччині, але ця земля є “закритою” для біженців, то доводиться обирати: або жити разом, але не отримувати соціальну допомогу, або жити в іншій землі, яка відкрита для біженців, і зможе взяти на себе соціальне забезпечення.

Отже, після прибуття на місце призначення необхідно зареєструватися в органі обліку мешканців. Якщо українці проходять цю процедуру через табори, то процес відбувається просто і реєстратори самі приїздять до гуртожитків, де розміщені біженці. Втім варто зазначити, що постановка на облік в органі обліку мешканців не прирівнюються до подання заявки на підставу перебування (Aufenthaltstitel). Тобто, здавати відбитки пальців доведеться кілька разів.

Перший паперовий документ, що легалізує біженців у Німеччині, називається Fiktionsbescheinigung, він видається одразу після реєстрації. Однак основним документом для перебування у країні є саме Aufenthaltstitel - пластикова картка, на якій зазначено термін легального перебування у країні, зазвичай це два роки від моменту реєстрації.

Чи повинні громадяни України клопотати про притулок?

Громадянам України рекомендується утриматись від подання клопотання про надання притулку, адже необхідний захист і соціальне забезпечення надається іншим шляхом - за § 24 "Надання права на перебування для тимчасового захисту закону про перебування іноземців та осіб без громадянства” (AufenthG).

Однак це право зберігається, і подати клопотання про надання притулку можна за бажанням особи. Для цього необхідно звернутися до відповідального представництва федерального відомства у справах міграції та біженцям.

Чи дозволено працювати українцям, які мають дозвіл на перебування з метою тимчасового захисту?

Заборони на працевлаштування для українських біженців у Німеччині не існує, а за бажанням кожен може знайти собі роботу з бажаною кількістю годин та навантаженням. При цьому “дозвіл на роботу” з'являється автоматично при реєстрації: відомства у справах іноземців вже під час подання заявки видають тимчасові посвідчення легального перебування в країні (Fiktionsbescheinigung), де і робиться позначка "Дозволена діяльність, яка приносить дохід". Таким чином, вже з цим тимчасовим посвідченням легального перебування можна вести в Німеччині самостійну економічну діяльність або працювати як найманий працівник. При цьому українцям варто пам'ятати, що у Німеччині заборонено працювати неофіційно і отримувати зарплату в конверті, а при заповненні документів обов'язково вказувати увесь дохід.

Чи можуть українські біженці отримувати соціальне забезпечення та медичне обслуговування у Німеччині?

У разі потреби усі особи, які підпадають під дію ст. 24 Закону про проживання (AufenthG – посвідка на проживання для тимчасового захисту), можуть отримувати допомогу на харчування та медичне обслуговування. Реєстрація на допомогу здійснюється у пунктах прийому біженців та у відомствах у справах іноземців. Залежно від категорії, до якої належить особа, виплати може здійснювати центр зайнятості чи відділ соціального захисту громадян.

Чи можна українським біженцям виїздити з Німеччини до України?

До отримання підстав для перебування у Німеччині (Aufenthaltstitel) полишати країну не рекомендується. Після отримання пластикової картки чи іншого документа, що засвідчує реєстрацію за § 24 "Надання права перебування для тимчасового захисту" закону AufenthG, виїхати до України можна на строк до шести місяців.

Маючи чинний закордонний паспорт, повертатися до Німеччини можна протягом терміну дії дозволу на тимчасове перебування, який зазначено на картці.

Українці, які під час військових дій виїхали з України за паперовим українським паспортом, поїхати з Німеччини додому, звісно, можуть. Однак ризикують бути не пропущені за кордон вдруге, якщо виникне таке бажання. Оформити закордонний паспорт можна у посольстві чи консульстві України в Німеччині за попереднім записом онлайн. Щоправда, зараз велика кількість українців бажає потрапити на прийом, тож записатися буде дуже непросто.

Чи є телефон гарячої лінії для переселенців з України?

Для пізніх переселенців з України Федеральне адміністративне відомство (BVA) створило власну гарячу лінію, що працює за телефоном 0049 22899358-20255 з понеділка по четвер з 8 до 16:30 години та в п'ятницю з 8 до 15 години, а також у вихідні дні з 8 до 13 години.

Про зміни в умовах перебування в Німеччині можна дізнатися на сайті Федерального відомства з питань міграції та біженців bamf.de.