Інтеграція українців на естонському ринку праці перевершила очікування

Понад третина біженців, які приїхали з України, знайшли в Естонії роботу.

Інтеграція українців на естонському ринку праці перевершила очікування

Залучення українських біженців на естонський ринок праці пройшло успішніше, ніж в інших державах, проте робочі місця повинні більш відповідати кваліфікації прибулих з України, наголошується в опублікованій сьогодні доповіді Центру моніторингу розвитку "Вплив військових біженців з України на трудову зайнятість та економіку".

Понад третина військових біженців, які приїхали з України, знайшли в Естонії роботу, а місцевий ринок праці отримав 27 000 додаткових працівників. Українці становлять близько 4% робочої сили в Естонії. Експерт Центру моніторингу розвитку Мярт Массо зазначив, що участь військових біженців у ринку праці та в економіці пожвавлює економіку Естонії. "За прогнозами, цього року зростання додаткової цінності, пов'язаної з військовими біженцями, складе 142 мільйони євро. Зумовлений українцями додатковий дохід із податкових надходжень досягне 56 мільйонів євро", - сказав Массо.

Незважаючи на те, що люди, які прибули з України, підвищили кількість трудозайнятих в Естонії, безробітних серед біженців все ще більше, ніж серед місцевого населення. У доповіді також зазначається, що через економічний спад потреба у працівниках, у т. ч. вихідцях з України, може найближчим часом скоротитися.

Центр моніторингу розвитку у своїй доповіді зазначає, що більшість українців зайняли вакансії, для яких їхня кваліфікація є надто високою.

Дохід від роботи дозволяє біженцям справлятися самостійно. Біженці, які отримали тимчасовий захист, в середньому заробляють на ринку праці 70% середнього трудового доходу в Естонії та 86% середнього трудового доходу негромадян.

За даними Центру моніторингу розвитку, допомога військовим біженцям з України також пов'язана із значними витратами. Витрати на підтримку інтеграції біженців становлять 0,6-0,8% ВВП. Ці показники відповідають прогнозу, наданому Центром моніторингу розвитку на ранніх етапах війни.

На початку війни Центр моніторингу розвитку та Естонський центр прикладних досліджень CentAR оцінили, що витрати на допомогу одному біженцю становитимуть близько 7590 євро на рік. У випадку передбачуваних 30 000 біженців, які залишаються в Естонії, ця сума повинна була скласти 227 мільйонів євро на рік. За даними Міністерства фінансів, у 2022 році реальні витрати становили близько 224 мільйонів євро. Реальна кількість біженців в Естонії перевищила прогнозовану, але витрати на одного біженця трохи менші: вони становлять 6281 євро.

Водночас витрати, як робляють біженці в Естонії, пожвавлюють економіку країни. В середньому один біженець, який отримав тимчасовий захист, витрачає на товари та послуги 797 євро. Загалом витрати становлять орієнтовно 242 мільйони євро на рік. Завдяки зростанню споживання валовий продукт економіки збільшується на 287 мільйонів євро на рік.