Неповнолітні українці в Іспанії. Що потрібно знати батькам та опікунам

Іспанія спростила певні процедури та вимоги для українців, але водночас є певні вимоги та процедури, якими не варто нехтувати.

Неповнолітні українці в Іспанії. Що потрібно знати батькам та опікунам

Загальновідомим фактом є те, що більшість людей, які виїхали з України до Європи, складають жінки з неповнолітніми дітьми. Головною метою для них була безпека. Але тимчасовим є перебування в країнах Європи, чи ні, варто врахувати правила та нюанси перебування неповнолітніх за кордоном.

Розберемо Іспанію. Ця країна значно спростила певні процедури та вимоги для українців, але водночас є певні вимоги та процедури, якими не варто нехтувати.

Почнемо із в’їзду до Іспанії. Враховуючи всі обставини, в яких українці здійснюють виїзд, прикордонники та іспанські чиновники дозволяють в’їзд дитини без нотаріального дозволу батька/матері. Але варто знати дуже важливий момент: якщо дитина в’їхала до Іспанії у супроводі особи, яка не є її батьком, матір’ю або офіційним опікуном, для оформлення всіх необхідних документів, потрібен нотаріальний дозвіл хоча б від одного з батьків на ім’я супроводжуючої особи. Дозвіл не має типової форми, але тут ви можете завантажити приклад тексту документу.

Таку заяву необхідно оформити у нотаріуса в Україні та поставити на неї Гаазький апостиль в Міністерстві Юстиції. Далі документ потрібно перекласти у ліцензованого перекладача (Jurado) вже на території Іспанії. І вже з цим документом можна оформлювати захист та T.I.E. для дитини.

Якщо ви є мамою або батьком дитини, але у вас різні прізвища, будьте готові надати свідоцтво про народження або інший документ, що підтверджує ваш родинний зв’язок.

Навчання у школі

Всі діти без виключення, незалежно від їх статусу в Іспанії, мають право на безкоштовну загальну середню освіту. Але є й важливий нюанс. Для дітей від 6 років відвідування школи є не тільки правом, але й обов’язком. В Іспанії немає дистанційного навчання, а також не береться до уваги дистанційне навчання в інших країнах. Тож батькам доведеться обрати тип школи і оформити туди дитину.

Школи в Іспанії бувають трьох видів:

- Державні безкоштовні (pulico) – тут батьки сплачують лише за харчування та навчальні матеріали.

- Напівприватні (concertado) - в цих школах батьки сплачують частково внесок за навчання, витрати за навчальні матеріали та харчування. В середньому навчання та харчування обійдеться в 200-300 євро на місяць.

- Приватні (privado) – як правило, це або міжнародні школи, або школи, належні до певної освітньої системи (британські, американські тощо). Навчання в цих школах повністю фінансується батьками, а щомісячна вартість витрат може сягати 1000 євро.

Як правило, оформлення в державні школи здійснюється виключно за місцем проживання, відповідно до реєстрації (прописки, empadronamiento). Але в багатьох школах для українців роблять виключення і приймають дітей просто за зверненням батьків, без урахування наявності реєстрації.

Якщо вашу дитину не приймають до школи напряму, зверніться до Consorcio de educación у вашому місті, і вам буде надане місце у школі.

При виборі місця проживання будьте готові щодо освітніх особливостей регіонів в Іспанії. Так, в Каталонії ваша дитина обов’язково, окрім іспанської, буде вивчати каталонську мову, в Країні Басків – еускеру. Ця умова в провінціях, де є офіційні регіональні мови, не підлягає перегляду. Та водночас, школи доволі делікатно адаптують дітей і вводять їх в навчальний процес дуже поступово. Тобто спочатку дитина буде в адаптаційній групі вивчати іспанську мову, потім долучиться до свого класу, і тільки потім розпочне вивчання місцевої мови. В різних школах можуть бути деякі відмінності, але в цілому до дітей ставлення дуже уважне м’яке.

Вакцинація

Питання, яке дуже часто турбує українських батьків.

Вакцинація в Іспанії не є обов’язковою, але рекомендованою.

Якщо у вас є карта вакцинації, перекладіть її на іспанську мову та надайте до школи, а також педіатру. Календар вакцинації в Іспанії дещо відрізняється від українського, тож вам буде запропоновано відкоригувати його, тобто зробити вакцини, яких не вистачає.

Але все здійснюється на розсуд батьків.