Польща: чи можна змінювати роботу та виїжджати з країни в очікуванні карти побиту

Виїжджати з країни під час подання документів на карту побиту не бажано.

Польща: чи можна змінювати роботу та виїжджати з країни в очікуванні карти побиту

Багато українців з 1 квітня 2023 року подають документи на оформлення карти побиту. Документ дає право іноземцям, у тому числі громадянам України, легально перебувати, працювати на території Польщі та подорожувати до інших країн Шенгенської зони. Однією з умов отримання документу є робота в Польщі. У зв’язку з цим виникає безліч питань. На них відповідає ukrainianinpoland.pl.

Що робити при зміні роботодавця при оформленні карти побиту?

Бувають ситуації, коли після подання документів на оформлення карти побиту, українець звільняється з роботи. У випадку звільнення з роботи під час оформлення посвідки на проживання особа повинна виконати такі дії:

  • повідомити Powiatowy Urząd Pracy протягом 14 днів після звільнення;
  • знайти нову офіційну працю протягом 30 днів.

Зверніть увагу, при зміні роботодавця не потрібно змінювати карту побиту, треба змінити лише децизію. Децизія – це лист від воєводи, який підтверджує, що іноземець подав документи для отримання карти побиту, та може легально перебувати на території Польщі до отримання карти. Децизія може бути позитивною та негативною, в залежності від рішення воєводи.

Щоб змінити децизію, треба підготувати необхідний пакет документів і подати воєводі за місцем проживання:

  • заповнена форма заявки про зміну роботи за зразком (завантажити формуляр з офіційного сайту можна тут);
  • «залочнік номер 1», який заповнюється роботодавцем;
  • трудовий договір;
  • ксерокопія рішення (децизії) про надання тимчасової посвідки, що підлягає зміні (якщо вона є в наявності);
  • при виконанні роботи за трудовим договором – дійсний документ, що підтверджує наявність медичного страхування;
  • підтвердження оплати 220 злотих на рахунок воєводського ужонда праці.

Чи зберігається статус UKR при подачі документів або при отриманні карти побиту?

Також варто мати на увазі, що, згідно з новими положеннями до Спецустави, статус тимчасового захисту зберігається під час оформлення документів на карту побиту будь-якого типу. Це важливо в тих ситуаціях, коли зникають підстави для подачі на карту. Наприклад, якщо розгляд справи відбувається на підставі офіційного працевлаштування, але біженець втратив роботу. У такому разі, розгляд справи призупиняється, але статус UKR та всі права, що діють на той момент, зберігаються.

Поки що незрозуміло, чи статус діє весь час, чи тільки до виходу децизії (позитивного рішення по карті). У законі прописано так: Подача заяви на отримання одного з дозволів на перебування не призводить до втрати статусу.

Отже, поки що не має точної інформації щодо часу припинення дії тимчасового захисту, тому чекаємо на офіційне роз’яснення.

Чи можуть відмовити у карті побиту в зв’язку з виїздом із Польщі?

Виїжджати з країни під час подання документів на карту побиту не бажано. Але офіційна заборона в законодавстві відсутня. Якщо особа очікує на рішення по карті, то в будь-який день може прийти лист чи повідомлення з датою, коли треба з’явитися в уженді з певними документами або з іншої причини. У випадку неявки у зазначений день справа може бути призупинена.