Ставлення поляків до біженців з України змінюється

Жителі Польщі все ще прагнуть допомагати біженцям, проте багато поляків змінюють своє ставлення на гірше.

Ставлення поляків до біженців з України змінюється

Хоча жителі Польщі все ще прагнуть допомагати біженцям з України, багато поляків змінюють своє ставлення до них на гірше.

Про це свідчать результати свіжого опитування, яке провели фахівці факультету політології та міжнародних досліджень Варшавського університету та Університету економіки й гуманітарних наук у Варшаві.

Це було друге подібне опитування (перше провели в квітні минулого року), й цього разу отримані результати здивували. Автори кажуть, що виявили нове явище — дисонанс позитивного ставлення. Результати свіжого опитування показали, зокрема, що позитивне ставлення поляків до українців і допомоги Україні, переважно військової, практично не змінилося з початку війни. Натомість аж чверть респондентів зазначили, що змінилося їхнє ставлення безпосередньо до біженців з України. При цьому одразу 68% з цієї чверті заявили, що це ставлення погіршилося.

Поляки дедалі частіше вважають, що біженці з України можуть нести потенційні загрози. Серед таких під час дослідження вони назвали: негативний вплив на ринок праці, негативний вплив на польську економіку/державний бюджет/зростання інфляції та злочинності. Частіше, ніж під час минулорічного опитування, також згадували культурні відмінності українців.

Розкол у польському суспільстві можна побачити і в іншому аспекті. Близько половини респондентів (48%) вважають, що Польща має надати додаткову підтримку Україні, але більше третини – проти цього.

Автори дослідження також підкреслюють іншу тенденцію, яка була помічена раніше, і яка зараз трохи поглибилася. Йдеться про соціальну допомогу біженцям. Порівняно з квітнем 2022 року незначно – на 4% – знизилася підтримка закону про допомогу громадянам України. Зокрема, аж 36% поляків (на 16% більше порівняно з минулим роком) не схвалюють виплати компенсацій за надання прихистку для біженців. Крім того, на 5% виросла кількість тих, хто не підтримує надання права біженцям з України на виплати щомісячної допомоги на дітей “500+”.

Натомість поляки здебільшого підтримують допомогу українцям у вигляді одноразової виплати в розмірі 300 злотих (49%), доступу до безкоштовної медичної допомоги (62%) та прийому дітей біженців до польських шкіл (87%).