У Польщі будуть розбиратися із випадками помилкового позбавлення біженців статусу UKR

Польський омбудсмен Марчін Вьонцек звернувся до уповноваженого уряду з питань біженців з України.

У Польщі будуть розбиратися із випадками помилкового позбавлення біженців статусу UKR

Польський омбудсмен Марчін Вьонцек звернувся до уповноваженого уряду з питань біженців з України Павла Шефернакера через масові випадки, коли біженці втрачають статус UKR та привілеї, які він дає, виїжджаючи з країни на менше, ніж 30 днів.

Як пoвідoмляє bip.brpo.gov.pl, до Офісу омбудсмена надходили численні скарги від громадян України на безпідставну втрату статусу UKR. У них люди розповідали, що після перетину кордону поверталися до Польщі з України протягом 30 днів, але все одно втрачали право на безкоштовну медицину та соцвиплати. Крім того, непоодинокими є випадки, коли статус UKR анулювали, незважаючи на те, що людина постійно перебувала в Польщі. Більшість громадян України дізнаються про втрату привілейованого статусу випадково, наприклад, коли ZUS припиняє виплату щомісячних допомог. 

В Офісі омбудсмена вказали, що виявили основні причини, чому біженці з України втрачають статус UKR. Перша з них полягає в тому, що прикордонна служба реєструє дату виїзду громадян України з Польщі, а дату повернення - ні. Щоб відновити статус UKR, треба підтвердити, що перебування за кордоном тривало менше 30 днів. І тут з'являється друга проблема. В офісі омбудсмена наголошують, що поширеною практикою є те, що прикордонники не ставлять штампи в паспортах громадян України, які мають електронний документ diia.pl. Через це потім важко довести, що вони не залишали Польщу більше ніж на 30 днів. 

Ще однією проблемою  є поновне надання статусу UKR, коли замість цього потрібно просто відновлювати наданий раніше. У результаті людина знову отримує статус UKR, але вже на дату подачі заяви, і в цьому випадку вона не отримує соцдопомог за період, коли статус UKR не діяв, хоч це і було помилково.

Омбудсмен також звернув увагу на тривалі затримки з внесенням прикордонною службою інформації до бази даних про перетин кордону громадянами України. Є випадки, коли дата виїзду впроваджується до бази аж через кілька місяців, тому людина може вже давно повернутися до Польщі, вклавшись у 30 днів, продовжувати отримувати тут соцдопомоги, й раптом дізнається про втрату статусу UKR, а ZUS починає вимагати повернути кошти назад. 

У зв'язку з усім цим польський омбудсмен Марчін Вьонцек направив офіційне звернення до уповноваженого уряду Польщі з питань біженців з України Павла Шефернакера з проханням втрутитися в ситуацію й навести лад. Зокрема, внести необхідні зміни до нормативних актів з метою стандартизації практики відновлення статусу UKR.

До омбудсмена в Польщі можна звернутися по e-mail: [email protected], письмово: Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, al. Solidarności 77, 00-090 Warszawa або через онлайн-форму.