Українці продовжують безпідставно втрачати статус UKR у Польщі

Більшість громадян України дізнаються про втрату статусу випадково.

Українці продовжують безпідставно втрачати статус UKR у Польщі

Офіс польського омбудсмена вдруге звернувся до уповноваженого уряду з питань біженців з України Павла Шефернакера через масові випадки, коли біженці втрачають статус UKR та привілеї, які він дає, виїжджаючи з країни на менше, ніж 30 днів.

Як пoвідoмляє Yavp.pl, до Офісу омбудсмена надходили численні скарги від громадян України на безпідставну втрату статусу UKR. У них люди розповідали, що після перетину кордону поверталися до Польщі з України протягом 30 днів, але все одно втрачали право на безкоштовну медицину та соцвиплати. Крім того, непоодинокими є випадки, коли статус UKR анулювали, незважаючи на те, що людина постійно перебувала в Польщі. Більшість громадян України дізнаються про втрату привілейованого статусу випадково, наприклад, коли ZUS припиняє виплату щомісячних допомог.

Перше звернення до уповноваженого уряду Польщі з питань біженців з України Павла Шефернакера в офісі омбудсмена направили ще в березні 2023 року. Тоді в ньому вказали основні причини, чому біженці з України втрачають статус UKR. Перша з них полягає в тому, що прикордонна служба реєструє дату виїзду громадян України з Польщі, а дату повернення - ні. Друга причина - це поновне надання статусу UKR, коли потрібно просто відновлювати наданий раніше. У результаті людина знову отримує статус UKR, але вже на дату подачі заяви, і в цьому випадку вона не отримує соцдопомог за період, коли статус UKR не діяв, хоч це і було помилково.

На своє березневе звернення офіс Уповноваженого з прав людини в Польщі так і не отримав відповіді, відтак підготував й направив повторне. У ньому знову просить втрутитися в ситуацію й навести лад.