Українських біженців почнуть переправляти з Естонії до Фінляндії не раніше середини лютого

Поки що програма ще не запущена.

Українських біженців почнуть переправляти з Естонії до Фінляндії не раніше середини лютого

У грудні 2022 року Міністерство внутрішніх справ Естонії домовилося із фінськими колегами про те, що ті допоможуть з розміщенням біженців з України. Поки що програма ще не запущена, але планується, що перші українці зможуть таким чином прибути до Фінляндії в середині лютого.

Фінська національна телерадіомовна компанія Yle повідомляла наприкінці грудня, що з січня щотижня затоку могли б перетинати 50-100 українців. Проте керівник міграційної служби Департаменту соціального страхування Лійс Палоотс в інтерв'ю ERR сказала, що потрібно більше часу, щоб усе організувати.

"Для нас головна мета в тому, щоб біженець з України зрозумів, що на нього там чекає, і щоб цей переїзд був цілеспрямованим", - наголосила Палоотс.

Це означає, що естонські консультанти також мали уточнити, що і як пропонують біженцям у Фінляндії, перш ніж розповісти про це українцям. З іншого боку, фіни хочуть знати, з якими потребами приїдуть люди.

"Наприклад, якщо ми говоримо, що з нашою допомогою переїжджатимуть сім'ї з домашніми тваринами, або, можливо, людина має порушення опорно-рухового апарату, то вони [фінни] можуть краще подивитися на умови своїх центрів розміщення і залежно від цього розподілити у них людей", - наголосила Палоотс.

Також треба переконатися, щоб відправлені до Фінляндії люди отримували і там тимчасовий захист.

"Фінляндія вказала як один із критеріїв, що людина, якій ми допомагаємо переїхати до Фінляндії, не повинна мати посвідку на проживання в іншій державі-члені Європейського союзу", - зазначила Палоотс. Тому угода між двома країнами не обмежується лише покупкою квитка на пором.

"Ще до цієї угоди, укладеної Міністерствами внутрішніх справ Естонії та Фінляндії, українські біженці переїжджали до Фінляндії самостійно. Навіть сьогодні вони мають таку можливість", - сказала Палоотс.

Але рішення, в якій країні залишитися, зрештою, залишається за самими біженцями. Палоотс поки що не може дати чіткої відповіді, чи є у біженців інтерес до переїзду до Фінляндії чи, скоріше, українці, які влаштувалися в Естонії, не хочуть повторювати спроби прижитися в новій країні.