В Естонії українців вважають не тягарем, а позитивним чинником для економіки

Дорослий український біженець – це молода здорова жінка з вищою освітою.

В Естонії українців вважають не тягарем, а позитивним чинником для економіки

Українські військові біженці, які прибули до Естонії, не є тягарем для естонської економіки, а роблять свій внесок у її розвиток. Про це заявив професор Тартуського університету Рауль Еаметс у п'ятницю на презентації дослідження, проведеного Центром прикладних соціальних досліджень Тартуського університету RAKE та аналітичним центром Praxis.

"Якщо 55% українців перебувають на ринку праці, то немає сумнівів, що [вони] приносять користь економіці. Зрештою вони платять податки і приїхали сюди не для того, щоб жити на допомогу", - сказав Еаметс, який очолював робочу групу щодо вивчення біженців, яким Естонія надала тимчасовий захист.

Отримані дані показали, що дорослий український біженець – це молода здорова жінка із вищою освітою. Серед біженців, які прибули до Естонії, 74% становлять жінки, більш як половина з яких мають вищу освіту.

За словами Еаметса, результати опитування показують, що більшість українських біженців добре адаптуються на естонському ринку праці: 55% дорослих біженців знайшли роботу. За цим показником Естонія посідає друге місце у ЄС після Нідерландів.

"Хоча багато з них не працюють за спеціальністю або на роботі, що відповідає рівню їхньої освіти, більшість задоволені своєю роботою і не шукають нової", - сказав професор.

Він зазначив, що багато українців є вчителями та медиками, але не можуть працювати в Естонії через мовні вимоги, тому їх складно інтегрувати в естонський ринок праці за фахом. Еаметс додав, що така ситуація, очевидно, не може продовжуватися довго, і держава має вжити заходів, щоб люди могли мати роботу, що відповідає їх освіті.

Опитування також показало, що більше половини українців в Естонії почали вивчати естонську мову або планують це зробити.

Згідно з дослідженням, 68% військових біженців мешкають в окремих квартирах. Допомога держави в пошуку житла була вкрай необхідна біженцям після прибуття в Естонію, проте майже всі біженці спроможні самі оплатити свої витрати на житло, як тільки знаходять роботу.

Про це свідчать дані, наведені Лійзою Палоотс із міграційної служби Департаменту соціального страхування. Вони показують, що частка допомоги, що сплачується українцям, є маргінальною у загальному обсязі соціальних допомог та пільг в Естонії. З березня 2022 року по середину лютого 2023 року держава виплатила допомогу на загальну суму 3,04 млрд євро, з яких лише 0,47% припало на частку осіб, які отримали тимчасовий захист. З усіх сімейних допомог українцям припало 1,73%.