В Естонії за три місяці не залишиться радянської символіки

Архітектори та мистецтвознавці висловили подив поспіхом політиків.

В Естонії за три місяці не залишиться радянської символіки

Уряд Естонії схвалив законопроект, який має на меті позбавити країну від радянської символіки за три місяці.

"Закон, який закінчить епоху радянських монументів в Естонії" - так міністр юстиції Леа Данильсон-Ярг назвала схвалений урядом документ. Проект закону дає місцевим самоврядуванням та власникам пам'яток чи будівель з невідповідною символікою три місяці на демонтаж, пише err.ee.

"Три місяці - це не маленький термін. Тема вже давно на порядку денному, про неї багато говорилося, багато самоврядування вже позбулися низки монументів. Після набрання законом чинності власник має три місяці аби позбутуся монументу. Після цього самоврядування, а потім уже Міністерство юстиції має право здійснити нагляд, у разі невиконання закону - зробити припис і стягнення. Якщо і це не допоможе, то втрутитися в ситуацію і самим демонтувати монумент", - сказала Данильсон-Ярг.

За її словами, завдання законопроекту просте - позбавити країну символів, які загрожують безпеці країни.

"Російська Федерація використовує монументи для того, щоб проводити біля них акції, що підтримують РФ, і озвучувати антиестонську риторику. Крім того, якщо ми чекаємо інтеграції російськомовних жителів країни, щоб у нас було однакове розуміння історії, то цього важко досягти, якщо у нас існують монументи, що символізують хибне уявлення про історію", - наголосила міністр юстиції.

Міркування безпеки вступили в суперечність із збереженням культурної спадщини: творчі об'єднання країни виступили єдиним фронтом із публічним закликом залучити до дискусії людей мистецтва. Там вважають, що жодна коаліція, тим більше партія, не мають права вирішувати за все суспільство, оскільки культура належить усім.

У разі виникнення спірних ситуацій, наприклад, якщо об'єкт із радянською символікою знаходиться під захистом Департаменту охорони пам'яток старовини, вердикт виноситиме спеціальна урядова комісія. Поки що в ній знайшлося місце лише для одного представника сфери культури із Департаменту охорони пам'яток старовини.

Міністр юстиції висловила сподівання, що закон буде ухвалено парламентом до кінця року. Порядок роботи та склад комісії стануть відомі лише після ухвалення документа.