- Категорія
- Політика
- Дата публікації
В ультраправому альянсі Італії, якому пророкують перемогу на виборах, намітився розкол через Україну
Джорджія Мелоні, якій пророкують посаду прем'єр-міністра, підтримує санкції, а Маттео Сальвіні каже, що вони "ставлять Європу та Італію на коліна".
Джорджія Мелоні, якій пророкують посаду прем'єр-міністра, підтримує санкції, а Маттео Сальвіні каже, що вони "ставлять Європу та Італію на коліна". Між двома ультраправими лідерами коаліції розкрилися розбіжності через Росію, пише The Guardian .
Джорджія Мелоні та Маттео Сальвіні, ультраправі лідери коаліції, яка, ймовірно, переможе на загальних виборах в Італії цього місяця, минулого тижня позували журналістам разом, тепло обіймаючись на березі моря на Сицилії, демонструючи єдність.
Мелоні, голова партії "Брати Італії", яка може стати прем'єр-міністром і яка в минулому порівнювала відносини двох політиків із відносинами Ромео та Джульєтти, заявила: "Фотографія — найкраща відповідь на вигадки лівих про нібито існуючі розбіжності".
Через кілька днів між нею і Сальвіні, лідером партії "Ліга", розкрилися розбіжності. Сталося це під час бізнес-конференції в Чорнобіо, на березі озера Комо, коли вони розійшлися в думках щодо однієї з найважливіших на даний момент тем - санкцій проти Росії.
Хоча і "Брати Італії", і "Ліга" засудили агресію РФ, Сальвіні, який колись вихваляв Володимира Путіна і в 2017 році навіть підписав угоду про співпрацю з путінською партією "Єдина Росія", заявив, що санкції не працюють, а, навпаки, "ставлять Європу та Італію на коліна".
Мелоні стверджує, що санкції діють, посилаючись на значне уповільнення перспектив зростання ВВП Росії. Крім того, з початку війни вона рішуче підтримує відправку зброї в Україну, при цьому запевняючи міжнародне співтовариство в тому, що вона дотримується проєвропейських та проатлантичних поглядів.
Її позиція помітно відрізняється від її критичних висловлювань щодо санкцій проти Кремля, запроваджених внаслідок анексії Криму у 2014 році, які, за її словами, "знищили" бізнес італійських компаній. Це дещо несподівана зміна позиції з боку лідера партії, прихильники якої переважно виступають проти останнього пакету санкцій. І, згідно з опитуванням, проведеним цього тижня, трохи більше половини італійців виступають проти цих обмежувальних заходів через значний вплив, який вони мають на вартість життя.
Але Мелоні має твердий ґрунт під ногами — партія "Брати Італії" з неофашистським корінням лідирує в опитуваннях громадської думки, і її політика, схоже, має подвійну мету: спробувати залучити виборців і одночасно заспокоїти міжнародних спостерігачів.
"Повільно, але вірно вона зрозуміла, що може досягти успіху і зрештою стати прем'єр-міністром, - каже професор політології Болонського університету Софія Вентура. - Тому вона зробила ставку. Вона не хоче лякати громадську думку і розуміє, що керувати країною означає необхідність продемонструвати, що вона на 100% атлантистка та європейка".
Що ж до Сальвіні, він намагається відродити підтримку "Ліги", яка, згідно з опитуваннями, впала приблизно до 12% порівняно з майже 40% у серпні 2019 року, коли він розвалив свій коаліційний уряд із популістським "Рухом п'яти зірок", зробивши невдалу спробу провести дострокові вибори, завдяки яким він міг би стати прем'єр-міністром.
"Сальвіні бачить, що втрачає підтримку і тому цілком очевидно, що він грає в іншу гру", - каже Вентура.
Обидві партії входять до коаліції, яка, за прогнозами, 25 вересня здобуде впевнену перемогу. Третім членом коаліції є "Вперед, Італія!", партія колишнього тричі прем'єр-міністром Сільвіо Берлусконі, який також підтримує тісні зв'язки з путінською Росією.
Як коаліція вони обіцяють підтримувати Україну та завжди бути на боці ЄС та НАТО. Колишній заступник міністра економічного розвитку Мікеле Гарачі, який має тісні зв'язки з "Лігою", вважає, що після приходу до влади ця позиція збережеться, хоч і з можливою зміною у підході до санкцій.
"Насправді між Мелоні та Сальвіні немає особливої різниці - вони засуджують війну в Україні і обидва є націоналістами, які дбають про благополуччя Італії, - каже він. - До того ж вони обоє хочуть санкцій, які покладуть край цьому збройному конфлікту - це мета. Існують серйозні розбіжності щодо того, чи ефективні санкції чи ні. Сальвіні поступово починає розуміти, що вони не працюють, а Мелоні, напевно, цього ще не зрозуміла. вони вирішать або залишити [санкції], або спробувати змінити їх.
До початку війни Італія довгий час дружньо ставилася до Росії, зберігаючи тісні економічні та культурні зв'язки за підтримки фракцій усередині партій усього політичного спектру, деякі з яких, як і раніше, виступають на захист Путіна.
"Рух п'яти зірок", який запустив процес розпаду уряду Маріо Драгі у липні, засуджує війну, але виступає категорично проти постачання зброї в Україну та збільшення військових витрат. У телевізійних ток-шоу беруть участь пропутинські коментатори.
"Після закінчення холодної війни Італія не сприймала Росію як серйозну загрозу", - говорить Кароліна Де Стефано, професор російської історії та політики з Університету Луїзи в Римі. Вона зазначає, що у 2018 році, коли "Ліга" та "Рух п'яти зірок" формували уряд, вони обіцяли послабити санкції, пов'язані з Кримом, але в результаті жодних змін не було внесено.
"У відносинах між Італією та Росією відбулася еволюція, а з лютого позиція Італії змінилася, причому ці зміни дуже стійкі, — каже вона. — Шляху назад не буде, і я не бачу жодної можливості для того, щоб Італія, крім гасел, пішла в напрямі, протилежному європейському".