Визнання РФ державою-терористом допоможе українцям отримати компенсації за пошкоджене майно

Процедура відшкодування українцям збитків за пошкоджений бізнес та майно значно пришвидшиться у разі втрати країною-агресором імунітету. 

Визнання РФ державою-терористом допоможе українцям отримати компенсації за пошкоджене майно

Процедура відшкодування українцям збитків за пошкоджений бізнес та майно значно пришвидшиться у разі втрати країною-агресором імунітету. Для цього потрібно визнати Росію державою-терористом на міжнародному рівні, про що заявили українські експерти на круглому столі "Як отримати компенсацію з активів РФ?", організованому Інститутом демократії та розвитку "ПолітА", компанією "СІК Груп" та "SPENSERS".

“В лобіювання інтересів України входить питання, яке стосується власне зняття імунітету з РФ у будь-якій доступній формі: тобто, або визнання РФ державою- терористом, що означає по суті зняття імунітету, чи інші законопроекти, які безпосередньо призводять до такого самого ефекту”, - пояснює засновниця агенції з аналітичних досліджень "SIC-Group" та голова Інституту демократії та розвитку "PolitA" Катерина Одарченко.

За словами експерта, “процедура зняття імунітету складна, тому що вона говорить про розрив дипломатичних відносин з державою, і саме тому вона така складана в голосуванні”. З іншого боку, “якщо держава визнається державою-терористом то відповідно відкривається більше можливостей до позовів”.

Тема зняття імунітету з РФ є актуальною на сьогодні і для парламентарів США.

“Восени в США відбудуться вибори, і це будуть безпосередньо вибори прокурорів і місцевої влади, але і сенаторів. Сенатори мають дуже потужний вплив, саме тому потрібно докладати зусилля, аби тема України і тема зняття імунітету з рф була однією з ключових, і безпосередньо голосування за зняття імунітету з рф відбулося до цих виборів, які будуть у листопаді”, - вважає Одарченко.

Оскільки сьогодні РФ має імунітет за презумпцією міжнародного права, то “фактично нема дієвих механізмів для того, щоб судитися з нею”, підкреслює засновник та керуючий партнер адвокатського об'єднання "SPENSERS" Валентин Загарія.

Водночас нещодавно Верховний Суд України видав роз'яснення, згідно з яким для судового процесу згода держави РФ не потрібна.

“Звичайно, це роз’яснення Верховного Суду дає підстави для звернення в українські суди. Але виникає питання, що робити потім з цим рішенням українського суду? Ми розуміємо, що є велика проблема з виконанням цих рішень”, - говорить Загарія.

За його словами, також не варто сподіватися на те, що РФ добровільно виконає будь-яке рішення суду про стягнення коштів.

“Ми розуміємо, що Росія не виконає рішення ані міжнародного арбітражу, ані ЄСПЛ. У цьому випадку постає питання: як це рішення реалізувати. В нашому випадку ми маємо рішення внутрішнього суду (федерального суду США) про стягнення коштів, які вже зареєстровані. У цих випадках ми маємо зняття імунітету щодо: а) процесу і б) щодо стягнення”, - розповів Валентин Загарія.

Нагадаємо, що українські експерти розробляють механізми отримання компенсацій від РФ. Зокрема, українці можуть претендувати на відшкодування збитків за знищене чи пошкоджене майно та бізнес із заморожених активів російських олігархів США.