Як українцям із тимчасовим захистом змінити федеральну землю в Німеччині

Які для цього потрібні умови, та як правильно це зробити?

Як українцям із тимчасовим захистом змінити федеральну землю в Німеччині

Не всім українцям, які в’їхали до Німеччини після початку війни й отримали тут статус тимчасового прихистку, вдалося влаштуватися на місці початкового розподілу. Комусь не вдалося знайти комфортне житло, у когось не вийшло з пошуком роботи, а комусь просто хотілося б перебратися ближче до рідних або друзів. Тож чи можуть українські біженці за бажанням змінити землю проживання? Які для цього потрібні умови, та як правильно це зробити? Про це пише ukrainianingermany.de.

Чи можна змінити землю перебування в Німеччині українським біженцям?

Українці, які в’їхали до Німеччини після початку повномасштабного російського нападу на Україну, та висловили бажання отримати статус тимчасового європейського захисту на території німецької держави, можуть отримати тут легалізацію та допомогу на основі §24 AufenthG. Для того, щоб отримати допомогу від німецької держави (житло, харчування та соціальні фінансові виплати), українцям потрібно зареєструватися й отримали дозвіл на перебування.

Якщо ви не маєте в Німеччині рідних або друзів, які могли б надати дах над головою та допомогти вирішити формальності, необхідно звернутися до пункту першого прийому біженців, у якому вас зареєструють і скерують у якесь конкретне місто, де ви зможете отримати дозвіл на перебування (Aufenthaltstitel). Але в такому випадку вибір землі та міста проживання відбувається не на основі побажань біженців, а, виходячи з внутрішнього порядку рівномірного розподілу мігрантів по країні.

Тож після видачі дозволу на проживання відповідно до § 24 AufenthG українці не мають права довільно обирати чи змінювати федеральну землю – Відомство у справах іноземців встановлює так зване обмеження права вибору місця проживання (Wohnsitzauflage), порушення якого не лише створить проблеми з легалізацією та соціальними виплатами на новому місці, але й загрожує штрафом або навіть анулюванням права на тимчасове проживання в Німеччині. 

Тим не менш, можливі певні обставини, за яких українські біженці мають можливість змінити місце проживання в Німеччині навіть після розподілу до певної землі.

Коли українці можуть змінити землю проживання?

Скасування обмежень, передбачених Відомством у справах іноземців (Ausländerbehörde), щодо права вибору та зміни території проживання може стосуватися домогосподарства (це чоловік, дружина та неповнолітня неодружена/незаміжня дитина, які живуть однією родиною), якщо члени сім’ї:

  • мають роботу (або можливість працевлаштуватися) − при цьому зайнятість має складати не менше 15 годин на тиждень з повним пакетом соціального страхування, а заробітна плата не має бути менша за 810 євро нетто на місяць;
  • починають або збираються починати професійне навчання;
  • навчаються (або збираються розпочати процес навчання), у тому числі на мовних курсах, готуючись до вступу до університету, або в підготовчому коледжі (Studienkolleg), сюди ж відноситься навчання з професійної орієнтації, заходи з професійної підготовки чи підвищення кваліфікації або перепрофілювання.

Якщо переїзд до іншої землі планується на основі працевлаштування, вистачить одного працюючого на родину. Тим не менш, одного контракту на Minijob буде недостатньо (хіба що два – по одному контракту Minijob у чоловіка й дружини).

У випадку, якщо хоча б одному з членів родини запропонували роботу в іншій землі, він має право забрати з собою й свою сім’ю. Але, варто мати на увазі, що йдеться лише про подружжя та неповнолітніх дітей. Але правило не розповсюджується на воз’єднання батьків і дорослих дітей, а також на інших родичів (сестер, братів тощо).

Тяжкі обставини, які дозволяють українським біженцям змінити землю проживання

Крім того, Міністерство внутрішніх справ Німеччини прийняло рішення, завдяки якому українці отримали право на переміщення між землями також за наявності «тяжких обставин». До них відноситься:

  • прив’язка дітей до освітніх закладів – у такому випадку компетентний орган управління в справах молоді може дати дозвіл на переміщення родини відповідно до восьмої книги Соціального кодексу.
  • наявність особистих причин, які вимагають переїзду особи до іншої країни-учасниці ЄС;
  • виникнення для особи необґрунтованих обмежень (за аналогією з § 12a абз. 5 AufenthG, коли, наприклад, від людини вимагається відмовитися в якомусь місті від наявної квартири та переїхати туди, де немає житла), але, зверніть увагу, що наявність квартири в новій землі не є достатньою підставою для переїзду.

Варто мати на увазі: чим довше людина живе на одному місці, тим вагомішими стають особисті причини щодо переїзду. Також необхідно пам’ятати, що дозвіл на перебування у Німеччині для українських біженців не забороняє подорожі Євросоюзом та переїзд до іншої країни. Також є можливість на короткий термін повернутися в Україну.

Алгоритм дій для зміни місця проживання для українських біженців

Правила переїзду до іншої землі для українців, які зареєструвалися та отримали право на перебування в певному місті в Німеччині за §24, детально розписані в § 12 AufenthG. Згідно з положеннями параграфу, для переїзду до іншої землі передбачено такий алгоритм дій.

1. Отримання дозволу (Zustimmung)

Отримати дозвіл соціального відомства або міграційної служби можна, подавши відповідну заяву до Відомства в справах іноземців. У заяві обов’язково треба зазначити причину, яка аргументує необхідність зміни місця мешкання (вище зазначені подібні причини – наявність праці, навчання або воз’єднання родини). Дозвіл на виїзд із території актуального проживання та в’їзд до іншої землі дозволить вам продовжувати отримувати соціальні виплати в місці нового перебування.

Спочатку потрібно звернутися до міграційної служби землі, куди ви бажаєте переїхати. І, якщо приймаюча сторона надасть дозвіл, треба звернутися до міграційної служби за місцем актуального перебування з заявкою на відкріплення. Ці два звертання можуть йти і паралельними процесами, це може скоротити час загальної процедури. Але без отримання згоди від нової землі вам у паспорті не поставлять відмітку про відкріплення.

2. Отримання відкріплення

Коли дозвіл отримано, необхідно відправити цю інформацію у міграційне відомство за місцем проживання для відкріплення разом із пакетом документів, який надавався в іншу землю. Подавати документи потрібно самостійно (і слідкувати з їхньою вчасною доставкою до установи), адже між відомствами зазвичай немає зв’язку.

Запити до міграційних служб можна відсилати електронною поштою (тема листа: Streichung der Wohnsitzauflage) або рекомендованим листом разом з документами. Після цього ви чекаєте на термін, а, отримавши його, приходите з паспортом, у який вам ставлять відмітку про відкріплення. Плануючи переїзд, варто мати на увазі, що чекати терміну можна досить довго – навіть декілька місяців.

3. Сповіщення установ за місцем проживання про переїзд

Отримавши дозвіл від Ausländerbehörde, необхідно знятися з обліку та анулювати місцеву прописку (Abmeldebescheinigung), а також сповістити про свій переїзд на нову адресу всі установи, в яких ви зареєстровані. Це передусім:

  • Jobcenter, у якому ви зареєстровані – тут потрібно отримати документ про припинення соціальних виплат у даному місці (Aufhebungsbescheid або Negativbescheinigung), щоб цей обов’язок міг прийняти на себе Jobcenter в новому місті проживання;
  • школа, де навчаються діти – обов’язково необхідно сповістити адміністрацію шкільного закладу про свій переїзд;
  • страхова компанія, яка забезпечує вашу медичну страховку.

Також майте на увазі, якщо в місці проживання Jobcenter уже оплатив вам інтеграційні курси, після переїзду потрібно подавати нове прохання про оплату курсів до місцевих відомств. Але гарантій щодо того, що ви зможете другий раз піти на безплатні курси німецької немає.