Чи потрібно здавати мультитест для вступу до університетів за кордоном

Конкретна країна і конкретний іноземний університет можуть мати свої особливості прийому абітурієнтів з України.

Чи потрібно здавати мультитест для вступу до університетів за кордоном

Українські школярі активно готуються до вступної кампанії. Випускники, які перебувають за кордоном, задаються питанням: чи треба складати мультитест – НМТ, якщо плануєш вступити до іноземних навчальних закладів? Докладно розбирався KОШТ.

Що таке мультитест – НМТ

У 2023 році вступна кампанія вдруге буде відбуватися за результатами спрощеного ЗНО – національного мультипредметного тесту (НМТ) – закритого комп’ютерного тестування із кількох шкільних дисциплін. Учасники тесту складають обов’язкові та самостійно обрані предмети. 

Поки що не відомі остаточні деталі проведення, а саме: кількість тестових днів, вибіркові предмети й розклад основних і додаткових сесій. Проте оцінювання тесту точно відбуватиметься онлайн, як і торік. 

Чи потрібен НМТ для вступу за кордоном

Процес складання НМТ/ЗНО для вступу на навчання за кордон ситуативний для кожного абітурієнта. Іноземні заклади вищої освіти мають індивідуальні вимоги щодо зарахування українських тестів. Все залежить від обраної країни та її системи оцінювання. 

У Чехії та Данії фактично всі університети приймають українців без сертифікату ЗНО/НМТ. Для вступу достатньо лише подати свідоцтво про здобуття повної загальної середньої освіти з додатком (це атестат про закінчення середньої школи). У додатку буде написано “Пройшов/Пройшла державну підсумкову атестацію з таких предметів…”  

У Польщі та Словаччині переважна більшість приватних університетів не вимагають складеного НМТ/ЗНО та не звертають на них уваги під час підрахунку вступних балів. Проте державні виші можуть висунути вимогу про формальне надання роздрукованого PDF-сертифікату мультитесту. А деякі державні польські університети взагалі не приймають абітурієнтів із України без наявного сертифікату про складання НМТ/ЗНО, зокрема це стосується Вроцлавської Політехніки. 

А для Хорватії, Греції та Франції сертифікат про мультитест є обов’язковим, хоча й формальним документом. Адже в цих країнах, як і в решті європейських держав, під час вступу зважають насамперед на середній бал атестату. 

Незалежно від визнання закордонними університетами українських національних тестів, абсолютно всі університети Європи звертають увагу на середній бал атестату. А він формується за балами шкільних предметів та Державної Підсумкової Атестації (ДПА).

Оскільки після 11 класу ДПА відбувалося у форматі ЗНО, що під час воєнного стану трансформувалося в єдиний мультитест (НМТ). Можна зробити висновок, що бали за підсумковий тест стануть якісним доповненням до атестату для всіх випускників.

Тож, для підвищення шансів вступу в закордонний виш освітяни радять скласти НМТ в Україні, навіть якщо іноземний ЗВО не ставить умови надання сертифікату. Адже попри те, що деякі виші не вимагають документ мультитесту, абсолютно всі зважають на середній бал атестата, який суттєво можна підвищити за допомогою НМТ. 

Як розрахувати середній бал атестата

Під час подання заяви до вишу будь-якої країни абітурієнтам потрібно самостійно засвідчити середній бал атестата. Правильність обчислення перевірятимуть приймальні комісії закладів вищої освіти.

Розрахувати його варто як середнє арифметичне всіх зазначених в додатку до атестата оцінок: інваріантна частина, варіативна частина, НМТ (у разі звільнення чи відмови від тесту – без будь-яких балів за нього). Якщо атестат отримано після 9 класу замість балів НМТ враховуються оцінки шкільного ДПА.

Обчислення має бути за 12-бальною шкалою з округленням до десятих частин.

Предмети із записами «звільнений(а)»/«зараховано», а також факультативи в загальне обчислення не враховуються. 

Приклад розрахунку: кількість предметів, з яких виставлено оцінки = 20; сума балів = 193; середній бал = 193:20, сума буде 9,65 ≈ 9,7. 

Якщо після внесення середнього бала в е-кабінет абітурієнт виявить помилку в розрахунку, він може самостійно її виправити до подання першої заяви.