Нелегальна робота в Німеччині – штрафи та наслідки

Що таке неофіційна праця в Німеччині, та які види відповідальності передбачені?

Нелегальна робота в Німеччині – штрафи та наслідки

Що таке неофіційна праця в Німеччині, та які види відповідальності передбачені? Куди звертатися та як самостійно перевірити легальність своєї зайнятості в ФРН? Про це пише ukrainianingermany.de.

Яка праця в Німеччині вважається нелегальною?

У Німеччині нелегальною працею (Schwarzarbeit) називається робота без реєстрації в податковій інспекції та органах соціального страхування. Тобто, коли працедавець за свого робітника не сплачує соціальні внески та податки. Адже за законом працедавець має дотримуватися законодавства та платити хоча б мінімальну заробітну плату робітнику.

 • ведення не зареєстрованого бізнесу;
 • відсутність фірми у ремісничому реєстрі;
 • надання реєстраційних документів пізніше дедлайну або взагалі їхня відсутність.

В Німеччині діє Закон про боротьбу з підпільним працевлаштуванням (SchwarzArbG). Легальність працевлаштування контролюють два органи:

 • контролем нелегального працевлаштування;
 • легітимністю реєстрації працедавцем своїх робітників у системі соціального страхування;
 • правомірністю отримання робітником допомоги по безробіттю I та допомоги Bürgergeld;
 • правильністю оформлення довідок про працевлаштування або вторинний дохід;
 • наявністю дозволів на роботу в іноземців;
 • наявністю дискримінації в робочому колективі;
 • перевіркою дотримання вимог оплати праці;
 • дотримання працедавцем податкового регламенту та дедлайну.

Важливо: працівники митної служби проводять перевірки без попереджень та мають повноваження перевіряти легальність працевлаштування за попередні роки. Також є можливість залучення до перевірки широкого кола органів влади (податкової, федерального агентства зайнятості або федеральне мережеве агентство (Bundesnetzagentur). Ці організації постійно обмінюються наявною інформацією.

 1. Муніципальні органи Німеччини займаються:
 • перевіркою наявності всіх дозвільних документів при реєстрації в реєстрі ремесел (Handwerksrolleneintragung), перелік всіх ремісничих професій, які підлягають реєстрації можна переглянути в Берлінській ремісничій палаті;
 • перевіркою території підприємства та службових приміщень.

Важливо: за наявності правопорушень співпрацюють з органами федеральної поліції та прокуратури, які можуть здійснювати арешти та видавати ордери.

Як самостійно перевірити легальність працевлаштування в Німеччині?

Під час влаштування на роботу працівника мають насторожити такі фактори:

 • якщо працедавець не вимагає документів: номеру соціального страхування (Sozialversicherungsnummer), податкового номера (Steuernummer), свідоцтва про медичне страхування (Krankenversicherungsnachweis) й актуальну адресу;
 • якщо заробітна плата виплачується готівкою.

Кожен працівник може звернутися до консультаційного центру Faire Integration та отримати всю необхідну допомогу з питань трудового законодавства. Також можна отримати в Службі соціального страхування чи Лікарняній касі копію свідоцтва про реєстрації, які були здійснені вашим роботодавцем. Або звернутися до профспілки. При використанні мобільного застосунку Аusweisapp2 (аналога української «Дії»), ви отримаєте доступ до багатьох документів, які можуть підтвердити легальність працевлаштування.

Що називається фіктивною самозайнятістю (Scheinselbstständigkeit) в ФРН?

Під фіктивною самозайнятістю розуміють різновид нелегальної праці. На практиці це означає, що офіційно особа зареєстрована як самозайнята особа, але фактично працює тільки на одну фірму (компанію) та є частково відповідальною за власну роботу. Під час такого виду нелегальної праці працедавець регулярно має сплачувати внески на соціальне страхування та податки на заробітну плату. За такий вид правопорушень передбачена кримінальна відповідальність, як для працедавця, так і для працівника. Докладніше з цим питанням можна познайомитися на сайті Конфедерації Профспілок Німеччини (DGB).

Чи вважається нелегальною робота без оплати?

Закон про боротьбу з незадекларованою роботою та нелегальною зайнятістю (SchwarzArbG) чітко прописує, яка робота є нелегальною. Зокрема, зазначено, що праця не є нелегальною, якщо особа виконує роботу:

 • в родичів;
 • в межах добросусідських відносин;
 • в якості самодопомоги;
 • як послугу.

Важливий момент: такий вид роботи не має передбачати отримання фінансової вигоди, а кошти, які ви можете отримати як винагороду за свою діяльність не мають носити системний характер. Наприклад, якщо ви регулярно будете допомагати сусіду доглядати за квітами та постійно отримувати за це гроші, то це вважатиметься нелегальною роботою.

Зміна посади або роботи для іноземця: як не порушити закон?

Особи, які отримали тимчасовий захист в Німеччині, також отримують дозвіл на працевлаштування. Однак, такий документ дозволяє виконувати тільки певний вид діяльності та у випадку кар’єрного росту, іноземцям треба подати заяву на зміну дозволу на роботу у відділ у справах іноземців (Ausländerbehörde). За відсутності дозвільних документів така праця буде вважатися нелегальною. Такий дозвіл буде потрібний і при зміні працедавця.

Важливо: роботодавець заповнює формуляр про умови працевлаштування, а працівник − «Antrag auf Erlaubnis einer Beschäftigung» (заяву на дозвіл трудової діяльності). Через два тижні відповідь буде готова у відомстві у справах іноземців (Ausländerbehörde). На сайті proasyl.de можете знайти відомство, яке до вас найближче.

Куди звертатися, якщо є сумніви в легальності працевлаштування?

При виникненні будь-яких сумнівів про легальність власної зайнятості та реєстрацію вашим роботодавцем згідно вимог, можете звернутися до консультаційного центру Faire Integration або до профспілкової огранізації.

Обман нелегально працевлаштованих працівників

Нелегальна праця має місце в усіх галузях ринку праці Німеччини. Однак найбільше порушень фахівці знаходять у сферах громадського харчування, готельно-ресторанного бізнесу, пасажирських перевезеннях, будівництві, транспортній сфері, шоу-бізнесі, у сфері прибирання, догляду за людьми похилого віку тощо. Через поширення в таких галузях великої кількості порушень, працівники, згідно Закону про боротьбу з нелегальною зайнятістю, повинні мати при собі документи, які посвідчують особу.