Професійне навчання Ausbildung для українців у Німеччині

Освоїти нову спеціальність в Німеччині можуть не лише корінні мешканці, але й громадяни третіх країн та українці.

Професійне навчання Ausbildung для українців у Німеччині

Для українців, які приїхали через війну, складно знайти роботу за спеціальністю. Найбільш поширені причини: незнання мови та відсутність дипломів з конкретною спеціалізацією. Для того, щоб це подолати, варто записатися на мовні курси, а також почати навчання за новою спеціальністю. У цій сфері німецькі заклади освіти пропонують чимало можливостей, а також – фінансову підтримку, пише ukrainianingermany.

Що таке Ausbildung у Німеччині?

Термін Ausbildung означає освоєння нової спеціальності у школі (Schulische Ausbildung) або на підприємстві (Duale Ausbildung). Останній варіант гарний тим, що ви отримуєте не лише теоретичні знання, але й одразу проходите практику. Термін навчання в цілому триває від 1 до 3.5 років.

По завершенню ви отримуєте диплом та стаєте кваліфікованим фахівцем. Це дає додаткові переваги на ринку праці, оскільки ви можете запропонувати не лише свою силу, але й знання. У відповідь отримаєте досвід та гарну зарплату. 

Хто може отримати навчання Ausbildung?

Освоїти нову спеціальність в Німеччині можуть не лише корінні мешканці, але й громадяни третіх країн та українці, які перебувають в пошуках притулку. Обов’язковою умовою для іноземців зазвичай є дозвіл на перебування (Aufenthaltserlaubnis) з метою навчання. Дозвіл на роботу та додатковий дозвіл від відомства у справах іноземців не потрібні.

Умови для початку навчання Ausbildung

Навчання, практика, а також іспити викладатимуть німецькою мовою, тому ви маєте володіти базовими знаннями. Рівень мови, який будуть вимагати, залежить від спеціальності, однак найбільш поширений варіант – В1. Якщо ви зацікавите потенційних роботодавців, вони допоможуть у вивченні мови. У такому випадку рівень В1 лише формальність, розпочати можна від А2. 

Для початку навчання потрібно надати сертифікат про закінчення школи. Якої саме – середньої чи старшої – залежить від спеціальності та форми навчання. Атестат з України потрібно перекласти та визнати чинним в Німеччині. У деяких випадках рівень освіти впливає на рівень закладу та ваші шанси туди вступити. Окрім цього, можуть запитати про проходження практики за спеціальністю, яку ви хочете освоїти.

Які переваги надає Ausbildung?

Однієї з важливих сторін подібного навчання є велика кількість варіантів на затребувані вакансії. Зокрема це стосується галузі ремесел, сфери здоров’я та догляду за людьми, а також енергії та охорони навколишнього середовища. Варто звертати увагу на вимоги компанії та кількість співробітників. Якщо працівників багато, це свідчить про великі можливості фірми та гарні шанси для вас.

Після проходження навчання ви можете влаштуватися на стажування, щоб оцінити свої можливості та вирішити, чи пасує вам майбутня професія. Найбільш популярними варіантами для стажування українців в Німеччині є професія промислового службовця, механіка, дизайнера, муляра та інсталятора. Більше 300 варіантів для стажування можна знайти за посиланням. Варто пробувати свої сили хоча б тому, що німецькі працедавці активно шукають працівників з інших країн, у тому числі – з України.

Як знайти місце для навчання Ausbildung?

Для того, щоб пройти навчання та знайти роботу, потрібно звернутися до Федеральної агенції з працевлаштування (Bundesagentur für Arbeit). Безкоштовні консультації з приводу роботи або освоєння нової спеціальності можна отримати в Центрі працевлаштування (Jobcenter).

Якщо у попередніх варіантах пошуки були безуспішними, можна звернутися до інших організацій та отримати допомогу. Зокрема цими питаннями займається Консультаційна організація молодіжної міграційної служби (Jugendmigrationsdienst) та Міграційний консультаційний центр для дорослих (Migrationsberatung für Erwachsene).

Практично в кожному німецькому місті є заклади з вільними навчальними місцями. Потрібно телефонувати та цікавитися напряму. Однак є й ті міста, де зазвичай найбільший попит та відповідно – найбільше пропозицій. Це, наприклад, Берлін, Дюссельдорф, Мюнхен тощо.

Коли та як подати заяву на навчання Ausbildung?

Найперше потрібно подати заяву до закладів, де ви б хотіли навчатися. Для цього потрібно шукати на їхніх сайтах списки документів та терміни подачі. Навчання Ausbildung в Німеччині починається у серпні або вересні, але можуть бути винятки. Через це про подання документів краще задуматися вже в липні.

Інструкцію з подання заяви можна знайти за посиланням. Також там є інформація про те, як підготуватися до співбесіди. Інформацію про правила поводження на співбесіді та необхідні списки документів можна дізнатися в міграційній службі та консультаційних центрах для дорослих. Працівники цих установ можуть допомогти вам безпосередньо під час подання заяви.

Фінансування навчання Ausbildung

Якщо ви долучитесь до освітньої програми Ausbildung, держава має виплачувати вам щомісячну допомогу (BaföG). Її розмір залежить від тривалості навчання, успіхів учня, його віку, спеціальності та федеральної землі. У середньому виплати сягають 600 євро, у східних землях – трохи більше 500. Найбільше заробляють ті, хто вчиться у сфері будівництва – від 550 євро до 1200 (сума збільшується з кожним роком навчання).

Для отримання BaföG існує ряд вимог:

  • потенційному студенту має бути менше 45 років. Вікові обмеження не діють для осіб, які отримали статус біженця;
  • навчання має тривати мінімум 2 роки;
  • ви не претендуєте на отримання притулку в Німеччині. Якщо навпаки, тоді ви не будете отримувати BaföG. Це буде інша допомога відповідно до закону про соціальну допомогу для претендентів на отримання притулку (Asylbewerberleistungsgesetz).

Щоб дізнатися, чи належать вам виплати BaföG та де подати заявку, потрібно зателефонувати на гарячу лінію +4908002236341.

Якщо цих коштів не вистачає, можна оформити допомогу в Центрі працевлаштування (Berufsausbildungsbeihlfe). Для одинаків така виплата складає 614 євро, а для тих, хто проживає з батьками – 417 євро. Якщо учень має власну сім’ю з дітьми, допомогу буде виплачувати відомство із соціального забезпечення (Sozialamt).

Окрім виплат на фінансування навчання, ви маєте право на допомогу для оплати оренди житла (Wohngeld). Для цього потрібно бути повнолітнім та проживати окремо від батьків.

Можливості після закінчення навчання Ausbildung

Коли ви закінчите навчання, вам видадуть відповідний документ про освіту з вашого навчального закладу:

  • з професійного училища (Berufsschule);
  • професійної академії (Berufsakademie);
  • ремісничої палати (HWK) або
  • торговельно-промислової (IHK).

Після цього можна одразу влаштуватися на роботу. Ваші шанси працевлаштуватися підвищуються, якщо ви перед цим пройшли стажування. Також можна записатися на курси підвищення кваліфікації за спеціальністю, яку ви освоїли, або вступити до вищого навчального закладу. Ви матимете для цього необхідну базу, а також гарний рівень володіння мовою.