Українські біженці не дуже вплинули на демографію Естонії

Число біженців досі відносно невелике порівняно з населенням країни.

Українські біженці не дуже вплинули на демографію Естонії

Незважаючи на те, що, за офіційними даними, у 2022 році в Естонії залишилося понад 30 000 військових біженців з України, вплив цього чинника на демографію країни не варто переоцінювати, заявив Postimees демограф Аллан Пуур.

«Це має певний вплив, але його не слід переоцінювати. По-перше, кількість біженців досі відносно невелика порівняно з населенням Естонії. По-друге, незважаючи на те, що українські біженці були добре прийняті в Естонії, бути біженцем, ймовірно, не є статусом великого комфорту, який змушує людей думати про те, щоб мати більше дітей», – сказав Аллан Пуур.

Демограф вважає, що багато громадянок України, які приїхали до Естонії, «мають чоловіків в Україні і значна частина з них, ймовірно, повернеться, якщо ситуація в Україні покращає».

Раніше про відсутність помітного впливу військових біженців на демографію Естонії заявляли у Центрі моніторингу розвитку.

На початку війни Центр передбачав у сценаріях, що у Естонії залишаться 10 000, 30 000 чи 60 000 біженців. «Ми припускали, що народжуваність і смертність військових біженців не відрізнятимуться від народжуваності та смертності громадян Естонії. Однак за рік ми дізналися більше про статеві та вікові ознаки тих, хто прибуває, це впливає на те, яким може стати населення Естонії в майбутньому», - зазначив експерт Центру моніторингу розвитку Мярт Массо.

У минулорічному прогнозі Центр моніторингу розвитку оцінив приріст населення Естонії як більший через вплив військових біженців, оскільки вища частка жінок серед іммігрантів збільшує народжуваність. Згідно з останніми даними, частка чоловіків, які приїхали до Естонії, вища, ніж очікувалося. Тому, у зв'язку з оновленим розподілом за віком та статевою ознакою, очікується, що позитивний вплив на населення зменшуватиметься швидше. «Майбутня модель міграції військових біженців неминуче залежить від закінчення війни та подальшого розвитку українського суспільства», – уточнив Массо.

«Для того, щоб населення Естонії не скоротилося до кінця століття, необхідне збільшення народжуваності щонайменше на 10 відсотків або позитивне сальдо міграції в середньому на 3900 осіб на рік. Або поєднання збільшення народжуваності та позитивного сальдо міграції», - сказав Мярт Массо і підкреслив, що для стійкості та згуртованості постійного населення суспільства також потрібна інтеграція людей, які прибули.