Як економити на електроенергії в Польщі

Щоб зекономити, можна скористатися нічним тарифом, перейти до більш вигідного постачальника або подати заявку на енергетичний ваучер.

Як економити на електроенергії в Польщі

З 1 липня 2024 року рахунки за електроенергію можуть зрости до 15%, у зв’язку із прийнятим 7 травня законом про енергоносії в Польщі. Щоб зекономити, можна скористатися нічним тарифом, перейти до більш вигідного постачальника або подати заявку на енергетичний ваучер.

UAinKrakow.pl розповідає детальніше про ці способи зменшити витрати.

Енергетичний бон

З липня максимальна ціна за електроенергію для домогосподарств буде 500 злотих за МВт/годину, для порівняння зараз вона становить 412 злотих за МВт/годину.

Саме тому влада Польщі у зв’язку із зростанням цін на електроенергію пропонує отримати малозабезпеченим сім’ям одноразовий грошовий ваучер. Його розмір в залежності від складу сім’ї та її доходу може становити від 300 до 1200 злотих. Він буде діяти з липня до грудня 2024 року. Попередньо планується, що енергетичний ваучер зможуть отримати до 3,5 мільйонів домогосподарств у Польщі.

Заявку на енергетичний бон можуть подати родини з такими максимальними доходами:

 • до 2500 злотих — на домогосподарство однієї особи;
 • до 1700 злотих — на одного члена домогосподарства, яке складається з кількох осіб.

У випадку, якщо домогосподарство має більший дохід, його голова теж може подавати заявку на бон, проте його сума буде зменшена за принципом «злотий за злотий», тобто розмір допомоги зменшать на суму, що перевищує ліміт доходу.

Подати заявку на енергетичний бон можна буде 1 серпня по 30 вересня 2024 року. Розглядати заявку можуть до 60 днів. У випадку погодження заявки, кошти родина зможе отримати найраніше восени 2024 року, а найпізніше у 2025 році. 

На розмір енергетичного бону також впливатиме кількості осіб у домогосподарстві, дохід та тип обігріву:

 • одноосібне домогосподарство може отримати максимум 300 чи 600 злотих (якщо опалюють оселю електроенергією);
 • дво- і триособове – 400 чи 800 злотих;
 • чотири- і п’ятиособове – 500 чи 1000 злотих;
 • шестиособове і більше – 600 чи 1200 злотих.

Різниця між постачальником і розподільником електроенергії

У Польщі рахунки за електроенергію виставляють дві компанії: постачальник, який продає електроенергію, і розподільник, який відповідає за розподіл її до кінцевого споживача. 

Розподільника ви не можете змінити. Наприклад у Кракові на цьому ринку є п’ять великих компаній: ENEA, ENERGA, PGE, RWE, TAURON. За кожною з них закріплена певна територія, на якій вона є монополістом. 

Але є хороша новина: ви можете самостійно вибрати постачальника електроенергії, що дає можливість заощадити. Існує більше десятка таких фірм, вони пропонують різні тарифи та умови контракту. Проте потрібно пам’ятати, що остаточна сума рахунків включатиме як тариф постачальника, так і розподільника.

Чи можна змінити постачальника електроенергії у орендованому помешканні?

Так, але спочатку треба переоформити лічильник на ваше ім’я. Зробити це можна за згодою орендодавців. Щоб переписати лічильник на нового власника необхідно мати при собі акт прийому-передачі, договір оренди, посвідчення особи та звернутись до поточного постачальника електроенергії. 

Зміна споживача електроенергії не означає розірвання договору з постачальником. Проте, коли ви станете власником лічильника, то можете укласти нову, більш вигідну угоду з іншим постачальником електроенергії. 

Як змінити постачальника електроенергії?

Процедура зміни постачальника не така складна, як може здатися. Однак на початку треба дізнатись, чи можете ви розірвати договір з поточним оператором без фінансових наслідків, що можуть виникати з попередньої угоди.

Самостійну зміну продавця електроенергії можна узагальнити до п’яти кроків:

 1. Пошук нового постачальника. Варто ретельно обдумати вибір та знайти найкращу для вас пропозицію. Для цього можуть стати в нагоді популярні сайти порівняння цін: Rachuneo, OptimalEnergy.pl, enerad.pl.
 2. Процес розірвання договору з поточним постачальником електроенергії. Потрібно буде подати письмову заяву. Відповідний бланк зазвичай можна знайти на сайті постачальника послуг.
 3. Укладення договору з новим постачальником. Це потрібно зробити не пізніше дати закінчення терміну дії попереднього договору, щоб зберегти безперервність постачання електроенергії.
 4. Укладення договору з розподільником. Якщо ви вже укладали або укладете цей договір на невизначений термін, вам не доведеться його змінювати при майбутньому переході до нового постачальника електроенергії.
 5. Повідомлення поточного розподільника про те, що ми підписали договір з новим постачальником.

Існує також простіший варіант. Ви можете доручити новому постачальнику послуг оформити всі документи від нашого імені. Це виглядає практично так само, як і при перенесенні номера з однієї мобільної мережі до іншої.

Що таке «нічний тариф» і кому він підходить?

G12 або «нічний тариф» — це тариф розділений на дві часові зони: дешевшу (нічну) та дорожчу (денну). Він призначений для індивідуальних споживачів. Найчастіше «нічний тариф» діє між 22:00 і 6:00 та з 13:00 до 15:00.

Тариф G12 є однією з найпоширеніших альтернатив тарифу G11. Якщо ви контролюєте використання електроенергії вдома і більша частина вашого споживання припадає на нічний час, то тариф G12 буде гарною нагодою зекономити.

«Нічний тариф» обирають тоді, коли:

 • Ви хочете опалювати оселю за допомогою електроенергії. Існують спеціальні пристрої та системи, щоб генерувати та зберігати тепло в години дії дешевого тарифу.
 • У вас є накопичувальний водонагрівач (бойлер).
 • Ви користуєтеся електроприладами переважно вночі. Цей процес можна автоматизувати за рахунок встановлення розеток з таймером.

Зміна тарифу на електроенергію є безплатною і може здійснюватися раз на 12 місяців. Для цього потрібно написати заяву до поточного постачальника електроенергії. Важливо пам’ятати, що тариф G12 буде вимагати встановлення двотарифного лічильника. Його заміна теж буде безплатною. Всі дії зазвичай займають від 2 тижнів до місяця.