Як із серпня отримати рецепт на ліки в Польщі

З 2 серпня чинна постанова, що забороняє продаж препаратів з психотропними та наркотичним діючими речовинами у складі без огляду лікаря.

Як із серпня отримати рецепт на ліки в Польщі

Більшість медикаментів у Польщі можна придбати тільки за рецептом. А з 2 серпня вийшла постанова, що забороняє продаж препаратів з психотропними та наркотичним діючими речовинами у складі без огляду лікаря.

UAinKrakow.pl розповідає про зміни у законі, а також пояснює, хто може виписати рецепт на ліки, чому варто поспішити з візитом в аптеку та які препарати можна отримати безплатно.

Продаж ліків у Польщі 

«У Польщі без рецепта не купите жодних ліків проти хронічних захворювань, — каже лікарка-анестезіолог, співзасновниця ініціативи «Медики для України» Анна Лотовська-Цвіклевська. — Можете вільно придбати лише вітаміни, окремі протизастудні чи знеболювальні засоби та фітопрепарати».

Варто взяти до уваги, що черги до лікарів у Польщі довші, ніж в Україні, і час очікування до деяких спеціалістів може бути навіть кілька років. Потрапити того ж дня складно й до лікарів «першого контакту»: сімейних, терапевтів і педіатрів.

«Тож я б не радила чекати до останнього, коли у вас не залишиться жодної таблетки, — наголошує співрозмовниця, — інакше доведеться звертатися в приватну клініку. Візити до лікарів у Польщі треба планувати заздалегідь». 

«В ідеалі на прийом із собою бажано взяти всю медичну документацію, яка у вас є, з перекладом на польську мову, та порожню упаковку з-під препаратів, які ви приймаєте. При потребі лікар скерує на обстеження. Частину обстежень можна зробити в рамках первинної медико-санітарної допомоги (польською звучить як «Podstawowa opieka zdrowotna» – ред.), частину — в спеціалізованих клініках. Втім, навіть це не гарантує, що лікар випише вам ті самі ліки. У багатьох випадках схеми лікування в Польщі та Україні істотно різняться», — зазначає пані Анна. 

Хто може виписати рецепт

Передусім, лікар першого контакту і вузький спеціаліст, а також лікар-стоматолог.

На бригади «швидкої» такий обов’язок не поширюється. Проте замінити лікаря в цьому випадку може медсестра, акушерка, фельдшер і старший фельдшер. Вони уповноважені продовжувати рецепт на ліки, які попередньо лікар виписав пацієнту. Йдеться практично про всі лікарські засоби, крім тих, що містять сильнодійні, психотропні та наркотичні речовини, а також продукти для спеціального дієтичного харчування і вироби медичного призначення.

Також медсестрам та акушеркам дозволено самостійно призначати:

  • антибіотики;
  • заспокійливі та знеболювальні засоби, зокрема, місцеві анестетики;
  • протиблювотні препарати;
  • бронхолітики;
  • ліки для лікування анемії;
  • вітаміни, зокрема для жінок у період годування груддю;
  • інфузійні розчини;
  • спеціальні перев’язувальні матеріали;
  • тест-смужки для глюкометрів.

Однак перед тим як призначити якийсь рецепт, вони мусять оглянути пацієнта.

Врахуйте, що з 2020 року рецепт на ліки в Польщі зазвичай виписують в електронній формі. Свій рецепт ви можете отримати на електронну скриньку у форматі PDF-файлу. Під час візиту в аптеку фармацевт відшукає його в інформаційній системі. Рецепт видають на одне найменування медикаменту, але кількість упаковок може бути різною.

Заборона е-рецептів на наркотичні або психотропні ліки 

Зі серпня 2023 року Вища медична рада ввела заборону на виставлення «швидких» рецептів у Інтернеті. Метою нововведення є протидія розповсюдженню наркотичних речовин

Згідно зі змінами лікар може призначити такі ліки тільки після стаціонарної або телеконсультації. До призначання рецепта на наркотичні або психотропні засоби лікар зобов’язаний перевірити, які препарати були призначені хворому, які він придбав та у яких дозах приймав.

Психіатри, неврологи, онкологи, терапевти, а також стоматологи, можуть самостійно перевірити історію рецептів за допомогою електронних засобів охорони здоров’я або під час розмови з пацієнтом.

Важливо, що рецепт психотропні та наркотичні засоби може бути виписаний  без огляду, якщо з моменту останнього огляду хворого минуло не більше трьох місяців. 

Як довго дійсний рецепт

Зазвичай протягом 30 днів, однак цей термін може різнитися. Наприклад, термін дії рецепта на антибіотики лише 7 днів, а на імунобіологічні препарати — 120. 

Трапляються випадки, коли лікар виписує рецепт на 365 днів. Приміром, якщо людина страждає на хронічне захворювання і мусить довго приймати конкретний препарат.  Але й тоді першу упаковку слід придбати не пізніше ніж на тридцятий день з моменту візиту до фахівця. Якщо ви з певних причин цього не зробили, по новий рецепт іти не потрібно, фармацевт просто видасть меншу кількість лікарського засобу.

Ви можете придбати ліки в будь-якій аптеці Польщі, але врахуйте, що надалі купувати їх за річним рецептом необхідно буде в цьому ж закладі. 

Пацієнт, якому виписали рецепт, що дійсний протягом року, може зробити запас лікарського засобу, але не довше ніж на 180 днів. 

Хто може отримати ліки безплатно

Фармацевтична продукція — найбільш недофінансована частина системи охорони здоров’я в Польщі, а тягар приватних витрат поляків на медикаментозне лікування – один із найбільших в Європі. За даними OECD, 66% вартості ліків пацієнт сплачує з власної кишені.   

Отримати ліки безплатно можуть лише люди, яким виповнилося 75 років, або вагітні  жінки

Лікар може виписати рецепт від моменту підтвердження вагітності до 15 днів після запланованої дати пологів. Втім, і для цих категорій пацієнтів не всі препарати підлягають повному відшкодуванню. За деякі необхідно буде доплатити, наприклад, 30% чи 50% від вартості.

Важливо, щоб заклад, у якому працює медик, що виписує рецепт, мав угоду з Національним фондом здоров’я (NFZ), а ви були в NFZ застраховані. Саме цей фонд розподіляє бюджетні кошти, що йдуть на забезпечення функціонування системи охорони здоров’я. Якщо і ви, і медичний заклад має договір з NFZ, то ви зможете отримати свої ліки безплатно чи на умовах співфінансування. 

Згідно зі спеціальним законом, біженці з України, які знайшли тимчасовий прихисток у Польщі, мають право на таке ж медичне забезпечення, як і застраховані громадяни Польщі, зокрема на повне або часткове відшкодування вартості медикаментів. На цьому раніше також наголошували в Національному фонді здоров’я.