Як літнім українцям у Польщі отримати допомогу

Українці мають право  на призначення Zasiłeku Stałego. 

Як літнім українцям у Польщі отримати допомогу

Особи, яким виповнилося 60+ для жінок та 65+ для чоловіків на території Польщі мають право на соціальну допомогу «Zasiłek Stały». 

Право на соціальну допомогу громадяни України, які перебувають на території Польщі під тимчасовим, визначено Art. 29. Ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa z dnia 12 marca 2022 r., зокрема, серед іншого, це право на призначення Zasiłeku Stałego. 

Zasiłek Stały – це постійна, соціальна допомога, яка надається повнолітнім особам, які повністю є непрацездатними або непрацездатними за віком, які ведуть одноособове господарство або є членами сім’ї.  

Постійна допомога надається за умови:

  • повнолітня особа, яка проживає сама, непрацездатна за віком або повністю непрацездатна, якщо її дохід нижчий за критерій доходу для однієї особи (776 злотих); 
  • повнолітня особа в сім'ї, яка непрацездатна за віком або повністю непрацездатна, якщо її дохід, а також дохід на одну особу в сім'ї нижчий за критерій доходу на одну особу в сім'ї (600 злотих на людину).

Куди звертатися з заявою?

Громадянин України подає заяву (формуляр кваліфікаційний на надання допомоги) про призначення допомоги до центру соціального захисту населення територіальної громади (OPS) за місцем проживання заявника. 

Особливості призначення:

  • Громадянин України, (який проживає на території Республіки Польща, чиє перебування на території Республіки Польща визнано легальним і відомості про якого внесений до реєстру PESEL з позначкою UKR), та який звертається за призначенням соціальної допомоги, подає декларацію про особистий, сімейний, дохідний та майновий стан. 
  • Згідно із законодавством, якщо заява не викликатиме сумнівів, то необхідності проводити співбесіду з родиною (особою) не буде.
  • Соціальна допомога призначається мером муніципалітету, під юрисдикцією якого знаходиться місце проживання заявника. 
  • Розмір постійної допомоги не може бути нижчим за 30 злотих на місяць.

Більше правової підтримки з даного питання (і не тільки) у Варшаві можна отримати під час індивідуальної консультації по ul. Pulawska 2, Центр Правової Інформації HumanDoc з 9:00 до 17:00.

Для запису на онлайн консультації - пишіть у месенджер або на e-mail: [email protected] у робочі години з 9:00 до 17:00.