Як українцям підтвердити інвалідність у Польщі

Перед тим, як подавати документи на підтвердження інвалідності, треба отримати номер PESEL.

Як українцям підтвердити інвалідність у Польщі

Між Польщею та Україною не існує офіційної угоди, яка б робила можливим взаємне визнання документів, що підтверджують чи вказують ступінь інвалідності (групу інвалідності). Також немає внутрішніх тимчасових положень, які б дозволяли взаємне визнання вищезазначених документів у зв’язку з війною в Україні.

Консульство України в Гданську роз'яснило, як українцям, які перебувають у Польщі, підтвердити групу інвалідності, щоб могти отримувати різні види соцдопомог для людей цієї категорії.

На сьогоднішній день органи з оцінки інвалідності в Польщі, не маючи спеціальних правових норм, видають громадянам України довідки про інвалідність та її ступінь на основі тих самих норм, що й для громадян Польщі. Тому довідка про інвалідність або її ступінь завжди видається на підставі заяви, яку необхідно подати до повітової комісії з оцінки інвалідності за місцем проживання.

До заяви необхідно додати:

- медичну документацію, у тому числі актуальну медичну довідку про стан здоров’я, видану не раніше ніж за 30 днів до подання заяви,

- медичну документацію, таку як інформаційні карти з лікування в стаціонарі, документація з курсу амбулаторного лікування, результати додаткових діагностичних досліджень, документи з консультацій спеціалістів,

- документи, які можуть вплинути на визначення ступеня інвалідності, якщо такі є, наприклад, консультації спеціалістів, психолого-педагогічні висновки.

Медичні документи українською мовою мають бути перекладені на польську присяжним перекладачем.

Перед тим, як подавати документи на підтвердження інвалідності, треба отримати номер PESEL, який відіграє ключову роль у всіх питаннях, пов’язаних із лікуванням та здоров’ям у Польщі. За відсутності медичної документації необхідно буде пройти повну процедуру обстеження в польській службі охорони здоров’я, щоб чітко оцінити причину та наявність інвалідності, а також визначити її ступінь. Особливо це стосується проблем, які неможливо помітити на перший погляд, наприклад, проблем із психічним здоров’ям.