Які стипендії доступні в Польщі для українців студентів

Від початку повномасштабного вторгнення кількість українських студентів у Польщі збільшилася. Водночас, з’явилися й стипендіальні програми для українців.

Які стипендії доступні в Польщі для українців студентів

Навчання в Польщі вже багато років цікавить українських абітурієнтів. А від початку повномасштабного вторгнення кількість українських студентів у Польщі збільшилася. Крім того, з’явилися стипендіальні програми для українців. Про них пише ukrainianinpoland.pl.

Стипендія „Місяць у Польщі” („Miesiąc w Polsce”)

Центр Мерошевського запустив спеціальну стипендіальну програму для іноземних студентів, яка називається „Miesiąc w Polsce”. Ця програма дофінансування покликана допомогти студентам з України, Арменії, Грузії, Азербайджану, Молдови, Білорусі та Росії провести маленькі наукові дослідження на території Польщі.

Сума стипендії становить 6500 злотих. Вона виплачується один раз на один місяць. Для того, щоб подати заявку на отримання стипендії „Miesiąc w Polsce”, потрібно заповнити спеціальну анкету польською або англійською мовами. Заповнений формуляр потрібно вислати на електронну пошту [email protected]. На цю ж електронну адресу можна писати якщо у вас виникнуть якісь запитання з приводу програми.

Важливо! Подати заявку на отримання стипендії можна в тому випадку, якщо тема вашого дослідження стосується історії, політичної ситуації або культури та спадщини Центральної та Східної Європи. Детальніше про стипендію можна почитати на сайті.

Стипендія імені Jana Pawła II для українських студентів

Заявки на стипендію для студентів імені Jana Pawła II подаються з 1 вересня по 10 жовтня. Взяти участь у програмі можуть студенти, які навчаються у Варшаві, але не обов’язково проживають там. Критерії для подачі заявки включають:

 • Високий середній бал: для учнів – 4,0, для студентів – 3,5.
 • Навчання у Варшаві.
 • Родинний дохід не більше 2500 злотих на місяць на одного члена сім’ї.

Додаткові умови для студентів: відсутність ступеня магістра та вік не старше 26 років.

Для студентів стипендія призначається на 9 місяців. Сума стипендії варіюється від 500 до 1500 злотих. Для подачі заявки потрібно заповнити спеціальну анкету та відправити її:

 • Звичайною поштою за адресою: Centrum Myśli Jana Pawła II, ul. Foksal 11, 00-372 Warszawa.
 • Електронно, використовуючи profil zaufany.
 • Особисто у Centrum Myśli Jana Pawła II.

Детальніше про стипендію можна дізнатися на відповідному веб-сайті.

Стипендіальна програма від організації GFPS-Polska

Організація GFPS-Polska надає стипендію українським студентам. Для того, щоб подати заявку на отримання стипендії, потрібно відповідати таким критеріям:

 1. Мати українське громадянство.
 2. Бути студентом одного з українських або польських університетів на момент прийому заявок.
 3. Мати не більше 26 років, якщо ви є студентом або не більше 30, якщо ви є докторантом.
 4. Мати сертифікат, який засвідчує знання польської мови.
 5. Цікавитися європейською ідеєю та бути небайдужим до громадського суспільства.

Передусім стипендія надаватиметься тим, хто має високі успіхи в навчанні та в академічному світі (за участь в семінарах, конференціях тощо). Від кандидатів очікуються хороші письмові та усні навички володіння польською мовою, оскільки комунікація з колегами є важливою частиною програми.

Для того, щоб подати заявку, потрібно заповнити спеціальну анкету. До неї необхідно додати такі документи:

 • Актуальна біографія.
 • Мотиваційний лист польською та українською мовами.
 • Короткий начерк майбутнього наукового проєкту (але не більше, ніж одна сторінка).
 • Підтвердження середнього балу від університету.
 • Офіційний документ, в якому зазначений рівень володіння польською мовою.

Заповнену анкету потрібно вислати на електронну пошту [email protected]. Зробити це можна до 10 жовтня 2023. Якщо вас оберуть для участі в програмі, ви можете розраховувати на:

 • Місячну стипендію у розмірі 2250 злотих.
 • Можливість навчатися в одному з університетів у Польщі протягом семестру й підтримку під час вступної компанії.
 • Постійну допомогу від організації GFPS-Polska.
 • Безкоштовну участь у двох наукових та культурних семінарах.

Дізнатися детальнішу інформацію про стипендіальну програму, а також завантажити анкету-заявку можна на сайті.

Стипендіальна програма START для молодих науковців

Польща підтримує молодих науковців. Тож ті, хто мають досягнення в науці, можуть подати заявку на отримання стипендії START. Для цього потрібно відповідати таким критеріям:

 • Мати не більше, ніж 30 років.
 • Бути докторантом в польському університеті або виконувати роботу B+R в Польщі (робота має бути пов’язана з науковими дослідженнями).
 • Мати документально підтверджені наукові досягнення.

Сума стипендії становить понад 30 тисяч злотих і з кожним роком розмір гранту збільшується. Ці гроші можна витратити у довільний спосіб. Важливо! Взяти участь у програмі START дозволено тільки один раз. Заявку на участь потрібно подавати в університеті в якому ви навчаєтесь або в закладі, де проводите наукові дослідження. Наразі йде набір стипендіатів на 2024 рік. Тож подати заявку можна до 3 листопада 2023 року. Список стипендіатів буде відомий у другому кварталі 2024 року.

Якщо ви навчаєтеся в університеті, ваша заявка повинна мати підпис ректора. Якщо ви виконуєте роботу, що пов’язана з науковими дослідженнями, підписати заявку повинен ваш науковий керівник. Дізнатися більше інформації про стипендіальну програму, а також заповнити онлайн-заявку можна на сайті.

Соціальна стипендія для студентів у 2023/24 навчальному році

Соціальна стипендія в польському університеті призначається у тому випадку, якщо студент перебуває у скрутному становищі. Отримувати соціальну стипендію можуть як громадяни Польщі, так і іноземці. При цьому, для того, щоб її отримувати, місячний дохід студента не повинен перевищувати 1294,4 злотих нетто на особу в родині (станом на 2023 рік).

Для того, щоб подати заявку на отримання соціальної стипендії, потрібно звернутися до ректорату університету. Під час розгляду заявки члени комісії звернуть увагу на дохід студента та членів його родини. Якщо студент веде самостійне домашнє господарство, звернуть увагу на:

 • Вік студента – повинен бути не більшим, ніж 26 років.
 • Наявність шлюбу.
 • Чи досяг студент повноліття.
 • Чи має студент на утриманні дітей до 26 років або дітей з інвалідністю.
 • Чи має студент постійне джерело доходу.

Якщо заявник відповідає хоча б одному з цих критеріїв, він може розраховувати на отримання соціальної стипендії від університету. Стипендія виплачуватиметься протягом одного академічного року. Розмір стипендії визначається кожним навчальним закладом індивідуально, але він коливається від 480 до 1100 злотих нетто.

Стипендія для студентів з інвалідністю

Якщо студент має інваліднсть, він може розраховувати на стипенідю для людей з інвалідністю. На неї можуть подати заявку ті студенти, котрі мають один з цих документів:

 1. Документ про інвалідність.
 2. Документ про ступінь інвалідності.
 3. Документ про професійну та соціальну реабілітацію та працевлаштування людей з інвалідністю.

Подавати заявку на отримання стипендії потрібно раз на рік, з початком нового академічного року. Розмір стипендії визначається університетом індивідуально, але зазвичай він становить декілька сотень злотих на місяць. При цьому, дохід студента не має значення. Комісія, яка визначає чи призначати стипендію, бере під увагу тільки ті документи, які підтверджують інвалідність.

Стипендія за досягнення в навчанні та науці

Якщо ви маєте високі досягнення в навчанні, ви можете подати заявку на отримання наукової стипендії. Адже вона створена для того, щоб підтримати обдарованих студентів і вмотивувати їх на подальші наукові досягнення. Щоб отримувати наукову стипендію в Польщі, потрібно відповідати таким критеріям:

 • Мати високий середній бал.
 • Брати участь у семінарах і конференціях.
 • Мати чітко окреслені наукові плани.

Часом, в залежності від стипендіальної програми, можуть також брати під увагу:

 • Дохід в родині студента.
 • Волонтерську діяльність студента.
 • Суспільну діяльність кандидата.
 • Вік студента.
 • Ступінь освіти студента.

Крім того, до заявки необхідно додати документи, які підтверджують ваш середній бал, досягнення в науці та участь в конференціях. Варто також зазначити, що існують наукові стипендії й для школярів.

Наукова стипендія виплачується упродовж одного навчального року. Сума стипендії залежить від навчального закладу та стипендіальної програми. Терміни подання заявки визначаються кожним університетом або школою окремо.

Стипендія від міністра науки й освіти Польщі

Ще одна стипендія, яка призначається за успіхи в навчанні або в спорті – стипендія від міністра науки й освіти. Втім, критерії відбору учасників дуже жорсткі, оскільки отримати таку стипендію можуть 840 студентів з усієї Польщі. Це одноразова виплата, розмір якої становить не більше, ніж 17 тисяч злотих. Подати заявку на отримання стипендії можуть:

 1. Студенти, які мають визначні досягнення в науці.
 2. Студенти, які мають визначні досягнення в спорті.
 3. Студенти, які мають визначні досягнення в мистецькій діяльності, що пов’язана з навчанням.

Втім, варто також зазначити, що подати заявку на отримання цієї стипендії НЕ можуть:

 1. Студенти зі ступенем магістра в галузі інженерії або в подібному керунку.
 2. Студенти, які повторно вступили на навчання на ступінь бакалавра в галузі інженерії або в подібному керунку.
 3. Студенти, навчальних план яких становить більше, ніж 12 семестрів.

Подати заявку від імені студента може виключно ректор університету. У 2023 році потрібно надати досягнення, які були до 30 вересня поточного року. Подати заявку можна буде від 1 до 25 жовтня 2023 року. Для цього потрібно буде скористатися цим сайтом.

Одноразова стипендія Zapomoga

Якщо студент раптом опинився у скрутному становищі, він може подати заявку на отримання одноразової стипендії Zapomoga. Таку стипендію можна отримати максимально два рази на рік і з різних приводів. Розраховувати на неї можна, наприклад, у випадку:

 1. Смерті члена родини.
 2. Втрати медичної допомоги, наприклад, дофінансування на корекційні окуляри або реабілітаційного обладнання.
 3. Втрати стабільного та головного джерела доходу (стосується студента та членів його родини, якщо студент на їхньому утриманні).
 4. Отримання шкоди внаслідок пожежі, стихійного лиха або іншої катастрофи.
 5. Серйозної хвороби студента або члена його родини.
 6. Раптової потреби студента доглядати за хворим членом родини.

Подати заявку на отримання Zapomoga можна упродовж цілого академічного року, в тому числі під час канікул. Вона подається через портал USOSweb, який створюється окремо для кожного університету. Максимальна сума допомоги становить 5500 злотих.

Які є ще способи отримання стипендії в Польщі?

Варто зазначити, що в Польщі є не тільки вищеперераховані стипендіальні програми. Більшість університетів мають власні програми фінансової підтримки своїх студентів. Тож цю інформацію потрібно дізнаватися на сайті вашого університету.

Крім того, актуальну інформацію щодо стипендіальних програм в Польщі можна знайти на сайті Moje stypendium. На ньому можна побачити як загальнопольські стипендії, так і програми, які стосуються окремих міст чи регіонів.