Яку фінансову допомогу зараз можуть отримати українці в Польщі

Українці, які приїхали до Польщі після 24 лютого, мають право розраховувати на отримання фінансової допомоги в цій країні.

Яку фінансову допомогу зараз можуть отримати українці в Польщі

Українці, які приїхали до Польщі після 24 лютого, мають право розраховувати на отримання фінансової допомоги від Польщі. Видання ukrainianinpoland.pl розповідає про те, яку фінансову допомогу можна отримати станом на січень 2023 року.

Фінансова допомога Сім’я 500+

Сім’я 500+ – це одна з найпопулярніших фінансових допомог у Польщі. Її можуть отримати громадяни України або подружжя з України, які мають хоча б одну дитину, якій ще не виповнилося 18 років. Для цього потрібно відповідати таким вимогам:

 • Перебувати в Польщі на законних підставах;
 • Мати під опікою дитину, яка має громадянство України, але їй ще не виповнилося 18 років (це стосується батьків та людей, які не є батьками дитини але опікуються нею) й прибула до Польщі починаючи з 24 лютого 2022 року;
 • Якщо ви маєте під опікою дитину (ви є її батьком або тимчасовим опікуном), яка народилася в Польщі від жінки, яка є громадянкою України та перебуває в Польщі на законних підставах.

Грошова допомога буде виплачуватися протягом усього терміну перебування дитини на території Польщі. Але зверніть увагу, що ви маєте обов’язково повідомити ZUS про те, що збираєтеся виїхати з Польщі. Також зверніть увагу на те, що ZUS перевіряє кожного, хто подав заявку на отримання цієї допомоги.

На цю домопомогу також можна подати заявку онлайн. Для цього потрібно завантажити мобільний додаток ZUS і слідувати подальшим інструкціям. Додаток доступний на платформі Google Play й App Store.

Одноразова фінансова допомога у розмірі 300 злотих

Ця допомога надається кожному українцю, який вперше перетнув кордон з Польщею починаючи від 24 лютого. Допомога виплачується один раз. Для того, щоб її отримати, ви маєте:

 1. Довести, що ви прибули на територію Польщі починаючи з 24 лютого 2022 року;
 2. Ви повинні зробити Pesel;
 3. Ви маєте відкрити рахунок у польському банку;

Після цього вам потрібно відвідати найближчий муніципалітет (Urząd) та заповнити там відповідну анкету. Анкета видається на місці. Після того, як ви заповните анкету, вам залишається лише очікувати на момент, коли вам прийде допомога. У окремих випадках це може зайняти місяць або більше.

Ви можете витратити допомогу на що завгодно. Ніхто не буде контролювати у який спосіб використовуються ці кошти.

Фінансова допомога Karta Dużej Rodziny

Karta Dużej Rodziny – це фінансова допомога, яка підтримує багатодітних батьків. За допомогою цієї програми можна отримувати знижки у магазинах, на залізничні квитки та у закладах харчування. Карту великої родини можуть отримати:

 • Батько або мати – 50% знижки;
 • Мачуха або вітчим – 50% знижки;
 • Дитина – 75% знижки.

Іноземці також мають право розраховувати на цю допомогу. Для цього потрібно мати підтвердження легального перебування у Польщі.

Не дивлячись на те, що картка видається тільки багатодітним сім’ям, дохід цієї родини не має значення. Для того, щоб отримати допомогу, потрібно подати документи до місцевої влади. Це також можна зробити дистанційно за допомогою порталу [email protected] за цим посиланням: https://empatia.mpips.gov.pl/.

До заявки потрібно додати такі документи:

 1. Документ, що посвідчує особу (паспорт, карта побиту тощо);
 2. Свідоцтва про народження ваших дітей;
 3. Документ, що підтверджує, що батьки не позбавлені батьківських прав.

Щодо часу: для батьків карти видаються без обмеження по часу, для дітей – до 18 років з можливістю продовжити до 25, у випадках навчання. Для дітей з інвалідністю карта видається назавжди. Ця карта не скасовує інших виплат.

Фінансова допомога 400 Plus для фінансування перебування дітей у яслях

Програма 400 Plus допомагає батькам, чиї діти перебувають у яслах. Максимальний розмір цієї допомоги – 400 злотих на місяць. Вона покриває усі витрати, пов’язані з закладом, але не покриває витрати на харчування. Якщо ваші витрати становлять менше, ніж 400 злотих, то ви зможете отримати фінансування рівно у тому розмірі, щоб покрити ці витрати. Якщо більше – ви отримаєте 400 злотих, але решту повинні будете доплачувати самі.

Ця програма є новою, оскільки вона стартувала 1 квітня 2022 року. Але скористатися її умовами можуть як поляки, так і українці, що перебувають у Польщі. Для цього потрібно подати заявку у ZUS в електронному вигляді. Подати заявку можуть:

 • Громадяни України, які прибули до Польщі після 23 лютого 2022 року;
 • Громадянки України, які перетнули кордон з Польщею після 23 лютого 2022 року та народили у Польщі дитину;
 • Громадяни України, які проживали у Польщі до 24 лютого, але діти, на яких вони подають заявку, прибули до Польщі вже після 23 лютого. Наприклад, якщо до 24 лютого батько родини працював у Польщі, а починаючи з 24 лютого до Польщі приїхала його дружина з маленькою дитиною.
 • Громадяни інших країн, які за рішенням польського суда опікуються українською дитиною, що прибула до Польщі після 23 лютого 2022.

За допомогою цієї допомоги можна покрити витрати на:

 1. Ясла;
 2. Дитячий клуб;
 3. Заклад, у якому працює денний опікун;
 4. Денного опікуна, що являється приватним підприємцем.

Для того, щоб отримати допомогу, потрібно подати такі документи:

 • Pesel заявника на отримання допомоги;
 • Pesel дитини, на яку оформлюється допомога;
 • Ваш польський номер телефону;
 • Адресу вашої електронної пошти;
 • Якщо ви не є батьком, а є тимчасовим опікуном – постанову польського суду;
 • Якщо ви не є батьком, а здійснюєте альтернативну опіку (є прийомною родиною) – документ, що підтверджує це.

Програма Rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO)

Rodzinny kapitał opiekuńczy – це також нова програма. Вона стартувала 1 січня 2022 року. У 2023 році вона  також триватиме, тож ви можете подати на неї заявку. Ця допомога також розрахована на маленьких дітей, але у віці від 1 до 3 років.

На допомогу можуть розраховувати такі категорії іноземців:

 • Іноземці, які мають ПМП у Польщі;
 • Іноземці, який мають тимчасовий дозвіл на перебування (ВНЖ або карта побиту);
 • Українці, які мають статус UKR.

Доплати, які приходитимуть, становитимуть від 500 до 1000 злотих на місяць. Зверніть увагу, що ви не можете одночасно користуватися програмами 400 Plus та RKO. Оформити можна тільки одну з цих допомог.

Для того, щоб подати заявку, можна скористатися:

 1. Платформою PUE ZUS;
 2. Порталом [email protected] MriPS (посилання на портал можна знайти вище);
 3. Електронним банкінгом.

До заявки потрібно додати такі документи:

 1. Якщо ви є опікуном дитини – рішення польського суду, яке це підтверджує;
 2. Якщо ви є тимчасовим опікуном дитини – документ, який підтверджує це;
 3. Номер Pesel одного з батьків та дитини, на яку оформлюється допомога;
 4. Номер польського банківського рахунку.

Також у заявці потрібно буде вказати свій польський номер телефону та адресу електронної пошти. Подавати заявку можна починаючи з першого числа того місяця, у якому дитині виповнюється 9 місяців.

Які організації планують надавати фінансову допомогу українським біженцям у 2023 році

Також існують організації, які надавали фінансову допомогу українським біженцям, але через те, що ліміт фінансування вже вичерпано, ці допомоги закрилися. Тим не менш, деякі організації планують і надалі надавати фінансову допомогу.

У 2023 році українці зможуть отримати:

Фінансова допомога від МОМ

Ця фінансова допомога розрахована на людей, які ще не отримували допомоги від жодної організації, таких як ООН, IRC і інших. Отримати допомогу від МОМ можуть українці, які проживають у Підкарпатському, Малопольському, Свентокшиському і Шльонському воєводствах. Наразі нові заявки не приймаються, але реєстрація на допомогу повинна початися наприкінці січня-початку лютого 2023 року.

Реєстрація відбувається за попереднім записом по телефону або по електронній пошті:

Допомога розрахована на найбільш вразливі верстви населення, такі як пенсіонери, люди з обмеженими можливостями, матері з однією дитиною та більше (але максимум 5 осіб).

На сьогоднішній день на цю допомогу зареєструвалися близько 4 тисяч сімей. Якщо ви зареєструвалися, але вам ще не прийшли гроші, чекайте виплати упродовж 3-3,5 місяців.

Фінансова допомога від УВКБ ООН

Організація УВКБ ООН завершила прийом нових заявок у вересні 2022 року. Але співбесіди проводилися до кінця грудня. Тож ті, кому погодили заявку на отримання допомоги, найближчим часом почнуть отримувати виплати.

Зважаючи на те, що українські біженці досі потребують підтримки, організація вирішила продовжити надавати допомогу й у 2023 році. Тож зовсім скоро може початися нова реєстрація.

Допомогу від ООН можуть отримати:

 1. Особи, які перетнули кордон 24 лютого 2022 або пізніше та проживали в Україні на момент початку повномасштабного вторгнення;
 2. Особи, які ще не отримували фінансової допомоги від інших організацій;
 3. Особи, які потребують особливого захисту (люди з інвалідністю, особи з обмеженими можливостями, вагітні жінки, люди похилого віку, особи з серйозними захворюваннями тощо);
 4. Особи з економічною вразливістю (не мають постійної роботи, не отримують допомоги з безробіття, не мають постійного джерела доходу);

Важливо! Навіть якщо вас запросять на співбесіду, це не гарантує, що ви будете отримувати допомогу. Ті, кому погодили заявку у грудні, отримають перший платіж наприкінці січня 2023 року.