З 1 липня в Польщі можна подавати заявки на виплати на дітей

Чи потрібно поспішати з поданням заявки? Які критерії необхідно виконати?

З 1 липня в Польщі можна подавати заявки на виплати на дітей

З 1 липня 2024 року батьки у Польщі, зокрема й українці, можуть подавати заявки на отримання деяких видів допомог. Чи потрібно поспішати з поданням заявки? Які критерії необхідно виконати? Про це пише yavp.pl.

Допомога "Добрий старт"

Це одноразова допомога в розмірі 300 злотих, яка має допомогти батькам у комплектуванні шкільного приладдя. Заявку на так звану "300 плюс" можна подавати з 1 липня до Управління соціального страхування (ZUS).

Існує кілька способів подання заявки. Перший – через додаток mZUS або Платформу електронних послуг (PUE) ZUS,  другий – через портал Emp@tia (https://empatia.mpips.gov.pl), а третій – через електронний банкінг.

Батьки можуть отримати так звану "300 плюс" на дитину, яка навчається в школі, віком до 20 років (або до 24 років у випадку учня з інвалідністю). Допомога "Добрий старт" не надається на дитину, яка розпочинає річну дошкільну підготовку (так званий нульовий клас). Також її не отримають батьки студентів.

Важливо! Хоча заявку можна подати до 30 листопада, варто зробити це раніше. Заявка, подана до кінця серпня, призведе до виплати допомоги до 30 вересня 2024 року. Якщо ж подати заявку після цього терміну, ZUS виплатить допомогу протягом 2 місяців з дня подання заявки разом.

Zasiłek rodzinny та додатки до нього

Zasiłek rodzinny (сімейна допомога) надається на певний період, який починається 1 листопада і триває до 31 жовтня. Заявки приймаються раніше: з 1 липня в електронному вигляді (через портал Emp@tia https://empatia.mpips.gov.pl) і з 1 серпня в традиційній паперовій формі. Заявку необхідно подавати до уженду міста/гміни за місцем проживання.

Важливо! Час виплати допомоги залежить від дати подання заявки. Якщо батьки хочуть зберегти безперервність виплат, вони повинні подати заявку до кінця серпня 2024 року.

Відповідно до законодавства, допомога має на меті частково покрити витрати на утримання дитини. Вона надається батькам (одному з батьків або законному опікуну дитини), фактичному опікуну дитини, а також особі, яка навчається. Важливим є виконання критерію доходу, який становить 674 злотих (дохід сім'ї в перерахунку на одну особу) або 764 злотих, якщо членом сім'ї є дитина з інвалідністю.

Для періоду виплат 2024/2025 років враховуються доходи за 2023 рік. У разі перевищення доходу застосовується правило "злотий за злотий" (сума допомоги зменшуються рівнозначно до суми, яка є вище критерію доходу).

Наразі Zasiłek rodzinny становить:

  • 95,00 злотих на дитину віком до 5 років, 
  • 124,00 злотих на дитину віком від 5 до 18 років, 
  • 135,00 злотих на дитину віком від 18 до 24 років.

До сімейної допомоги є також додатки. Не можна подавати заявки на них окремо, оскільки їх можуть отримати лише особи, яким вже призначили zasiłek rodzinny. В залежності від своєї ситуації, батьки можуть отримати один або кілька з доступних додатків:

  • за народження дитини;
  • за догляд за дитиною під час відпустки по догляду за дитиною;
  • за самостійне виховання дитини; 
  • за виховання дитини в багатодітній сім'ї; 
  • за навчання та реабілітацію дитини з інвалідністю; 
  • за початок навчального року;
  • за початок навчання дитиною в школі поза місцем проживання.

Допомога з фонду аліментів

Допомога з фонду аліментів є підтримкою для деяких осіб, які мають право на аліменти, але не отримують їх через безуспішність стягнення, проведеного судовими виконавцями. Як і у випадку з сімейними допомогами, право на допомогу з фонду аліментів також встановлюється на певний період. Він починається 1 жовтня і триває до 30 вересня наступного календарного року.

Заявки в електронному вигляді через портал Emp@tia (https://empatia.mpips.gov.pl) можна подавати з 1 липня, а паперові заявки до громади – з 1 серпня 2024 року.

До заявки потрібно додати довідку органу, що проводить виконавче провадження, або заяву про безуспішність стягнення.

Наразі така допомога надається у розмірі встановлених аліментів, але не більше ніж 500 злотих на місяць.

Допомога надається до досягнення дитиною 18 років (до 25 років у разі навчання в середній школі або університеті). Безстроково допомога з фонду аліментів може надаватися у випадку наявності посвідчення про значний ступінь інвалідності.

Критерій доходу, який потрібно виконати для отримання виплат з фонду аліментів, з 1 жовтня 2023 року становить 1209 злотих (нетто) на одну особу в сім'ї. У разі перевищення цього порогу так само застосовується правило "злотий за злотий".