- Категорія
- Підприємництво
- Дата публікації
Як офомитись та працювати фрілансером у Німеччині
Все про ведення діяльності фрілансера, оподаткування, бухгалтерський облік та інші питання.
Багато людей бажають працювати на фрілансі. Це зручно, не прив’язує до місця й дає багато можливостей для розвитку. У Німеччині також можливо працювати на фрілансі. Ця країна надає багато можливостей для розвитку своєї власної діяльності. Втім, існують певні нюанси й навіть складності. Про ведення діяльності фрілансера, оподаткування, бухгалтерський облік та інші питання, що пов’язані з самостійною зайнятістю у Німеччині, розповідає ukrainianingermany.de.
Фріланс (Freiberufler) у Німеччині − відкриття власної справи
Варто пам’ятати, що фрілансер – це особа, яка займається професіональною діяльністю, не будучи при цьому зареєстрованою як підприємець. Фрілансер пропонує свої послуги, керуючись своїм професіоналізмом та кваліфікацією. Робочий графік та інші аспекти така людина визначає сама або обговорює з замовником.
Стати фрілансером у Німеччині можуть як її громадяни, так і іноземці. Втім, у випадку з іноземцем, важливо відповідати одному з цих статусів:
- Aufenthaltserlaubnis für selbständige Tätigkeit – тобто дозвіл на проживання для ведення самостійної діяльності.
- Blue Card – тобто дозвіл на проживання для висококваліфікованих працівників.
- Studierende und Forscher – дозвіл на проживання для студентів та дослідників.
- Selbstständige Tätigkeit neben Aufenthaltstitel – самостійна діяльність поруч з дозволом на проживання.
Також займатися фрілансом у Німеччині можуть й українці, які проживають на території цієї країни згідно з параграфом 24, тобто які отримали тимчасовий захист.
Перед тим, як почати займатися власною діяльністю, варто звернутися до відповідних органів. Це можуть бути міграційні відділи, підприємницькі центри або юристи. Справа в тому, що в залежності від вашого дозволу вимоги можуть відрізнятися. Тож краще це уточнити, щоб уникнути проблем та непорозумінь.
Найпопулярніші платформи, на яких працюють фрілансери у Німеччині:
Хто може стати фрілансером у Німеччині
Стати фрілансером у Німеччині може практично кожна людина. Для цього потрібно бути фахівцем у своїй галузі. Найчастіше серед німецьких фрілансерів трапляються:
- Медичні спеціалісти: Лікарі, стоматологи, психотерапевти, фізіотерапевти, масажисти тощо.
- Юристи: Адвокати, нотаріуси.
- Творчі професії: Художники, письменники, журналісти, фотографи, музиканти, актори, звукорежисери, сценографи, сценаристи тощо.
- Консультанти та фахівці зі здоров’я: Дієтологи, тренери, психологи.
- Освітні працівники: Викладачі, репетитори.
- Перекладачі та лінгвісти: Фрілансери, які надають послуги перекладу або лінгвістичної підтримки.
- ІТ-спеціалісти: Програмісти, розробники веб-сайтів, графічні дизайнери, копірайтери.
- Науковці та дослідники: Вчені, дослідники у різних галузях.
- Архітектори.
- Інженери: Фрілансери в інженерних галузях, таких як механіка, електротехніка, інформатика, метрологія та інші.
- Маркетологи та PR-фахівці.
- Фінансові консультанти: Економісти, фінансисти та бухгалтери.
- Консультанти з управління.
- Дизайнери у різних галузях.
- Тренери та коучі.
- Технічні письменники та редактори.
Тож, як можна побачити, список галузей, в яких можна займатися фрілансом у Німеччині, доволі великий. Але на цьому він не закінчується. Тож варто поцікавитися чи можете ви працювати на фрілансі за вашим фахом.
Важливо! Перед тим, як починати фріланс-діяльність, перевірте всі вимоги до вашої професії. Це допоможе вам уникнути проблем у майбутньому.
Як зареєструвати самозайнятість (фріланс) у Німеччині
Відповідно до німецького законодавства, самозайнятість потрібно реєструвати. Інакше робота на фрілансі буде вважатися незаконною. Для того, щоб зареєструвати самозайнятість у Німеччині, вам потрібно:
- Звернутися до податкової інспекції Finanzamt. Більше інформації про податкову інспекцію ви знайдете на цьому сайті.
- Подати заявку на реєстрацію у вільній формі, у вигляді листа.
- Заповнити анкету Fragebogen zur steuerlichen Erfassung, яку надішле вам податкова інспекція.
- Вказати у анкеті, що ви хочете скористатися положенням про мале підприємство – Kleinunternehmerregelung.
Зверніть увагу! Подати заявку на реєстрацію самозайнятості потрібно не пізніше, ніж на четвертий день після початку ведення діяльності. Ви можете подати заявку на сайті податкової або звернутися особисто у відділення. У деяких випадках особисте звернення може пришвидшити процес.
Після того, як ви відправите заявку, вам нададуть податковий номер, а також повідомлять про розмір платежів і процедуру податкового обліку. Зберігайте всі ці відомості, оскільки вони допоможуть вам у майбутньому.
Як закрити фріланс
Якщо ви прийняли рішення про закриття фрілансу, то ви також маєте бути готові до того, що цей процес вимагає терпіння. Оскільки для закриття фрілансу потрібно виконати декілька кроків:
- Повідомити місцевий фінансовий офіс про припинення самостійної діяльності. Для цього потрібно надіслати листа. Можна зробити це й у режимі онлайн.
- Завершити податковий облік.
- Відмовитися від страхування для фрілансерів, якщо ви його мали.
- Якщо ви мали спеціальний банківський рахунок для фрілансу – закрити його.
- Якщо ви мали спеціальний дозвіл на проживання у зв’язку з веденням фрілансу – скасувати його.
- Розірвати усі договори щодо послуг.
- Переконатися, що ви вирішили всі зобов’язання та платежі перед клієнтами та контрагентами, а також забрали всі необхідні документи та матеріали.
Процес закриття самостійної діяльності може бути складним. Тому, якщо ви маєте якісь сумніви чи труднощі, варто звернутися за допомогою до юриста.
Правові форми для фрілансерів у Німеччині
У Німеччині існує декілька видів правових форм для фрілансерів. Серед них:
- Freiberufler (фріберуфлер) – статус самозайнятої особи, яка займається самостійною професійною діяльністю, без участі інших.
- Einzelunternehmen (індивідуальне підприємство) – статус особи, яка займається індивідуальним підприємництвом.
- Gesellschaft bürgerlichen Rechts (GbR, громадянське товариство) – статус для двох-трьох осіб, які об’єдналися для сумісної роботи й отримують спільний прибуток.
- Offene Handelsgesellschaft (OHG, відкрите товариство) – ця правова форма схожа на попередню але може охоплювати більш складне підприємництво з більшим обсягом бізнес-операцій.
- Kapitalgesellschaft (KapG, капіталовкладення компанія) – форма для підприємництв з обмеженою відповідальністю. У випадку цієї правової форми компанії мають окремий юридичний статус від власників.
- Freiberufliche Gesellschaft (фріберуфлерське товариство) – це специфічна форма для фрілансерів. Вона дозволяє об’єднати зусилля але при цьому зберегти статус фріберуфлера.
Кожна форма має свою специфіку та переваги з недоліками. Перед тим, як реєструвати свою діяльність, варто ретельно дослідити кожну з цих форм, щоб зрозуміти, яка підходить саме вам.
Які податки сплачують фрілансери в Німеччині?
Усі фрілансери в Німеччині зобов’язані сплачувати податки. Втім, в залежності від діяльності й правової форми, список обов’язкових податків може дещо відрізнятися. Нижче ми розглянемо які податки потрібно сплачувати фрілансерам у Німеччині.
Доходовий податок Einkommensteuer
Einkommensteuer – це основний податок, який сплачують німецькі фрілансери. Неможливо сказати якою саме є сума податку, оскільки вона залежить від вашого доходу. Чим вище ваш дохід, тим більше податку доведеться заплатити. Також ви зобов’язані щороку подавати податкову декларацію. Податковий рік рахується так само, як календарний і починається з 1 січня.
Sozialversicherung – податок на соціальне страхування
У цій податок входять відрахування на медичне страхування, страхування від безробіття, пенсійне страхування тощо. Вам потрібно буде витратити певний відсоток доходів на цей податок.
Місцевий податок Gemeindesteuer
Цей податок сплачується на місці вашого проживання. Тож неможливо визначити його суму, оскільки вона призначається місцевими органами влади.
Податок на виробництво та торгівлю – Gewerbesteuer
Цей податок є додатковим, оскільки він сплачується тільки у тому випадку, якщо вашу діяльність можна вважати підприємницькою. Він стягується на місцевому рівні.
Umsatzsteuer, або Mehrwertsteuer, VAT – податок на оборот
Що стосується цього податку, то це податок на оборот товарів та послуг. Він сплачується з продажу товарів та послуг. Сума цього податку може змінюватися в залежності від різних факторів.
Не варто хвилюватися, якщо все це виглядає складно. Під час реєстрації податкова служба повідомить які саме податки ви повинні сплачувати, а також надасть вам суму платежів.
Куди фрілансеру подавати податкову декларацію?
Податкову декларацію потрібно подавати у Finanzamt, де ви зареєструватися. Важливо дотримуватися усіх встановлених термінів. Ви дізнаєтеся про них на момент реєстрації. Сама процедура подання податкової декларації виглядає так:
- Ви збираєте документи, які підтверджують ваші доходи, витрати, знижки та інші дані.
- Після цього ви заповнюєте податкову декларацію, де вказуєте дані з цих документів.
- З заповненою декларацію ви відправляєтеся до Finanzamt.
- Податкові органи перевіряють вашу декларацію, розраховують суму платіжки та надають вам ці дані.
- На основі даних з податкових служби ви оплачуєте суму податку.
Часом трапляється, що ви можете отримати повернення податків. Це відбувається у тому випадку, якщо ви маєте знижки або звільнення від певних податків. Саме тому важливо зібрати всі документи перед заповненням і поданням декларації.
Бухгалтерський облік для фрілансерів у Німеччині
Бухгалтерський облік для фрілансерів – це складний процес. По-перше, в залежності від форми фрілансу, він може дещо відрізнятися. А по-друге, потрібно вести багато звітностей. Загалом, процес бухгалтерського обліку для фрілансерів у Німеччині виглядає так:
- Облік доходів і витрат, тобто записи про всі грошові перекази, рахунки, рахунки-фактури, витрати на обладнання, оренду приміщення, подорожі, комунікації та інші витрати.
- Податкова декларація, тобто звітування про доходи й витрати.
- Податкові внески, тобто внески на соціальне страхування, пенсійне страхування та інші соціальні програми відповідно до встановлених ставок та обов’язків. Ці внески також можуть враховуватися до податкових декларацій.
- Податок на оборот (ПДВ), тобто ведення обліку продажів, витрат та розрахунків ПДВ. Про це також треба вказувати у податковій декларації.
- Планування податків та оптимізація, тобто стратегія планування податків та оптимізації, вибір оптимальних ставок, витрат та інших фінансових стратегій.
- Подання декларації про заробітну плату (Jahreslohnzettel) – подається у випадку, якщо фрілансова діяльність передбачає виплату заробітної плати іншим особам.
- Податкові поради та консультації. Якщо фрілансер не може самостійно розібратися з питаннями оподаткування, він може звернутися до спеціалістів за консультацією.
Тож, як можна побачити, процес ведення бухгалтерського обліку вимагає зосередженості. Варто також пам’ятати, що це далеко не всі аспекти. Вони можуть змінюватися в залежності від вашої діяльності.
Що таке фіктивна самозайнятість у Німеччині?
У Німеччині існує також поняття фіктивної самозайнятості. Варто одразу зазначити, що це карається. І під санкції потрапить як робітник, так і фірма.
Фіктивна самозайнятість – це коли працівник зареєстрований як самозайнятий, але формально працює на компанію. Просто в цій ситуації така особа є незалежним праціником.
Ознаки, за допомогою яких можна виявити фіктивну самозайнятість:
- Залежність від компанії – людина співпрацює виключно з однією компанією й виконує ту роботу, яка входить до основної діяльності компанії.
- Компанія контролює діяльність фрілансера та надає йому інструкції по виконанню роботи.
- Фрілансер користується приміщенням та обладнанням компанії, в якій виконує роботу.
- Дохід фрілансера повністю залежить від доходу компанії.
Якщо виявиться, що людина працює під фейковою самозайнятістю, на неї й на компанію можуть чекати правові наслідки. Компанія, наприклад, буде зобов’язана сплатити усі соціальні внески для фрілансера. Фрілансер, у свою чергу, може втратити роботу.
Фінансова допомога для фрилансерів у Німеччині
Варто зазначити, що фрілансери у Німеччині можуть розраховувати на фінансову допомогу. Адже у Німеччині існує декілька її видів. Серед них:
- Arbeitslosengeld II (ALG II) або Hartz IV – фінансова допомога для родин і осіб, які мають низький дохід. Які рівень доходу фрілансера недостатній для покриття життєвих потреб, він може подати заявку на отримання цієї допомоги.
- Elterngeld – фінансова допомога у зв’язку з декретною відпусткою. Фрілансери також можуть на неї розраховувати.
- Kindergeld – дитяча допомога, яка надається щомісячно. Її може отримати кожен фрілансер, незалежно від правового статусу.
- Sozialhilfe – соціальна допомога для осіб, які знаходяться у складних життєвих обставинах.
- Wohngeld – допомога на житло для осіб, які мають низький рівень доходу.
- Допомога по безробіттю – якщо рівень доходів низький, фрілансер може подати заявку на отримання допомоги по безробіттю.
Пам’ятайте, що доступ до отримання фінансової допомоги залежить від багатьох чинників. Серед них рівень доходу, вік, сімейний стан тощо. Будьте готові також до того, щоб вам доведеться зібрати величезну кількість паперів, щоб підтвердити, що вам потрібна фінансова підтримка від держави.
Страхування для фрілансерів у Німеччині
Ще одним важливим елементом є страхування для фрілансерів. У Німеччині існує декілька видів такого страхування:
- Страхування від відповідальності Haftpflichtversicherung – це такий вид страхування, який захищає вас від фінансових втрат в разі, якщо ви завдасте шкоду третім особам під час своєї діяльності. Наприклад, якщо пошкодите їхнє майно.
- Страхування професійної відповідальності Berufshaftpflichtversicherung – це такий вид страхування, який захищає фрілансерів від відповідальності за невиконання або неналежне виконання професійних обов’язків. Якщо ви надаєте консультації, поради чи подібні послуги, воно буде особливо корисним.
- Страхування життя та здоров’я Krankenversicherung чи Lebensversicherung – у цьому випадку страхування покриває медичні витрати, а також може надати фінансовий захист вашій родині у випадку вашої смерті.
- Страхування від безробіття Arbeitslosenversicherung – це вид страхування, який забезпечує певний рівень фінансової підтримки, якщо ви втратили свою роботу або хочете припинити роботу на певний період.
- Страхування материнства та батьківства Mutterschafts- und Elternzeitversicherung – завдяки ньому ви зможете отримати фінансове забезпечення під час декретної відпустки чи відпустки по догляду за дитиною.
- Страхування пенсійного забезпечення (Rentenversicherung) – у випадку цього виду страхування ви можете внести внески до системи пенсійного забезпечення, щоб забезпечити фінансовий захист на пенсію.
- Страхування від нещасних випадків Unfallversicherung – завдяки ньому ви можете отримати компенсацію у разі нещасного випадку під час виконання роботи чи поза нею.
Дізнаватися умови надання того чи іншого виду страхування потрібно у відповідних органах. В залежності від правової форми вони можуть відрізнятися.
Чи може фрілансер у Німеччині водночас працювати як найманий працівник?
Німецьке законодавство не забороняє працювати в якості найманого працівника й на фрілансі одночасно. Тож фрілансер може поєднувати свою діяльність з роботою на трудовому договорі. Втім, важливо врахувати такі нюанси:
- Правильне розподілення робочого часу, – потрібно, щоб ці два види діяльності не заважали одне одному.
- Різна система оподаткування, – як вже було зазначено вище, діяльність фрілансера також оподатковується. Тож варто бути готовим до сплати податків двічі й за різною системою оподаткування.
- Планування відпустки та декретної відпустки, – робота на фрілансі не передбачає відпустки, на відміну від роботи за трудовим договором. Тож варто враховувати цей момент.
- Конфлікт інтересів, тобто забезпечення конфіденційності у роботі фрілансера й роботі найманого працівника.
Тому, якщо деякі аспекти роботи фрілансера конфліктують з аспектами роботи найманого працівника, потрібно ретельно продумати стратегію чи відмовитися від фрілансу або роботи за трудовим договором.
Чи може фрілансер наймати працівників?
Так само, як у випадку поєднання фрілансу й роботи за трудовим договором, німецьке законодавство не забороняє фрілансерам наймати працівників. Тож можна зібрати команду, якщо це необхідно. Однак, потрібно також не забути про такі моменти:
- Реєстрація в якості роботодавця.
- Забезпечення легального статусу працевлаштування для найманих працівників.
- Визначення умов праці для найманих робітників, такі як робочий графік, робочі години, обов’язки та заробітна плата.
- Податки та соціальне забезпечення.
- Безпека та охорона праці.
- Права працівників та звільнення.
Навіть якщо ви працюєте на фрілансі, ви повинні дотримуватися всіх вищеперерахованих пунктів. За порушення прав працівників вас можуть притягнути до одного з цих видів відповідальності:
- Трудовий суд.
- Грошові санкції.
- Припинення угоди.
- Перевірка умов праці відповідними органами.
- Кримінальна відповідальність.