- Категорія
- Культура
- Дата публікації
Польський бестселер про «повінь тисячоліття» покорив серця глядачів
Серіал «Велика вода» про повінь тисячоліття у Вроцлаві подивилися вже тисячі глядачів з усього світу. Рівень паводку все ще можна побачити по відмітках на центральних вулицях Вроцлава.
За тиждень прокату на стримінговій платформі Netflix серіал «Велика вода» подивилися 10 млн. домогосподарств по всьому світу, пише портал www.wroclaw.pl. Серіал заснований на подіях грандіозного паводку у Вроцлаві влітку 1997 року. І хоча творці попереджують, що герої серіалу є художніми образами, багато мешканців міста бачать відтворення подій, що відбулися саме з ними.
«Шукаємо хлопців, котрі під час повені 97 року веслували по вулиці Свідницька на гранатовому надувному човні», – таке оголошення з фото було розміщено у місцевій газеті. Хлопців впізнали їхні знайомі, і вже за кілька днів брати Марчин і Марек Дробчинські розповідали свою історію. Нині хлопцям за 40, вони обидва працюють водіями вантажівок. Спогади про повінь залишилися у них на все життя. Уранці Марчін повертався з нічного клубу і побачив, що вода виходить з каналу і заливає все навкруги. Він кинувся за братом, і обидва кілька днів поспіль провели просто неба, викладаючи мішки з піском і рятуючи човном тих, кому була потрібна допомога.
Через рясні дощі в липні 1997 року водосховища, річки та ґрунт не могли поглинути та утримати величезної кількості води. В результаті виникла повінь – з приводу масштабів знищень її називають повінню тисячоліття. Окрім Польщі постраждали також інші країни: Німеччина, Словаччина, Чехія й Австрія. Серед польських міст, що постраждали найбільше, були: Вроцлав, Кендзежин-Козьле, Рацібуж, Ниса і Клодзко. Під водою опинилося майже 700 тис. гектарів землі. Майже 200 тисяч осіб мали евакуюватися, залишаючи усе своє майно. Постраждали 600 шкіл і тисячі ферм.
У зв’язку із повінню опинилися у небезпеці тварини, які перебували у вроцлавському зоопарку. Анна Ґуцвіньска, директор зоопарку, повідомляла, що з години на годину ситуація ставала усе більш складною. Про безпеку тварин піклувалися пожежники, поліцейські, а також мешканці міста – вони активно допомагали увесь час, доки тривала повінь. Зоопарк у Вроцлаві вдалося евакуювати з найменшими втратами.
«Відмінний сценарій, акторська гра, фотографії та особливо відтворення атмосфери того часу», – так оцінює серіал Богдан Здроєвський, колишній мер Вроцлава та символ боротьби Вроцлава з повінню тисячоліття. Здроєвський одним з перших подивився готову роботу кіномитців, яка базувалася на кількарічній праці з архівами і консультантами.
Паводок у деяких районах міста тривав понад 8 днів. Питну воду, продукти та інші предмети першої необхідності доставляли мешканцям на амфібіях та катерах, а також скидали на дахи будівель із військових гелікоптерів. Основними та найкращими засобами сполучення по місту були понтони, байдарки і навіть надувні матраци. Під водою опинилися цілі поверхи лікарень, і важких пацієнтів на ношах із крапельницями доставляли на дахи будівель. 12-13 липня стали днями найтяжчих випробувань для мешканців Вроцлава. Вода практично затопила такі райони як Козанув, Ксенже Мале, Масліце, Ковале та історичний центр міста. 18 липня тодішній президент Польщі Олександр Квасневський оголосив днем національної жалоби.
Наразі українські біженці, що оселилися у Вроцлаві, можуть ознайомитися з цими драматичними подіями на численних фотовиставках до 25-тиріччя паводку. І особисто пройти площами і вулицями, де вирували тони води. На перехресті площі Згоди і вулиці генерала Траугутта можна побачити табличку, що нагадує про рівень води у 1997 році. Вважається, що близько 7 тисяч осіб втратило свої домівки, а близько 40 тисяч – усе своє майно.
«Дивно, що ми чуємо з усього світу, що «Велика вода» – захоплюючий та зворушливий серіал. Завдяки популярності постановки люди з усього світу дізнаються про важливу частину польської історії. Але що для мене найважливіше, то це те, що незалежно від континенту глядачі ідентифікують себе з нашими героями. Це те, що ми хотіли створити універсальну історію про силу спільноти та сім'ї у боротьби із бідою», – каже Ян Холоубек, директор серіалу.
Нині серіал «Велика вода» посідає одне з найвищих місць у топ-десятці серіалів Netflix у 78 країнах світу, і наздоганяє за популярність серіал «Чорнобиль». Це говорить про те, що розвиток світового суспільства можливий лише на засадах гуманізму і спільній протидії загрозам, які саме зараз так безтямно і агресивно створює Російська Федерація. Безумовно, і сьогоднішні події в Україні, людські долі, уражені війною, історії біженців і прояви великої доброти з боку європейських народів, зокрема, поляків, стануть основою для фільмів майбутнього.