Хелловін у Польщі: свято не для всіх

Уся країна буде святкувати 1 листопада – День усіх святих.

Хелловін у Польщі: свято не для всіх

Хелловін припадає щороку на 31 жовтня. Найбільшу популярність свято має за кордоном, вельми яскраво і пишно відбувається у Великобританії, США, Канаді, Ірландії. Начебто цього дня вся нечиста сила виходить у світ, щоб перед зимою востаннє побувати серед живих. А люди, у свою чергу, ховаються від мерців під потворними масками і відлякують нечисть гарбузовими ліхтарями.

Спочатку свято називалося Самайн, що у перекладі означає «кінець літа». Адже в ранньому кельтській календарі існували лише два сезони: літо і зима. Святкування було пов'язане з різними містичними ритуалами і вірою у надприродне. Тоді ж і з'явилися світильники, зроблені, правда, з ріпи або буряків, а вже згодом – з гарбуза. У фольклорній оповідці йдеться, що якійсь гульвіса Джек змагався у хитрощах із Сатаною, то перетворюючи його на срібну монетку, то прибиваючи до дерева срібним хрестом. А потім прийшов просто до пекла, звідки Сатана жбурнув у нього розпеченим вугіллям, якому Джек легко знайшов пристосування – вирізав дірки в гарбузі, закинув туди вугілля і став вештатися світом зі своїм ліхтарем.

Ще кажуть, що «правильна» вечеря цього дня має так жахливо виглядати, щоб аж мурашки по спині бігали. Приміром, це можуть бути яйця, фарбовані чорнилом каракатиці. Підходить також «кровавий» біфштекс з соком журавлини або кетчупом. Якомога більше червоного та чорного – така кольорова гама сприятиме створенню кошмарної атмосфери за столом. Темні паштети – з квасолі, печінки, маслин – та інші страви подібної консистенції дозволять розігратися уяві, викликаючи у пам'яті найстрашніші образи. Цього вечора влаштовують вечірки, імпрези, а діти збирають по домівках цукерки.

У Польщі Хелловін полюбляють діти і молодь; старше покоління не дуже сприймає канун Всіх Святих, бо дотримується католицьких традицій. Цього року Хелловін в Польщі зазнав ще більших змін. Так, 60-тисячне місто Семяновіце-Шльонське (Сілезьке воєводство) не святкуватиме Хелловін за рішенням президента міста. На його думку, зараз «є стільки поганих, негативних емоцій, страху і тривоги, що цей день має бути особливо позитивним». Натомість, на 31 жовтня влада міста призначила Свято Янголів, яке пройде під гаслом «Небо перемагає».

Мер міста Семяновіце-Шльонське Рафал Пьєх, фото Томаш Віктор, PAP

З самого ранку містом ходитимуть молоді люди в костюмах янголів і роздаватимуть цукерки та сердечка. Ті люди, хто візьмуть їх, зможуть витягнути папірець з написаним добрим вчинком, який вони повинні зробити. Відтак, традиційне гасло «солодощі або шкода» замінять на «солодощі і добрі вчинки». Президент міста Рафал Пьєх також закликав не вчити дітей робити шкідливі речі, якщо їм не дадуть цукерки.

А ось 1 листопада – День Всіх святих – у Польщі святкуватимуть так, як і завжди. Це буде вихідний день, люди підуть у костьоли, на кладовища і вшанують своїх предків, ставлячи на могилах лампадки. Магазини, торгівельні центри та аптеки не працюватимуть, тож українцям, що перебувають в Польщі, варто подбати про всі необхідні покупки заздалегідь.