Українці заповнили прогалини на ринку праці Польщі

З березня до грудня 2022 року польські підприємці подали 784,5 тис. заяв про спрощений доступ до ринку праці громадянам України.

Українці заповнили прогалини на ринку праці Польщі

З березня по грудень 2022 року польські підприємці подали 784,5 тис. заяв щодо спрощеного доступу до ринку праці громадянам України, які прибули до країни після 24 лютого. Про це повідомляє Міграційна платформа EWL з посиланням на дані Міністерстві сім'ї та соціальної політики Польщі.

Дві третини працівників становили жінки (66%), переважно у віці 35−44 років. Половина робітників з України працевлаштовувалася на просту фізичну роботу. 37% працевлаштувалися в сфері послуг, 34% - на промислових підприємствах. Значно менше громадян України працевлаштувалися у транспортній галузі, логістиці (15%), торгівлі чи будівництві (по 7%), конкретизували у EWL.

Серед працівників сфери послуг переважали зайняті у готельному бізнесі, гастрономії, адміністративних послугах і допоміжної діяльності, наприклад, у клінінгових компаніях, агентствах тимчасової праці.

«Понад 80% українців, які приїхали до Польщі після російського вторгнення, ніколи до цього у Польщі не працювали. І переважно не володіли польською мовою. Тому найчастіше бралися за просту фізичну роботу, оскільки часто такі вакансії не вимагають знання польської мови і досвіду. Як свідчать наші дослідження, роботу у сфері послуг найчастіше обирали ті біженці, які працювали в цій сфері і в Україні, але також і висококваліфіковані фахівці», — розповів директор департаменту міжнародної рекрутації Міграційної платформи EWL Марцін Колодзейчик.

Дослідження Щомісячного індексу кон’юнктури у Польщі показало, що під кінець року зменшилася частка компаній, які заявляли про плани збільшення зайнятості. Це може бути пов’язано як з уповільненням економіки, так і могло бути наслідком того, що українці заповнили дефіцит персоналу у сферах послуг та виробництві, припускають у EWL.

Натомість у транспортній та будівельної галузях Польщі відчувається гостра нестача персоналу, тому що на роботу потрібні чоловіки. За даними Польської асоціації роботодавців будівельної галузі, кількість громадян України, зайнятих на будівництві, за роки війни скоротилася на дві третини (у 2022 році вона становила 127 тис. осіб). Крім того, країні не вистачає близько 150 тис. професійних водіїв.

За даними міністра сім'ї та соціальної політики Марлени Мальонг, наразі вже понад мільйон біженців з України працевлаштовані в Польщі на підставі звернення роботодавців до управлінь праці.