Яких спеціалістів потребує Чехія. Які зарплати пропонують і як знайти бажану вакансію

Середня заробітна плата у Чеській Республіці коливається в межах 30 - 70 тисяч крон на місяць (51 600 грн – 103 200 грн). Високооплачувані спеціалісти можуть заробляти близько 100 тисяч крон і більше.

Яких спеціалістів потребує Чехія. Які зарплати пропонують і як знайти бажану вакансію

Ринок праці у Чехії динамічний і підлаштовується під сучасні потреби. Наприклад, якщо іще рік тому лише окремі домогосподарства встановлювали сонячні панелі для перетворення енергії сонця у теплову та електричну енергію, то нині у Чехії це затребувана послуга. А тому в країні різко зросла кількість компаній, що пропонують послуги з встановлення таких панелей на дахах будинків. Але це тимчасовий сплеск, прогнозують експерти.

Які професії у Чехії затребувані

Існують сталі тенденції. Так, у Чехії вже довгий час мають високий шанс знайти роботу технічні спеціалісти. Крім того, на чеському ринку праці постійно потребують наступних фахівців (дані з порталу Forum24):

  • лікар 
  • медпрацівник (медсестра, санітар тощо)
  • бухгалтер
  • кухар
  • спеціаліст у сфері економіки та менеджменту
  • ветеринар
  • IT-ішники

Однією з популярних професій в Чехії, знову ж за версією порталу Forum24, залишаються водії транспортних засобів, особливо великогабаритних. Вони можуть розраховувати на середню зарплату близько 30 тисяч крон на місяць.

У Чеській Республіці не вистачає близько 20 000 фахівців у галузі інформаційних технологій (ІТ). Порівняно з минулим 2021 роком попит на програмістів, розробників та інші ІТ-професії зріс приблизно на 40%.

Низка приватних та державних лікарень постійно шукають лікарів, молодший медперсонал та санітарів. І якщо не вдається влаштуватися на роботу у Празі через конкуренцію, можна розглянути пропозиції з інших міст, де потребують кваліфікований медичний персонал і навіть готові на додаткову бонусну програму для спеціалістів, таких як житло, обіди.

Також популярними (і добре оплачуваними) в даний час в Чехії є ремісничі спеціальності. Хороший ремісник заробляє у Чехії від 70 тисяч крон на місяць і більше. Однак, якщо у вас немає досвіду, на початку кар’єри доведеться попрацювати підсобним працівником.

Щодо затребуваних на сьогодні спеціалістів, портал Jobs.cz (одна з найпопулярніших баз даних вакансій у різних) постійно шукає: торговельних представників; бухгалтерів; проект менеджерів; фінансових менеджерів; програмістів.

Середні зарплати (євро) у Чехії приблизно такі згідно з даними сайтів з пошуку роботи:

  • сезонні працівники - 400-600 євро на місяць; 
  • прибиральниця, вантажник, кур'єр - 600-700;
  • представник робітничої професії - 600-800;
  • продавець, офіціант - 700-800;
  • водій - 850;
  • логіст, працівник складу - 850-1300;
  • сфера краси - 800-1000;
  • медсестра, доглядальниця - 950-1000;
  • будівельник, муляр, сантехнік, зварювальник - 900 - 1100;
  • електрик - 1000 - 1200;
  • ремонтник обладнання - 1600.

Де у Чехії заробляють найбільше/найменше

Найвища середня заробітна плата в Чехії в першому півріччі 2022 року фіксувалася серед топ-менеджерів компаній і підприємств приватного сектора, а саме 299 717 чеських крон брутто на місяць. На другому місці – директори з інформаційних та комунікаційних технологій.

За ними йдуть керівники юридичних служб та авіадиспетчери, які стежать за тим, щоби літаки не розбивалися. Це випливає з останніх даних, опублікованих Інформаційною системою середніх заробітків, яку керує Міністерство праці та соціальних питань (MPSV).

З іншого кінця рейтингу, серед найбільш низькооплачуваних професій, опинилися кур'єри. У середньому їхня брутто-заробітна плата склала 18 802 чеських крон. Другою низькооплачуваною професією були кухонні помічники, низько кваліфіковані будівельники та офісні прибиральники.

У державному та громадському секторі найбільше заробляли головні лікарі лікарень, середня брутто-зарплата яких складала 142572 чеських крон на місяць. За ними, відповідно до розбивки за медичними професіями, опинилися, наприклад, анестезіологи зі 129 270 та хірурги зі 120 222 чеських крон на місяць.

Найнижчі зарплати в державному секторі були у прибиральників, помічників у школах та житлових установах – 20 049 чеських крон. За ними йшли прибиральники туалетів, офісні прибиральниці та помічники поліцейських.

Зарплати та інфляція

У той же час, зважайте, Чехія переживає інфляцію. Інфляція у річному обчисленні становить 17,2%.

Як і у більшості країн ЄС, у республіці зросли ціни, а значить зменшились фінансові можливості робітників.

І якщо середня заробітна плата в Чеській Республіці в першому кварталі 2022 року зросла на 7,2% у річному обчисленні до 37 929 чеських крон, після врахування інфляції місячний заробіток реально знизився в середньому на 3,6%, порівняно з аналогічним періодом минулого року.

Згідно з офіційних даних, приблизно 2/3 працівників в країні не досягають рівня середньої заробітної плати. Близько 80% працівників отримували зарплату у розмірі від 16 733 до 60 467 чеських крон на місяць.

У першому кварталі цього року заробітна плата найбільше зросла у секторі фінансів та страхування - на 15,9 %. Працівники сектору нерухомості отримували на 13,9% більше у порівнянні з минулим роком, а категорія розміщення, харчування та гостинності покращилась на 11,2% у номінальному вираженні. Навпаки, заробітна плата у сфері державного управління та охорони зросла найменше - лише на 1,9 %.

У реальному вираженні заробітна плата найбільше знизилася у працівників у сфері державного управління, охорони здоров'я та соціального забезпечення, а також освіти. Працівники грошового сектора покращили свої показники на 4,2%, а працівники ринку нерухомості - на 2,4%. Працівники, зайняті у сфері розміщення, харчування та готельного бізнесу, закінчили на нульовому рівні. Реальна середня заробітна плата знизилася на 8,4% у сфері державного управління, на 7,6% у охороні здоров'я та на 7% в освіті.

Економісти попереджають, що зростання заробітної плати недостатньо, щоб компенсувати високу інфляцію у Чехії. Вони ж вважають, що заробітна плата продовжить знижуватися в реальному вираженні протягом цього року.

Рівень заробітної плати у країні багато в чому залежить від конкретного регіону: у Празі та інших великих містах рівень фінансової винагороди традиційно вищий, ніж у обласних центрах та невеликих населених пунктах.

Середня брутто-зарплата в Празі в першому кварталі цього року зросла на 8,1% порівняно з минулим роком і склала 48 498 чеських крон, при цьому працівники додали до щомісячної винагороди 3 619 чеських крон. Проте після відрахування інфляції доходи у регіоні знизилися на 2,8 % у реальному вираженні.

Проте заробітна плата в Празі, як і раніше, залишається значно найвищою серед регіонів, перевищуючи у звітному кварталі середню по країні приблизно на 10 570 чеських крон. Друга за величиною зарплата була у Центральночеському краї – 37 582 чеських крон, а третя – у Південноморавському краї – 37 171 чеська крона.

З 1 січня 2022 року мінімальний розмір оплати праці в Чехії (брутто) становить 16 200 крон на місяць.

Якщо ж ви робите вибір на користь регіону, у цьому разі слід зважати на розвиток інфраструктури. Ви маєте розуміти, де ви будете жити, як довго діставатиметесь до роботи і яким видом транспорту. Обов’язково слід зрозуміти, як близько розташовані дитсадки, школи (якщо вирішили переїхати із дітьми).

Зважайте, як пишуть аналітичні компанії та свідчить урядова статистика, найкращими містами для життя та роботи у Чехії залишаються Прага та Брно, а також їхні околиці, наприклад, місто Ржичани біля чеської столиці.

Як знайти роботу у Чехії

Шукати роботу у Чехії можна самостійно. Найзручніший і доступний для більшості спосіб - Інтернет. Однак, окрім реальних пропозицій, у мережі можна зустріти і шахраїв. Щоб цього не сталося, пропонуємо добірку найкращих сайтів з пошуку роботи в Чехії:

Плюси роботи в Чехії

  • тут достатньо легко знайти роботу через кількість та різноманітність вакансій;
  • зручна інфраструктура, що робить переїзд по країні зручним. Крім того, громадський транспорт тут не надто дорогий;
  • майже всюди в Чехії є безкоштовний Wi-Fi;
  • рівень життя високий, однак такий, що дозволяє відкладати із зарплати певну суму.

Мінуси роботи в Чехії

  • у північних країнах ЄС зарплати вищі;
  • часто робітникам пропонують 12-годинний робочий день та 6-денний графік;
  • складний процес влаштування на роботу через певні бюрократичні перепони;
  • низькі шанси кар'єрного зростання для іноземців.

Починаючи пошук роботи у Чехії слід зважати - якщо ви бажаєте знайти кваліфіковану працю – вам потрібно зробити підтвердження диплому фахівця (нострифікація). Як це зробити можна прочитати у нашому матеріалі. Інакше, ви можете розраховувати лише на низько кваліфіковану працю і відповідно, низьку зарплату.

Великим плюсом у пошуку вакансії є знання чеської мови. Як правило, більшість чехів володіють однією - рідною мовою.

До речі, 12-го та 13-го жовтня в Празі відбудеться великий ярмарок вакансій Profesia days.

Знайти роботу на ньому можна у сферах: адміністрування, банківська справа та страхування, туризм, транспорт та логістика, економіка та фінанси, електротехніка та енергетика, гастрономічний-, ІТ-, HR менеджмент, маркетинг, бізнес та послуги, продовольство та сільське господарство, право, будівництво та нерухомість, виробництво та промисловість, освіта, охорона здоров’я.

Вхід на ярмарок вільний, необхідна попередня реєстрація на офіційному сайті Ярмарку. На сайті є розклад подій, список цьогорічних експонентів, спікерів та програми лекцій.

Корисні посилання та контакти:

Посольство України у Чеській Республіці

Інформаційна лінія для громадян України: +420 974 801 802 (цілодобово)

Некомерційна організація, що пропонує житло у Празі, www.opu.cz