Нострифікація диплома у Чехії: що це і навіщо вона потрібна

Суть нострифікації полягає в тому, щоб порівняти програму вашого вишу з програмою одного з чеських. Якщо вони збігаються, ваша освіта визнається рівноцінною освіті випускника чеського вищого навчального закладу, а ви отримуєте офіційний титул.

Нострифікація диплома у Чехії: що це і навіщо вона потрібна

Нострифікація - це процедура визнання іноземного диплома у Чехії. Якщо ви маєте намір працювати в чеській організації/фірмі/компанії, вступити до чеського вишу до магістратури або докторантури, слід пройти процедуру нострифікації (підтвердження) диплому, інакше ви вважатиметеся людиною, що має лише базову/шкільну освіту.

Суть нострифікації полягає в тому, щоб порівняти програму вашого вишу з програмою одного з чеських. Якщо вони збігаються, ваша освіта визнається рівноцінною освіті випускника чеського вищого навчального закладу, а ви отримуєте офіційний титул - Bc. або Mgr (бакалавр або магістр).

Що дає нострифікація диплома

Визнання диплома та інших документів про вищу освіту дозволяє вам:

  • Здобути другу вищу освіту; 
  • Підвищити рівень кваліфікації; 
  • Продовжити навчання в аспірантурі/ординатурі/інтернатурі/ад'юнктурі в одному з чеських вишів; 
  • Підтвердити свою кваліфікацію та працювати за фахом.

Зазначимо, що роботодавці не завжди вимагають диплом, але іноді його відсутність може стати причиною відмови. Крім того, підтвердження диплома дозволить вам претендувати на більшу зарплатню і різниця під час суттєва.

Як проходить нострифікація диплома

Заяву про визнання диплома слід подавати безпосередньо до університету, який пропонує таку ж або подібну навчальну програму. Наприклад, якщо ви вивчали економіку, ви можете звернутися із заявкою про визнання документів здобутої вищої освіти до Вищого навчального закладу економіки в Празі (Vysoká škola ekonomická v Praze).

Інформацію про порядок і бланки заявок, як правило, можна знайти на сайтах окремих вишів. Якщо ви не можете знайти відповідної інформації, або просто боїтеся пропустити важливу інформацію на сайті, можете безпосередньо підійти до відділень для студентів або до секретаріату відповідного університету і вже на місці з’ясувати умови нострифікації документів у тому чи іншому виші. Щоб підстрахуватися, можна направити диплом на підтвердження одразу до кількох різних вишів країни.

У випадку, якщо вам важко підібрати чеський виш для підтвердження вашого диплома, ви можете звернутися із заявкою про визнання вашої освіти безпосередньо до Міністерства освіти, молоді та спорту. Для отримання більш докладної інформації слід відвідати сайт Міністерства освіти, молоді та фізичної культури Чеської Республіки.

Які документи слід підготувати для нострифікації диплома

Спочатку вам потрібно зробити кілька завірених копій свого диплома та додатку до нього. Це можна зробити у нотаріуса (обирайте тільки з офіційного списку Нотаріальної палати Чехії) або в муніципалітеті міста, в якому ви проживаєте. Уважно перевіряйте якість копій: текст, друк, підписи мають бути чітко видно, аркуші не повинні бути надто темними або світлими. Інакше копії в університеті не приймуть і відправлять їх переробляти.

Завірені нотаріусом копії диплома та додатки до нього необхідно перекласти у чеського судового перекладача. Знайти контакт спеціаліста у вашому регіоні можна на сайті Міністерства юстиції Чехії. Важливо: переклад звичайного перекладача не вважатиметься дійсним при подачі нострифікації. Ретельно перевірте всі оригінали на помилки: якщо в нострифікації буде відмовлено через неточності в документах, то відповідальність буде на вас, а не на перекладачеві.

Безпосередньо у виші заповніть заяву на нострифікацію. Зробити це можна онлайн. Під час написання заявки, вкажіть мету нострифікації та дайте посилання на сайт вишу, де ви навчалися.

Зробіть копію першої сторінки закордонного паспорта. Якщо ви змінювали прізвище, додайте документ, що підтверджує це.

Коли всі документи зібрані, потрібно направити їх до вишу рекомендованим листом або принести особисто. Як правило, рішення ухвалюється протягом 30 днів, але вищий навчальний заклад залишає за собою право продовжити процедуру ще на 30 днів, тому максимальний термін, який може зайняти підтвердження диплома - 60 днів. На це слід зважати, якщо ви маєте намір продовжити навчання у тому чи іншому університеті у Чехії, або ж роботодавець вам висуває вимоги про терміни надання диплому. Процедура нострифікації платна. Як правило, це коштує 3000 крон.

Підтвердження про нострифікацію прийде вам поштою. Разом із визнанням диплома ви також отримуєте право використати відповідний академічний титул.

Порада: надсилайте завірені копії документів, а не оригінали, якщо це не передбачено у вимогах вишу. Не всі виші повертають оригінали і повернути документи буває надто складно. У найгіршому випадку, документи доведеться відновлювати.

Слід зауважити, якщо навчальні програми вашого вишу і чеського, до якого ви подаєте документи, суттєво відрізняються, то навчальний заклад може відмовити вам у нострифікації диплома. Але у разі ж відмови вишу ви можете подати апеляцію до Міністерства освіти Чеської Республіки. Для цього у вас є 15 днів.

Які можуть виникнути складнощі

Відзначимо, більшість дипломів можна нострифікувати у Чехії без проблем. Як правило, не викликає складнощів підтвердження економічних та технічних спеціальностей. Дипломи в галузі гуманітарних наук визнати у Чехії дещо складніше.

Наприклад, готуватись до додаткових перешкод варто випускникам юридичних факультетів. У Чехії юристи вивчають право протягом п'яти років, тобто програма не поділяється на бакалаврат та магістратуру.

Туризм, історія та медицина - ще три напрямки з умовною позначкою «диплом складно нострифікувати». Іноді у вишах пропонують скласти додаткові іспити, щоб підтвердити знання з тих чи інших предметів, яких не вистачає у пройденій програмі. Однак зважте, що іспити здаються чеською мовою, тому можливість якісно підготуватися до випробувань мають лише ті, хто володіє чеською мовою.

Ще один важливий нюанс - якщо ваша магістерська програма, наприклад, тривала півтора року, то, найімовірніше, чеський виш її не визнає. Студенти магістратури у Чехії навчаються два роки.

Чи є пільги для українців?

У випадку українських біженців, якщо відсутній оригінал диплома, додаток до диплома, їх можна замінити спеціальними заявами. Варто було б надати хоча б фотографію документа, яку може перекласти судовий перекладач. Якщо ж ви сумніваєтесь, до якого університету краще відправити свій диплом на підтвердження, у Центрі інтеграції іноземців вас завжди зорієнтують.

Також біженцям нема потреби робити офіційний переклад документів чеською мовою, якщо диплом та додаток до нього видано відразу двома мовами - українською та англійською мовами. Англійський варіант приймуть у відповідному університеті чи крайовому управлінні освіти.

Якщо український біженець оформив спеціальну «візу тимчасового захисту» (візу толерантності), то його диплом нострифікують безплатно. Для цього в палітурку з документами, що направляється до університету, необхідно вкласти ще копію паспорта та відповідної візи. Біженець оплачує лише послуги судового перекладача, який здійснює переклад документів чеською мовою. У середньому це 250-300 крон за одну сторінку (10-12 євро).

Іноземні університетські дипломи, видані однією з країн колишнього Радянського Союзу в період з 6 червня 1972 до 27 лютого 2000 року, автоматично прирівнюються до чеських дипломів. Необхідно лише офіційно завірений переклад документа про здобуту освіту.

До речі, нострифікацію диплома можна зробити і через приватну юридичну компанію. Але у цьому разі, підтвердження документів буде коштувати близько 8000 крон.