Українські біженці у Латвії: де вони працюють, скільки отримують і чому ховаються

Найбільша кількість українців у країні отримують до 1000 євро.

Українські біженці у Латвії: де вони працюють, скільки отримують і чому ховаються

Парламентська Комісія з питань громадянства, міграції та згуртування суспільства вирішила звернутися до ситуації з українськими громадянськими жителями у Латвії.

"Міністерства нам зазвичай кажуть – все гаразд, дайте нам більше грошей, влаштуємо курси, – почав голова комісії Гунарс Кутріс (Союз зелених та селян). – Однак не все так гладко".

Глава товариства Providus Івета Кажока розповіла про опитування, яке проводилося з метою з'ясувати ставлення населення ЛР до вже існуючих біженців з України та до нових — якщо ситуація у країні, що воює, загостриться. Загалом латвійський соціум "дуже чуйний". Однак у населення загалом "туманне уявлення" про те, що і як із українцями.

За даними Служби державних доходів, у Латвії працює 8408 громадян України. Більшість зайнята у промисловості (22,8%), потім йдуть сфери розміщення та харчування (13,3%), ремонту автомобілів та мотоциклів (13%), сектор фінансів, страхування, операцій з нерухомістю, наукових та адміністративних послуг (11,1 %), Будівництво (9%).

Якщо ж розглядати в розрізі професій, то абсолютне лідерство у найпростіших — прибиральниці, кухонні та підсобні робітники — 38,7%, кваліфіковані робітники та ремісники — 16,1%, співробітники послуг та торгівлі — 12,7%, спеціалісти та старші спеціалісти - 12,7%. У країні зареєстровано 233 медпрацівники та фармацевти з України.

Найбільше українців у Латвії — 29% отримує брутто (до виплати податків) від мінімалки до 1000 євро. Трохи менше – 24% – мають 1000–1400 євро, 23% – понад 1400 євро на місяць.

"Близько сорока відсотків працездатних українців не працюють, - сказала Івета Кажока. - Ми намагалися з опитування зрозуміти, чому: вони розповідали, що доглядають дітей або мають захворювання або травми".

Втім, не виключено й нелегальне працевлаштування. Загалом усі дані щодо українців є досить приблизними. Бо, як констатує дослідження Providus, "неможливо визначити осіб, які, наприклад, повернулися до України, але не надали прохання скасувати статусу тимчасового захисту в Латвії".

Експерт Дарта Пелсе звернула увагу на "характерну для цієї групи мобільність" та припустила, що дані між статистикою та реальністю можуть відрізнятися на 10–20 тисяч.

Найбільш таємною групою латвійські експерти вважають українських чоловіків. За словами Івети Кажокі, вони найчастіше відмовляються відповідати на анкети. Дізнатися про них можна найчастіше за словами жінок.

За даними Управління у справах громадянства та міграції, на 1.01.2024 в Латвії було зареєстровано 43430 українських громадян зі статусом тимчасового притулку, з них дозвіл на перебування отримали 33630.

Гендерний склад: 61% жінок, 39% чоловіків.

Географія проживання: 62,4% розмістилися в Ризі, 12,4% - у Латгалії, 9,4% - у Курземі, 7,5% - у Земгалі та 7% - у Відземі.

Освіта: найбільша частка – 29,8% – особи з вищою освітою.

Вік: дітей віком до 18 років – 27,8%, осіб віком від 66 років – 6%. А також 355 дітей, які прибули до Латвії без супроводу дорослих, та перебувають під опікою.