- Категорія
- Економіка
- Дата публікації
Зміни до трудового кодексу Польщі: працівники матимуть більше прав
За останніми даними, зміни почнуть діяти у 2023 році. Після їхнього запровадження працівники матимуть більше часу для відпочинку.
У Польщі хочуть запровадити додаткову оплачувану перерву у роботі для певних категорій працівників, а також зобов'язати працедавця інформувати співробітників про їхні трудові права упродовж перших семи днів від моменту працевлаштування, пише ukrayina.pl.
Зміни до польського законодавства, які імплементують положення європейської Директиви про баланс між роботою та особистим життям, мали набути чинності на початку серпня, але польський уряд не встиг їх вчасно підготувати. За останніми даними, що почнуть діяти у 2023 році. Після їхнього запровадження працівники матимуть більше часу для відпочинку.
Згідно з дослідженням ОЕСР (Організація економічного співробітництва та розвитку), поляки посідають високе 7 місце в рейтингу найбільш перевантажених націй (з 35 досліджуваних країн). Середній робочий час поляка на рік становить 1928 годин.
Наразі працівник має право на перерву в роботі тривалістю не менше 15 хвилин, яка входить до робочого часу, якщо щоденна тривалість його праці становить не менше 6 годин. Роботодавець також може встановлювати одну перерву в роботі, не включену в робочий час, тривалістю не більше 60 хвилин для прийому їжі або вирішення особистих справ. Така перерва в роботі встановлюється в колективному трудовому договорі або в трудовому розпорядку.
Директива про баланс між роботою та особистим життям має на меті покращити умови праці працівників і допомогти їм узгодити робочий графік з особистим простором. Одним з інструментів досягнення цієї мети є регламентована організація перерв залежно від тривалості робочого дня.
Регламенти ЄС, які уряд імплементує в польське законодавство, передбачають, зокрема, довшу відпустку по догляду за дитиною, додаткові вихідні для працівників, які займаються "сімейними справами", більшу гнучкість у встановленні днів і годин для батьків.
Згідно з новими правилами, при тривалості робочого дня понад 9 годин працівник матиме право на ще одну перерву тривалістю не менше 15 хвилин. Якщо робочий час перевищує 16 годин, працівник може розраховувати на ще одну додаткову, аналогічну перерву. Важливо, щоб будь-які додаткові перерви будуть зараховуватися як робочий час.
Також роботодавець повинен попередити працівника про його право на додаткові хвилини відпочинку протягом перших семи робочих днів. У колективному договорі або тому ж виді трудової угоди, яка укладається з працівником, також буде прописано право роботодавця встановлювати одну перерву в роботі, не включену в робочий час, тривалістю не більше 60 хвилин для прийому їжі або вирішення особистих справ.