Для учнів-біженців з України залишаться послаблені вимоги для іспиту в Чехії

Вони матимуть більше часу, зможуть користуватися словниками.

Для учнів-біженців з України залишаться послаблені вимоги для іспиту в Чехії

У 2024 році буде дещо змінений процес складання іспитів на атестат зрілості (“матуриту”) для українців, які рятуються від війни у Чехії. Це випливає із постанови, опублікованої чеським Міністерством освіти, молоді та фізичного виховання.

Учні, які подаватимуть заяву на атестацію навесні та восени наступного року, матимуть коротший список літературних творів для іспиту з чеської мови та літератури. Також вони можуть розраховувати на коротший діапазон стилістичних робіт з чеської мови або можливість використовувати словник для перекладу.

Матуранти, які рятуються від війни, матимуть змінені умови для письмових робіт з чеської мови. Вони повинні будуть мати принаймні 200 слів, стандартний мінімум – 250 слів. У списку літературних творів біженці з України матимуть не менше 15 літературних творів замість звичних 20.

Можна буде взяти словники

За інформацією міністерства, таким чином враховується короткий термін перебування в Чехії та мовний бар’єр. Це поки що є обмеженням для студентів. Під час написання дидактичної контрольної роботи з чеської мови та літератури вони також зможуть користуватися Правилами чеської орфографії. Відповідно до чинного законодавства, іноземці можуть використовувати словники. Йдеться, передусім, про перекладний словник для дидактичної контрольної роботи та перекладний словник, Словник писемної чеської мови та Правила чеської орфографії для письмової роботи.

Окрім іспиту з іноземної мови, біженці зможуть користуватися перекладним словником під час усних іспитів. Крім того, вони зможуть використовувати Правила чеської орфографії для усного іспиту з чеської мови та літератури.

Водночас іноземці матимуть більше часу для підготовки до усного іспиту, час буде збільшено до 30 хвилин зі стандартних 20 хвилин.

Буде більше часу

Українські біженці матимуть право на більший час для профільної частини атестату зрілості. Загальний час складання письмової та практичної частини профільного іспиту буде збільшено на 25 відсотків. Тривалість іспитів встановлює директор школи, тому для іноземців вони будуть збільшені на 25 відсотків порівняно зі встановленим лімітом.

Вимоги щодо підтвердження попередньої освіти також послаблюються.

“Оскільки іноземець не зобов’язаний мати всі відповідні документи про здобуту іноземну освіту, він може замінити ці документи афідевітом (“честне проглашені”)”, – повідомили в міністерстві.

Відповідно до закону, державний іспит на атестат зрілості є обов’язковим з чеської мови. Другий предмет учні обирають між математикою та іноземною мовою.