Офіційно: хто з українців може претендувати на польську мінімальну пенсію

Речник ZUS Павел Жебровські дав відповідь щодо умов та кількості доплат до пенсій українцям. 

Офіційно: хто з українців може претендувати на польську мінімальну пенсію

Сплата внесків до Фонду соціального страхування в Польщі не відкриває автоматично іноземцям шлях до отримання доплат до мінімальної пенсії за віком. 

Як повідомляє Yavp.pl, речник ZUS Павел Жебровські дав офіційну відповідь щодо умов та кількості доплат до пенсій українцям. Йдеться про доплати, коли громадяни України виходять на пенсію в Польщі за віком. Тоді ZUS, враховуючи стаж праці особи в Україні та Польщі й розмір її пенсії в Україні, здійснює доплату, щоб людина отримувала “мінімалку”. 

"Для того, щоб іноземець отримав доплати, він повинен відповідати певним умовам. Доплата виплачується лише в тому випадку, якщо особа проживає в Польщі. Якщо особа проживає в іншій країні, то доплата до мінімальної пенсії з Польщі не надається", - пояснює він. 

Кількість доплат від ZUS до мінімальної пенсії, які отримують громадяни України в Польщі, на сьогодні невелика. У 2021 році такі доплати отримувало 1215 осіб, у 2022 році – 1205 осіб, а зараз доплати до пенсії мають у Польщі тільки 1170 громадян України. 

“Зменшення обсягу доплат пов’язане, зокрема, з тим, що громадяни України знаходять собі роботу в Польщі. Отримання доходу від роботи або ведення підприємницької діяльності в розмірі, що перевищує розмір доплат, тягне за собою втрату права на доплати до мінімальної пенсії від ZUS. Друга причина зменшення кількості доплат до мінімальних пенсій пов'язана з виїздом громадян України з Польщі”,- додає речник ZUS.

ZUS має інструменти для перевірки того, чи має іноземець право на доплати до мінімальної пенсії. Проживання іноземця в Польщі перевіряється як на етапі звернення за такими доплатами, так і під час їхніх виплат. Особи, які звертаються за польською пенсією, не тільки подають декларацію про місце проживання, а й на вимогу ZUS - документ, який підтверджує законне перебування в Польщі. Частота перевірки проживання іноземця в Польщі залежить від типу та терміну дії документа, який підтверджує легальність його перебування в країні.