Працівники з України зможуть виїзжати з Польщі більше, ніж на місяць без втрати допомоги та пільг

До внесення поправок, українці, які перебували під тимчасовим захистом у Польщі та виїжджали з країни на термін більше 30 днів, втрачали всі пільги та допомоги пов'язані з цим статусом тимчасового захисту.

Працівники з України зможуть виїзжати з Польщі більше, ніж на місяць без втрати допомоги та пільг

У поправку до закону про спеціальну допомогу польським Сеймом включено положення, яке дозволить працівникам з України уникнути неприємних наслідків виїзду з Польщі більш ніж на місяць. Нині це було пов’язано з втратою прав, отриманих ними за спеціальним актом: допомоги, пільг тощо.

У поправку до Закону про спеціальну допомогу, прийняту Сеймом, яка ще очікує на підпис президента, внесли положення, що дозволяє громадянам України виїжджати за кордон на більш тривалий термін.

Нагадаємо, що до внесення поправок, українці, які перебували під тимчасовим захистом у Польщі та виїжджали з країни на термін більше 30 днів, втрачали всі пільги та допомоги пов'язані з цим статусом тимчасового захисту (допомога 500+, можливість роботи без дозволу, безкоштовні медичні послуги) .

- Це дуже хороша новина для громадян України, для яких триваліше відрядження могло обернутися втратою права на легальне перебування в Польщі та всіх пільг, на які вони мають право, - пояснює Штефан Шварц, президент Європейського Інституту трудової мобільності, аналітичний центр, який спеціалізується на питаннях командування працівників та свободи надання послуг у Європейському Союзі.

На його думку, рішення відкриє нові можливості для пошуку легальної та високооплачуваної роботи для біженців з України, які обрали Польщу місцем перебування під час війни та зацікавлені в роботі за такими професіями, як доглядальниці для літніх людей, водії чи будівельники.

Щороку польські роботодавці спрямовують сотні тисяч співробітників на роботу за кордон (торік ZUS видав сертифікати A1 до 680 000 відряджень). Українці є лідерами у Європейському Союзі у цьому виді діяльності. Кількість українців, відряджених із Польщі, зростає з кожним роком — у 2021 році вона становила майже 14% від усіх відряджених.

- Усі мають дбати про те, щоб громадяни України, які перебувають під тимчасовим захистом у Польщі та легально тут проживають, легально працювали у польських компаніях. Завдяки цьому вони одержують джерело доходу, їх роботодавці одержують цінних фахівців, а державний бюджет поповнюється внесками та податками. На жаль, становище, яке мало виключити випадки отримання допомоги людям, які більше не живуть у Польщі, насправді викликало зниження можливостей працевлаштування та великі проблеми для тих біженців, які живуть та працюють у Польщі, - коментує Штефан Шварц.