У Євросоюзі тепер платитимуть зарплати по-новому

Нова директива ЄС просуває рівність оплати праці та прозорість.

У Євросоюзі тепер платитимуть зарплати по-новому

Європарламент затвердив директиву про прозорість оплати праці. Вона покликана, зокрема, усунути розрив у заробітній платі чоловіків та жінок.

У майбутньому роботодавці будуть зобов'язані вказувати рівень чи діапазон заробітної плати ще до співбесіди. На практиці це означає, що розмір заробітної плати частіше вказуватиметься в оголошеннях про вакансії.

Надалі роботодавець також не зможе запитувати у претендента про його заробіток на поточній роботі.

Якщо працівник підозрює, що дискримінується в оплаті праці, він має право дізнатися середню заробітну плату працівників, які виконують таку ж або аналогічну роботу, в розбивці за статтю.

Також роботодавці зобов'язані регулярно надавати звіти про гендерний розрив в оплаті праці – навіть якщо ніхто про це не просить. Роботодавці зі штатом понад 250 працівників повинні подавати дані про заробітну плату один раз на рік, а понад 100 працівників – кожні три роки.

Якщо у звітах виявлено розрив у оплаті понад 5%, який не може бути виправданий навичками, освітою чи іншими прийнятними причинами, роботодавець зобов'язаний обговорити ситуацію з оплатою праці з представником працівників. Згідно з директивою, працівник, який зазнав дискримінації за статевою ознакою, має право на компенсацію.

Якщо суперечка дійде до суду, тягар доведення лежить на роботодавці. Також роботодавець не зможе стягнути з працівника судові витрати, навіть якщо він виграє справу. Можливі також штрафи.

Згідно з директивою, працівник не має права на інформацію про зарплату окремого колеги – натомість йому повідомляється середня зарплата за тією ж посадою.

Деякі країни, однак, можуть запровадити більш детальну прозорість заробітної плати.

На основі директиви ЄС буде підготовлено місцеве законодавство, яке має набути чинності протягом трьох років.