Вирушити з Естонії до Фінляндії зможуть лише українці, які щойно прибули

Якщо людина вже має статус тимчасового захисту в Естонії, потрібно спочатку анулювати статус.

Вирушити з Естонії до Фінляндії зможуть лише українці, які щойно прибули

Можливість вирушити до Фінляндії з Естонії в рамках домовленості двох країн про прийом українських біженців насамперед буде у тих, хто щойно прибув до Естонії або прибуде в найближчому майбутньому, оскільки у них, наприклад, діти ще не ходять до естонської школи, немає роботи, заявили у Департаменті соціального страхування Естонії.

Фахівець відділу з кризового регулювання Департаменту соціального страхування Лійс Палоотс зазначила в ефірі Радіо 4, що йдеться про добровільне рішення біженця. "Поки не відома конкретна дата, коли перший біженець зможе вирушити до Фінляндії, оскільки ще потрібно погодити деякі технічні деталі. Головним чином це стосується захисту особистих даних. Щоб людина з цими даними змогла вирушити до Фінляндії, де її згодні прийняти. І де на підставі цих даних буде відкрито діловодство на його клопотання про надання статусу тимчасового захисту", - сказала вона.

Якщо людина приїхала до Естонії через зовнішній кордон ЄС, то представники Департаменту поліції та прикордонної охорони нададуть первинну інформацію про наявні можливості. Докладнішу інформацію дає Департамент соціального страхування.

"Оскільки йдеться про співпрацю двох країн, то ми маємо переконатися в тому, що це саме та людина, чиїм ім'ям вона представляється. І, друге, про що нас попросили наші фінські колеги: щоб поки що в Департаменті соціального страхування йде консультування, Департамент поліції та прикордонноохорони перевіряли й іншу інформацію про цю людину, і потім ми могли б передати цю інформацію нашим партнерам. Дуже важливо, щоб людина виявила бажання вирушити до Фінляндії і в тому числі і дала згоду на те, що її очікує у Фінляндії. Цей процес може зайняти тиждень або півтора. Якщо в цей час людині ніде зупинитися, то на даний момент Департамент соціального страхування готовий їй надати можливість короткострокового проживання до того дня, поки вона не вирушить з Естонії до Фінляндії", - пояснила Лійс Палоотс.

"Здебільшого ця можливість буде у тих, хто щойно прибув до Естонії або прибуде в найближчому майбутньому, оскільки у них, наприклад, діти ще не ходять тут до школи, немає роботи тощо. Їм було б легше обрати кінцевою точкою свого шляхи Фінляндії, де вони могли б почати облаштовувати своє життя, але, безумовно, якщо людина вже має статус тимчасового захисту в Естонії, ми можемо розпочати для неї процес анулювання її статусу, і потім у неї теоретично з'явиться можливість розпочати процедуру клопотання про аналогічний статус у Фінляндії. Але знову ж таки тут відіграватиме велику роль консультування в Естонії, завдяки якому вона зможе прийняти виважене рішення, тому у наших фінських колег знову-таки було прохання, щоб людина, у якої в Естонії вже утворилися якісь зв'язки, і вона вже якимось чином адаптовалася до місцевого життя, не починала клопотати знову про тимчасовий дозвіл на проживання і не починала весь шлях наново", - додала вона.