Банк одягу (Oděvní banka) в Празі: де знаходиться, що можна взяти

Працювати Банк одягу почав у середині вересня. Опікується ним Клуб матерів-одиначок Чехії. Там можна знайти одяг, як для себе, так і дітей. 

Банк одягу (Oděvní banka) в Празі: де знаходиться, що можна взяти

Тема благодійності не нова для чехів. В країні вже діють: продовольчі та меблеві банки, текстильний банк. Функціонують благодійні організації-гардероби, в яких взяти речі можуть батьки-одинаки, пенсіонери, нужденні.

Про необхідність створення окремого великого банку одягу у Празі, який міг би стати корисним для великої кількості людей, заговорили разом із початком хвилі переселенців, що почали їхати до Чехії з України. Тоді багато місцевих відгукнулися на біду та стали зносити свій одяг, взуття до волонтерських центрів, що приймали та розміщували українців. Адже більшість із них їхали з дітьми та мінімальним набором одягу і їм просто не було у що переодягнутися.

Працювати Банк одягу почав у середині вересня. Опікується ним Клуб матерів-одиначок Чехії. Там можна знайти одяг, як для себе, так і дітей. Це теплі куртки, пальта, святкове вбрання, домашній, робочий, спортивний одяг, спідня білизна, панчохи, шкарпетки, рукавиці, шапки. Головне правило, якого дотримуються організатори банку «усі речі - чисті, безпечні для використання та не принижують гідності того, хто їх бере». Тих, же, хто готовий віддати свій одяг, взуття чи аксесуари на благодійність, просять приносити їх без дірок, плям та такими, «щоб самому хотілося вдягнути». Віддати речі можуть не лише пересічні чехи, а й компанії, наприклад, магазини, що хочуть позбутися нерозпроданої колекції.

Але навіть чисті та нові речі, що віддають на благочинність, однаково проходять обробку. У Банку одягу речі сортують, перуть, дезінфікують, упаковують та викладають у залі Банку, куди власне приходять ті, кому ті речі потрібні. Також частину речей розвозять за адресами продовольчих банків, де нужденні можуть окрім продуктів безоплатно отримати й одяг.

"Банк одягу - це проект некомерційної організації Klub svobodných matek zs, яка вже декілька років надає всебічну допомогу сім'ям з одним із батьків з усієї Чехії. Завдяки нашому багаторічному досвіду надання матеріальної допомоги неповним сім'ям ми вирішили розширити нашу допомогу і допомогти всім вразливим соціальним групам по всій республіці. В рамках наданої нами матеріальної допомоги ми надаємо дитячий, жіночий та чоловічий одяг. Розподіл здійснюється як на власній лінії шляхом безпосередньої видачі одягу заявникам у нашому Празькому банку одягу, і у співпраці з регіональними продовольчими банками. Нині ми співпрацюємо з продовольчими банками у Празі та Середньочеському краї, Карлових Варах, Джбансько, Центральному, Південночеському краї, Оломоуці, Пардубиці та Височині. Завдяки цій системі допомоги люди можуть отримати всебічну допомогу у вигляді продуктів харчування та одягу", - каже Дана Павлоушкова, голова «Клубу одиноких матерів».

Як розповіла Павлоушкова, лише за два перших тижні роботи проекту, загальний обсяг одягу, що був відданий тим, хто його потребував, досяг майже 2,5 т.

До благочинності активно підключаються великі компанії. Так, велику партію зимових курток Банку одягу передала компанія Husky, а S&D Pharma CZ - 1000 коробок вітаміну D.

Банк розташований в районі Троя поряд із зоопарком (Povltavská 5/74, Praha Troja) та працює у будні за наступним розкладом:

понеділок, середа, п’ятниця – з 13:00 до 18:00,
вівторок, четвер – 9:00-13:00

Більше інформації про проект можна знайти на офиційному сайті.

Слід додати, що Банк одягу є не єдиною організацією, яка опікується подібною благочинністю.

Празький Гардероб був заснований журналісткою Норою Фрідріховою. В основному він орієнтований на допомогу одиноким матерям та батькам, які можуть прийти до Гардеробу за обновками як для себе, так і для своїх дітей.

На даний момент Гардероб здебільшого приймає сезонний одяг та взуття, які мають бути чистими та недірявими, готовими до того, щоб ті, хто їх потребує, могли відразу забрати додому. Крім одягу, у Гардеробі можна знайти дитячі іграшки, аптечні товари або навіть дрібну побутову техніку. Він також займається організацією передачі непотрібних меблів.

Благодійний проект Charitní Baltazar у Брно та Оломоуці пропонують нужденним і тим, хто опинився на вулиці, базовий одяг, на який вони не мають грошей. Charitní bazaar у Брно забезпечує одягом у співпраці з бюро з працевлаштування та іншими організаціями, що видають ваучери людям, які потім можна обміняти на одяг. Крім того, Baltazar управляє кількома магазинами секонд-хенду та інтернет-магазином, де кожен може купити одяг секонд-хенду.

Островський секонд-хенд Moment відрізняється від інших тим, що він підтримує шість некомерційних організацій або проектів за гроші, зібрані за продаж одягу, що був у використанні.

Додамо, що боятися «поношених речей» у Чехії не варто. Самі мешканці республіки часто віддають один одному те, що вже не носять і вважають це цілком нормальним. Передусім, бажаючи таким чином зекономити кошти та зробити свій внесок у екологію.

Також у Чехії не надто женуться за модою і головна вимога до одягу та взуття тут – зручність, функціональність та охайність.