Біженці з України постраждали через те, що країни ЄС закрили в'їзд для машин із російськими номерами

Це люди, яким потрібна медична допомога.

Біженці з України постраждали через те, що країни ЄС закрили в'їзд для машин із російськими номерами

Єврокомісія 8 вересня випустила роз'яснення, як країнам Євросоюзу слід застосовувати заборону на ввезення з Росії санкційних товарів, зокрема автомобілів, особистого одягу та предметів гігієни. Роз'яснення комісії не є юридично зобов'язуючими, але незабаром Латвія, Литва та Естонія, а слідом за ними Фінляндія та Польща оголосили, що забороняють в'їзд у країну автомобілям із російськими номерами. Наразі через це проблеми з виїздом з Росії до Європи з'явилися у маломобільних українських біженців, розповіли «Російській службі Бі-бі-сі» та «Важливим історіям» волонтери, які займаються допомогою таким людям.

«Російська служба Бі-бі-сі» розповідає  історію мешканки Маріуполя Лідії, яка має термінальну стадію раку. У перші тижні повномасштабного російського вторгнення вона відмовилася залишити місто, але її родина виїхала з нього. Нещодавно її стан погіршився, тож родичі звернулися до незалежної команди волонтерів, які допомогли вивезти жінку на обстеження до Санкт-Петербурга. За словами одного з волонтерів, лікарі оцінили стан пацієнтки як тяжкий і в неформальній розмові порадили зробити так, щоб Лідія змогла померти у родинному колі в клініці, де їй зможуть забезпечити хороший догляд. Лікарі з Естонії заявили, що готові зустріти Лідію в Нарві (там є прикордонний перехід).

Для транспортування жінки волонтери зв'язалися зі службою приватної швидкої допомоги у Петербурзі, яка вже виконувала такі заявки. «Бі-бі-сі» зазначає, що в роз'ясненнях Єврокомісії, присвячених забороні на в'їзд автомобілів з російськими номерами, йдеться, що машини швидкої допомоги не підпадають під ці обмеження, але естонська влада не дала додаткових роз'яснень щодо цього.

Через це Лідію вирішили не везти до Естонії за допомогою швидкої допомоги. Як пише «Бі-бі-сі» з посиланням на головного лікаря компанії приватної швидкої медичної допомоги «КОРИС» Льва Авербаха, ще до набрання чинності забороною естонські прикордонники попереджали, що «швидше за все, нашу бригаду скорішою більше через кордон не пустять, і є ризик конфіскації машини». Вранці 17 вересня волонтери повезли Лідію до кордону звичайною машиною у супроводі лікаря.

Лідія разом із волонтерами вистояли велику чергу на прикордонному КПП, а сина жінки російська сторона забирала на додатковий допит, який тривав понад чотири години. За словами учасника перевезення, за цей час закінчилася дія знеболювального, яке вкололи Лідії перед виїздом у Петербурзі. Через це вона відчувала постійні болі. Після проходження російського КПП син Лідії йшов півтора кілометри пішки, штовхаючи візок матері. На естонському кордоні їх зустріли волонтери із реанімобілем. Усього на дорогу у Лідії та її сина пішло сім годин, причому на реанімобілі цей шлях становить від двох з половиною до трьох годин.

Волонтери з петербурзького Центру допомоги біженцям розповіли «Важливим історіям», що через заборону на в'їзд машин з російськими номерами до країн Балтії, Фінляндії та Польщі виникли труднощі з транспортуванням лежачих хворих з-поміж українських біженців, які опинилися в Росії. За їхніми словами, раніше приватні швидкі здійснювали по два-три рейси на місяць через кордон. Останню поїздку було заплановано на 17 вересня, але від неї було вирішено відмовитися.

Єдиною країною, що межує з Росією в Шенгенській зоні, яка ще пускає машини з російськими номерами, залишається Норвегія (вона не входить до ЄС), але представник МЗС вже заявив, що влада розглядає питання про аналогічну заборону.

Вже після публікації тексту «Бі-бі-сі» у Податково-митному департаменті Естонії заявили, що машини швидкої допомоги звільнені від обмежень, згаданих у правилах ЄС. Там зазначили, що естонська влада дотримується правил і забезпечує безпечний та ефективний проїзд «осіб, які потребують медичної допомоги». «Наприклад, коли машина швидкої допомоги з російськими номерними знаками прибуває з Росії до Естонії, то, дотримуючись правил, ми дозволяємо їй перетнути кордон. У таких випадках приватні особи або їхні представники зазвичай користуються машиною швидкої допомоги, яка може перетнути кордон, або домовляються про медичний транспорт, який зустріне їх, наприклад, на кордоні з Естонією», - сказали у відомстві.