Біженці з України: хто вони та чи збираються повертатися

Частка дорослих чоловіків серед людей зі статусом тимчасового захисту в ЄС збільшилася до 29%.

Біженці з України: хто вони та чи збираються повертатися

Найбільша частина українських біженців – мами з неповнолітніми дітьми – майже 60%. Це підтверджує чергове соціологічне дослідження “Біженці з України”. Самі рятуються 13% українців, з чоловіком або дружиною – родиною з України виїхало тільки 17% опитаних.

В умовах воєнного стану в України є категорії чоловіків, які мають право на перетин кордону: батьки трьох та більше дітей, чоловіки з інвалідністю тощо. Звичайно, можна припустити, що хтось отримав цей дозвіл за незаконною схемою. Хтось виїжджав з окупованих територій через треті країни (Росію, Білорусь). Ці чоловіки теж в цій статистиці, оскільки за кордоном вони отримали статус тимчасового захисту і їх легко відокремити. Аналітику зробила дослідницька агенція Info Sapiens на замовлення Центру економічної стратегії. Вона провела дві хвилі соціологічних досліджень у рамках проєкту “Біженці з України: наміри повернутися, вплив на українську економіку та рекомендації щодо державної політики”.

Станом на травень 2023 року демографічний портрет українських біженців зазнав змін. Так, серед дорослих трохи збільшилася частка чоловіків – 22%, при цьому частка дорослих чоловіків серед людей зі статусом тимчасового захисту в ЄС збільшилася на 2% (до 29% на травень 2023 року). Частка дітей серед українських біженців майже не змінилася.

Практично не змінилися показники освіти українців за кордоном. 63% опитаних у травні 2023 року українців мали вищу або незакінчену вищу освіту, 24% опитаних у травні 2023 року мали середню спеціальну освіту, загальну середню освіту мали 11% опитаних, незакінчену середню – 2%.

Біженці з України: коли та куди виїхали

Пік виїзду з України припав на період з 1 по 15 березня 2022 року – у ці дні виїхало близько 40% респондентів, опитаних у листопаді 2022 року. Ще майже 13% респондентів виїхали у другій половині березня, близько 10% – протягом квітня. За віком найбільша частка дітей до 18 років перебуває у Польщі (56%), найменша – у Німеччині (47%). Найбільше молодих людей віком від 18 до 34 років – у Чехії (21%). В Італії найбільша частка українських біженців віком 35–49 років (27%).

Майже половина українських біженців проживають в окремій квартирі чи будинку. Суттєвою також є частка людей, які живуть в кімнаті (в квартирі) чи будинку разом з іншими українцями чи місцевими жителями (30%) або ж у гуртожитку чи центрі для біженців (майже 14%).

Найбільша частка опитаних респондентів, що платять за житло самостійно, – у Польщі, де 62% сплачують повну суму з власної кишені. Натомість понад дві третини (70%) опитаних біженців у Німеччині отримують повну компенсацію на житло від місцевої влади чи живуть безоплатно.

Важливі цифри

Унаслідок виїзду з України через війну найбільшу частку населення втратили такі українські регіони: Запорізька область – за кордон виїхала майже чверть усього населення (23%) Київ (19%) та Київська область (19%), Дніпропетровська (18%), Миколаївська та Херсонська області (по 16%).

До початку повномасштабного вторгнення переважна більшість втікачів з України проживали у містах (майже 80%), решта – у селах (12%) та селищах міського типу (близько 10%).

Основними проблемами, з якими стикалися біженці, є відсутність або складний доступ до медицини, високий рівень бюрократизації та несвоєчасне оформлення потрібних документів. Разом з тим, більшість опитаних українців зазначають, що їм усе-таки більше подобалося життя в Україні. 

Про повернення: три сценарії

Українські біженці здебільшого не готові повертатися в інший (не свій) регіон: 4% точно готові, 13% скоріше готові, 31% скоріше не готові, 24% точно не готові, 14% не можуть відповісти на це питання, а ще 14% вважають свій рідний регіон відносно безпечнішим порівняно з іншими регіонами.

Поєднавши результати опитування Info Sapiens та власні розрахунки, ЦЕС прогнозує, що кількість осіб, які повернуться до України за різними сценаріями становить, відповідно, 2,9 млн за оптимістичним сценарієм, 2,6 млн – за середнім та 2,2 млн – за песимістичним.

При цьому, за усіма сценаріями найвищий відсоток тих, хто повернеться в Україну, припадає на осіб у віці старше 65 років. Разом з тим, за усіма трьома сценаріями найнижчою серед тих, хто повернеться в Україну, є частка людей з вищою освітою.