- Категорія
- Суспільство
- Дата публікації
Біженців з України кличуть на роботу у комунальні підприємства Латвії
У Паневежисі, Ризі та інших містах Латвії гостра потреба у комунальниках.
Серед українців традиційно вважається, що європейські вулиці, площі, під’їзди, сходові клітини набагато чистіше, адже європейці не смітять. Але з середини ситуація виглядає трохи інакше – тут набагато краще прибирають. І роблять це переважно мігранти, бо місцеві мешканці не хочуть робити низькооплачувану роботу.
З наближенням зимового сезону компанія, що управляє комунальною сферою латвійського місті Паневежис, шукає людей, здатних взятися за мітлу та лопату для збирання снігу. Представники компанії не приховують, що особливої надії вони не мають – ручна робота стає розкішшю, – пише видання delfi.lt. Сігітас Вайнаускас, керівник відділу міського управління Panevėžio specialus autotransportas, каже, що міг би одразу найняти не менше десяти прибиральників. «П'ятий сезон ми не набираємо стільки людей, скільки нам потрібно, і проблема збільшується, тому ми намагаємося перекласти роботу на машини», – каже представник компанії.
Нині у Паневежисі близько 70-80 двірників, а ще десяток років тому тут працювало 250 осіб, які доглядали за прибудинковими територіями. Однак муніципалітет вирішив перекласти цей обов’язок на мешканців будинків, і зменшив кількість вакансій. Проте нині людей катастрофічно не вистачає. Декого звільнили за пиятику і прогули, але інколи і таким працівникам змушені давати другий шанс. Велика кількість прибиральників має похилий вік, а серед молоді велика текучка.
«Хоча до Паневежиса прибуло понад 1500 біженців з України, і деякі з них прийшли на співбесіду міського управління спеціального автотранспорту, ніхто з них поки що не влаштувався двірником, – з великою прикрістю каже Сігітас Вайнаускас, – Ймовірно, влаштувалися на роботу в інші компанії, але ми їх дуже чекаємо».
Мінімальна зарплата двірника складає 500 євро (брутто) за ставку. У середньому заробітки двірників варіюються від 500 євро (брутто) за ставку до 1600 євро (брутто). 1600 євро двірник отримує за прибирання великих об'єктів або кількох будинків та прилеглих до них територій. Двірники, які одержують великі зарплати, нерідко мають свою збиральну техніку і можуть обслужити великі території.
«Panevėžys specialus autotransportas» оптимізує прибирання міста за рахунок нових підмітальних машин для тротуарів, щоб прибиральники були потрібні тільки там, де машини не заїжджають. У Паневежисі таких машин 4, але вони не пристосовані до збирання великої кількості листя – швидко ними забиваються. Однак при роботі в нормальних умовах в іншу пору року така машина замінює 5-6 робітників.
Міська влада Риги також нарікає на відсутність прибиральників, особливо у багатоквартирних будинках. Наприкінці минулого року 272 будинки не мали двірників. По факту прибиральниці та двірники – одні з найпопулярніших зараз професій. Після податкової реформи з 1 липня 2021 року виникла проблема: згідно із законом податки сплачуються з мінімальної зарплати. Виходить, двірник, який заробляє менше 500 євро на місяць на папері, став для роботодавця невигідним співробітником. Під удар потрапили двірники, які обслуговували найменші будинки. Наприклад, це молоді матусі, діти яких не потрапили до дитсадка і яким з цієї причини була потрібна робота поряд з будинком на кілька годин на день, або люди, що доглядають за престарілими. Їх довелося звільнити, бо інакше б суттєво зросли рахунки за утримання будинків.
На порталі Ризької думи є понад 200 вакансій комунальних працівників. Столичне муніципальне підприємство Rīgas satiksme шукає охочих працювати і обіцяє швидку службову кар’єру. Сайт Державного агентства зайнятості також пропонує вакансії двірників і прибиральників. Пропонуються зарплати від 500 до 1000 євро. Вікових обмежень не має, але є умова володіння двірником державною мовою на рівні А1, адже він вважається працівником підприємства самоврядування. Якщо деталізувати, то 1-й ступінь основного рівня (А1) – це коли людина може спілкуватися фразами та короткими реченнями на прості побутові теми, мінімально використовує професійну лексику, читає та розуміє короткі та прості тексти. Цей ступінь знання мови необхідний професіям та посадам, пов'язаним із виконанням некваліфікованої ручної праці, у тому числі прибиральникам. Але для біженців з України зроблене виключення – ця вимога має відстрочку на рік. І, звісно, будь-яке працевлаштування біженців, будь-то у двірники чи прибиральники, заохочується Урядом Латвії виплатою в 500 євро.