Чехія: як вибрати найкращу школу для дитини

Офіційних рейтингів початкових шкіл немає, але є неофіційні рейтинги.

Чехія: як вибрати найкращу школу для дитини

Шкільна освіта в Чеській Республіці поділена на три ступені. Що це означає і як на різних щаблях вибрати найкращу школу? Про це пише 420on.cz.

Система шкільної освіти в Чехії ділиться на щаблі: перший ступінь - перший-п'ятий класи, другий ступінь - шостий-дев'ятий класи, третій ступінь - середня школа.

Перший і другий ступені є обов'язковими. Після дев'ятого класу учень має ухвалити доленосне рішення, чи продовжувати навчання у середній школі. Справа в тому, що середня освіта в Чехії не є обов'язковою. Але тільки повна середня освіта, на здобуття якої йде 13 років, дозволяє школярам продовжувати навчання у вищих навчальних закладах країни.

Після успішного закінчення середньої школи та складання випускних іспитів (maturitní zkouška) випускник отримує атестат зрілості (maturitní vysvědčení).

З 2009/2010 навчального року державні іспити на атестат зрілості стали обов'язковими для всіх, хто закінчує середню школу чи гімназію. Раніше їх здавали добровільно, переважно ті, хто збирався вступати до вузів.

Загальна інформація

Діти йдуть до школи із шести років. Якщо є довідка психолога чи логопеда, дається відстрочка до семи років. Заяви на прийом та вступну співбесіду відбуваються у квітні (точні дати дивіться на сайті школи). Із собою необхідно мати свідоцтво про народження дитини. На співбесіді майбутній школяр повинен розповісти вірш і відповісти на питання (кольори, геометричні фігури, літери, логічні завдання). Інформація про зарахування зазвичай проходить у травні, а в червні проводиться розподіл за класами та батьківські збори.

Як вибрати початкову школу

Крок 1. Визначте, до яких шкіл ви приписані. Зарахування до школи провадиться за територіальним принципом. Тобто перевагу на час вступу мають діти з постійною пропискою на прилеглих вулицях — список вулиць можна знайти на сайті школи. Повний список усіх шкіл можна знайти тут.

Крок 2. Проведіть "маркетингове дослідження"

Якщо із середніми школами все зрозуміло — критерієм успішності є результати державних іспитів, то рейтинг початкових шкіл — питання дискусійне. Об'єктивних критеріїв немає, йдуть, зазвичай, «на вчителі» і вибирають за принципом сарафанного радіо.

Проте деякі показники якості все ж таки існують. Заходимо на сайт школи та в розділі «Інформація про школу» та шукаємо:

  • педагогічний склад із зазначенням стажу та кваліфікації вчителів; 
  • історію школи, нагороди та регалії; 
  • опис програми та всіх додаткових дисциплін, а також гуртків (платних та безкоштовних) та спеціальних програм для іноземців; 
  • наявність підготовчого відділення; участь та перемоги школи в олімпіадах та конкурсах; 
  • співробітництво з іншими освітніми організаціями (мовними/спортивними/творчими центрами). 

Крок 3. Наводимо довідки

Офіційних рейтингів початкових шкіл, які складають Міністерство освіти, немає. Але є неофіційні рейтинги, підготовлені на основі суб'єктивної думки батьків. Серед безлічі джерел радимо: skolnistranky.cz - зручний рейтинг шкіл по районах hodnotiskosk.cz - загальний рейтинг по Празі.

Середня школа

Якщо дитина приймає рішення здобувати вищу освіту, вона має три варіанти продовження навчання.

Вступ до:

  • гімназії, 
  • середньої спеціальної школи, 
  • середнього професійного училища.

Відповідно до шкільного закону учні можуть подавати документи одночасно у дві середні школи, тому шанси продовжити освіту збільшуються вдвічі.

Розглянемо всі три варіанти окремо.

1. Середні професійні училища (střední odborné učilišče — SOU)

Разом із загальною середньою освітою вони дозволяють здобути також певну спеціальність. Після закінчення середнього спеціального училища учень отримує посвідчення про присвоєння йому певної спеціальності. Навчальні заклади цього типу пропонують програми повної середньої професійної освіти. Навчання тут триває протягом чотирьох років і закінчується складанням випускного іспиту (maturita), завдяки якому надалі студент може або розпочати роботу за своєю спеціальністю, або продовжити навчання в одному з університетів Чехії. Цей варіант вибирають 80% підлітків.

2. Середня спеціальна школа (střední odborná škola — SOŠ)

Середня спеціальна школа призначена для учнів, які надалі хочуть продовжити навчання у вишах країни. В основному програма середніх спеціальних шкіл профільна та має вузьку спеціалізацію, тобто, обравши певну школу, учень визначає свою майбутню спеціальність у вузі. Для навчання у середній спеціальній школі учням не потрібно складати іспити після загальної школи. Після закінчення програми учні складають державні іспити (maturita) і на підставі складання цього іспиту мають повне право вступати до вузу.

3. Гімназія (gymnázium)

Гімназія вважається найпрестижнішим варіантом продовження навчання після отримання дев'яти класів базової освіти. У рамках чотирирічної програми йде посилена підготовка учнів до вступу до вищих навчальних закладів країни. Після закінчення гімназії студенти складають державний іспит (maturita) — чеську мову та літературу, іноземну мову.

Гімназії в Чехії бувають державними (безкоштовними) та приватними (платними, середня вартість навчання – 50 тисяч крон на рік).

Зазвичай гімназії пропонують восьми, шести та чотирирічну програму навчання. Тобто вступити можна після п'ятого, сьомого чи дев'ятого класу.

Зарахування проводиться на основі вступних іспитів з чеської та літератури, математики та додаткового предмета в залежності від профілю школи (наприклад, з англійської мови).

Подати документи на вступ можна одразу до двох навчальних закладів не пізніше 1 березня.

Іспити, як правило, проводяться у квітні у два потоки.

Починати готуватися варто наперед. За статистикою, до гімназії втсупають лише 20% учнів — здебільшого з тих, хто закінчив підготовчі курси (у Празі їх кілька: наприклад, Zkoušky Naněčisto, вони готують до іспитів з чеської та математики). До профільного іспиту можна підготуватись безпосередньо при гімназії.

Декілька разів на рік у гімназіях проводяться дні відкритих дверей та зборів для батьків майбутніх студентів.