- Категорія
- Суспільство
- Дата публікації
Чи можна іноземцю керувати авто у Чехії: що для цього потрібно?
Міняти українське посвідчення водія на чеські права не потрібно. Його слід замінити на місцеве лише у разі перебування в Чехії терміном понад один рік.
Відповідно до чинного чеського законодавства українські водії можуть на законних підставах керувати автомобілем зі своїми національними водійськими правами, якщо документ виготовлено відповідно до Конвенції про дорожній рух, прийнятої у Відні в 1968 році. Іншими словами, посвідчення водія за своїм дизайном повинно збігається з чеським посвідченням водія.
Якщо у вас українське авто
Відповідно до Віденської конвенції, їздити на українських автомобілях у Чехії можна. Зареєстрований в Україні транспортний засіб може експлуатуватися в Чехії без реєстрації упродовж шести місяців за умови:
а) наявного дійсного документу страхування відповідальності за шкоду, заподіяну експлуатацією транспортного засобу (зелена карта). Її можна оформити в Чеському офісі страхувальників.
б) транспортний засіб знаходиться в належному технічному стані (термін проходження техогляду не перевіряється під час експлуатації такого транспортного засобу, оскільки Україна не є членом ЄС). Якщо ж авто буде експлуатуватись далі, слід пройти техогляд автомобіля (якщо транспортний засіб має затвердження ЄС типу автомобіля, тоді погодження технічної придатності не здійснюється, проводиться лише процедура реєстрації).
Посвідчення водія
Для керування транспортним засобом у Чехії слід мати дійсне водійське посвідчення. Зауважимо, що дійсними українськими водійськими правами вважаються такі права, термін дії яких закінчився після 01.01.2022 р., якщо їх не вдалося обміняти на нові через воєнні дії в Україні. Водійські права, термін дії яких закінчився до 01.01.2022, вважаються недійсними. Якщо немає можливості їх обміняти в Україні, необхідно закінчити чеську автошколу, здати іспити й отримати чеські права нового зразка.
Якщо з собою немає водійського посвідчення, керувати автомобілем забороняється. У цьому випадку знову ж таки слід здати іспити в автошколі і отримати нові права.
Міняти українське посвідчення водія на чеські права не потрібно. Його слід замінити на місцеве лише у разі перебування в Чехії терміном понад один рік. У цьому випадку заяву на заміну прав слід подати протягом 3 місяців з дня набрання чинності рішенням про надання дозволу на постійне або тимчасове перебування за довгостроковою візою. Щоб зробити це, потрібно звернутися до міської / сільської ради за місцем проживання. Адреси можна знайти за посиланням тут.
У Празі замінити водійське посвідчення можна за адресою: Na Pankráci 1685 / 17,19 (Business Centrum Vyšehrad).
Для цього необхідно зібрати повний пакет документів:
- посвідчення водія нового зразка;
- фото 35х45 мм;
- заповнена анкета (анкету видають на місці);
- документ, що підтверджує легальне проживання в Чехії;
- 500 крон (прискорений термін виготовлення-до 5 робочих днів)
На сайті магістрату завжди доступний актуальний список необхідних документів: Výměna cizího řidičského průkazu za český
Приблизний час очікування нових прав до трьох тижнів. Але у великих містах чекати на документ можна й довше. Перевірити чи готове посвідчення слід на сайті: Aktuální stav podaných žádostí o vydání řidičského průkazu
Якщо ж не замінити посвідчення водія у разі довготривалого перебування на території Чехії, на водія може чекати штраф у розмірі 25 000 крон i заборона керувати автомобілем на 1 рік.
Курси водіїв
Можливим рішенням для отримання чеських водійських прав є завершення навчання у автошколі та складання іспиту на професійну компетентність керуванням автотранспортом.
Як курси, так і іспити можуть бути англійською, німецькою мовами, однак у цьому випадку на складання іспиту слід прийти з перекладачем.
Після іспиту необхідно подати заяву на отримання посвідчення водія. Основною умовою отримання прав водія є постійне проживання в Чеській Республіці, тобто перебування на території Чеської Республіки протягом 185 днів у календарному році.
Чи може громадянин України купити у Чехії новий транспортний засіб
Якщо громадянин України не може підтвердити своє місце проживання в Чеській Республіці, але йому надано притулок або дозвіл на проживання, йому видаються автомобільні номера для вивезення автомобіля за кордон, які дійсні упродовж трьох місяців (відповідно до § 38d Закону № 56/2001 Зб. зак.). Зареєструвати транспортний засіб у Чехії можна лише після отримання адреси місця проживання.
У разі купівлі уживаного автомобіля
Для переоформлення уживаного транспортного засобу обидва власники - попередній та новий - повинні особисто з'явитися до адміністративного органу та подати заяву єдиного зразка про зміну власника транспортного засобу. До заяви необхідно додати:
- паспорт транспортного засобу та свідоцтво про реєстрацію;
- акт звіряння номерів не старше 30 днів;
- зелену картку (поліс обов'язкового страхування автоцивільної відповідальності).
Якщо одна із сторін діє на підставі письмової довіреності, така довіреність має бути нотаріально засвідчена.
Далі при керуванні транспортним засобом на випадок можливої перевірки необхідно мати при собі посвідчення водія, документ, що засвідчує особу, та документи на транспортний засіб.
Зауважимо! Будь-який транспортний засіб у Чеській Республіці має бути застрахований у рамках обов'язкового страхування автоцивільної відповідальності. Документом, що підтверджує страхування, є зелена карта. Транспортні засоби повинні регулярно проходити технічний огляд та вимірювання обсягу викидів шкідливих речовин. Для користування автомагістралями в Чехії необхідно придбати та наклеїти на лобове скло дорожню віньєтку (dialniční známka).
Робота на авто
У українців є можливість влаштуватися у Чехії на роботу, наприклад, водієм вантажного автомобіля чи перевезення пасажирів (водієм автобуса).
Але для цього окрім дійсних водійських прав слід мати додатково посвідчення професійної компетентності водія, які видаються муніципальними органами із розширеними повноваженнями. А також картку водія (стосується транспортних засобів, обладнаних тахографом).
До заяви на отримання посвідчення професійної компетенції водія додаються:
- дійсне посвідчення особи,
- дійсні українські права водія,
- підтвердження здачі іспиту після вступного навчання,
- або підтвердження регулярного навчання,
- трудовий договір, виданий роботодавцем, зареєстрованим у Чеській Республіці, або витяг із торгового реєстру.
У Чехії посвідчення професійної компетенції водія визнається лише те, що було видане на території Чеської Республіки або в іншій державі-члені Європейського Союзу або на території держави, яка є договірною стороною Угоди про Європейський економічний простір, або отриманою на території Швейцарської Конфедерації.
Видача посвідчення професійної компетенції водія не обумовлена постійним місцем проживання у Чеській Республіці.
Професійну компетентність водія можна отримати на основі вступного навчання, що закінчується іспитом, або проходження курсу регулярного навчання.
- Якщо ви отримали права водія категорії C після 10.09.2009 р., ви повинні пройти навчання в обсязі 140 годин або 280 годин і потім скласти іспит.
- Якщо ви отримали права водія категорії C до 10.09.2009, достатньо закінчити курс регулярного навчання в обсязі 35 годин.
- Якщо ви отримали права водія категорії D після 10.09.2008 р., необхідно пройти надходження в обсязі 140 годин або 280 годин і потім скласти іспит.
- Якщо ви отримали права водія категорії D до 10.09.2008, достатньо пройти звичайний курс регулярного навчання в обсязі 35 годин.
Правила дорожнього руху в Чехії
З основними правилами дорожнього руху в Чехії можна ознайомитися за цим посиланням. Але слід запам’ятати головне:
Сідати за кермо напідпитку у Чехії не варто (як і будь-де). Водіям у Республіці заборонено вживати алкоголь та інші засоби, що підпадають під категорію «наркотичні».
Під час слід використовувати ремінь безпеки. Застібнути його під час руху мають не лише водій, а й усі пасажири, включно з тими, які сидять на задньому сидінні. Діти віком до 12 років і особи до 18 років нижчі 150 см, не можуть їздити на сидінні поруч із водієм. Маленькі діти мають знаходитись у дозволенних дитячих сидіннях.
Використання мобільного телефону під час руху заборонено.
Максимальна дозволена швидкість на території населених пунктів – 50 км год. На автомагістралях можна розганятися до 130 км на год. Мотоциклістам дозволено розганятися до 90 км на год. При цьому, вони обов’язково мають бути у шоломах.
Усі застраховані авто мають мати наклейку (dialniční známka). Такі наклейки можна придбати на прикордонних переходах, на АЗС та на пошті. Вони має бути наклеєна на нижній правий кут вітрового скла. У разі відсутності такої водія можуть оштрафувати на 5 000 крон.
У разі ДТП рухати автомобіль суворо забороняється.
Зауважимо! У Чехії створена спеціальна гаряча лінія для громадян України, які потребують послуг евакуації автомобіля. На зв’язку працює україномовний асистент: +420 251 032 834