Чи можна отримувати польську пенсію, перебуваючи в Україні?

Треба розрізняти поняття пенсія та вирівнювання до мінімальної польської пенсії.

Чи можна отримувати польську пенсію, перебуваючи в Україні?

Чи громадяни України можуть отримувати польську пенсію, перебуваючи в Україні? Як зазначають експерти Українського дому, так, можуть. Щоправда, треба розрізняти поняття пенсія та вирівнювання до мінімальної польської пенсії.

Пенсія - це виплати, які нараховуються пропорційно до періоду, коли особа здійснювала пенсійні відрахування, працюючи у Польщі. Право до отримання цих виплат мають усі, хто здійснював пенсійні відрахування, навіть протягом мінімально короткого часу. Відповідно, якщо таких відрахувань було мало, то й розмір пенсійних виплат буде низьким, може бути навіть менше, ніж 1 злотий. І саме ця виплата буде нараховуватися, навіть якщо особа повертається до України.

Своєю чергою, вирівнювання до мінімальної польської пенсії - це доплата, яка здійснюється ZUS, якщо у не вистачає стажу і відрахувань для нарахування мінімальної суми - 1588 злотих брутто.

Розглянемо на прикладі. Громадянин України отримує з України пенсію у розмірі 388 zł. Польща призначила виплати в розмірі 10 zł. ZUS додає ці дві суми (388 + 10) і віднімає її від мінімальної польської пенсії, після чого отримуємо суму, яка буде виплачуватися, щоб вирівняти пенсію до мінімальної. 1588 - 398 = 1190 zł. Ця сума виплачується тільки на території Польщі, тому коли особа повертається до України, вона отримуватиме тільки пенсію (у нашому прикладі 10 zł).

Зверніть увагу, що громадянин України, який хоче отримувати мінімальну польську пенсію повинен мати щонайменше 20-25 років страхового стажу (можна додати стаж з України й Польщі), мати 60-65 років, проживати в Польщі.