Чи можуть українські біженці отримувати пенсію у Німеччині

Пенсія українським біженцям нараховується на загальних підставах.

Чи можуть українські біженці отримувати пенсію у Німеччині

У соціальних мережах регулярно циркулює неправдива інформація про отримання українцями соціальних виплат у Німеччині. З початком війни в Україні та масовим припливом біженців із країни у соціальних мережах ФРН поширюється неправдива інформація про те, що українці мають якісь особливі пільги у цьому питанні.

Пенсія для вихідців з України: Ніхто не виходить на пенсію у 57 років

Німецький фонд пенсійного страхування двічі пояснював інформацію на своєму сайті. Один раз у 2022 році та один раз кілька місяців тому, у травні 2024 року.

«Знову і знову соціальні мережі помилково стверджують, що біженці з України можуть вийти на пенсію у Німеччині після 50 років. Це не так», - йдеться у його заяві.

Пенсії за старістю в Німеччині можна отримувати не раніше, ніж з 63 років, за умови страховки протягом 35 років. І лише з відрахуваннями. Ці загальні пенсійні правила. Вони поширюються і на біженців із України. Спеціального закону немає. Той, хто приїжджає до Німеччини з України, не може отримувати німецької пенсії з 57 чи 60 років.

Якщо людина, незалежно від громадянства, сплачувала внески до німецької пенсійної страховки протягом 35 років, вона може претендувати на пенсію з 63 років. Однак це можливо лише за наявності знижки, а саме 0,3 відсотка за кожен місяць дострокового виходу на пенсію. Будь-хто, хто заплатив страховку за 45 років, незалежно від національності, може претендувати на дострокову пенсію без будь-яких відрахувань. Це стосується й вихідців із України.

Коли українці зможуть отримувати пенсію у Німеччині?

Біженці з України, як і решта мешканців Німеччини, отримують встановлену законом пенсію. Є при цьому умова: якщо вони відраховували до пенсійного фонду щонайменше п'ять років. Це означає, що вони повинні мати роботу, яка оподатковується внесками соціального страхування.

Трапляються випадки, коли право на пенсію виникає менш ніж через п'ять років. Це якщо людина раніше працювала в країні, яка має договір соціального страхування з Німеччиною. Зазвичай це стосується всіх країн ЄС, а також Великобританії, Ісландії, Норвегії, Швейцарії та багатьох інших неєвропейських країн.

Німеччина не має угоди про соціальне забезпечення з Україною. Це означає, що   біженцям з України завжди доведеться платити не менше ніж п'ять років, перш ніж вони отримають право на пенсію.

Українські пенсіонери можуть отримати базове забезпечення у старості

Літні українські біженці, які вже не є працездатними або мають обмежену працездатність, приїжджають до Німеччини. Що на них чекає? Вони можуть подати заяву на отримання базового забезпечення.

Це доступно всім людям у Німеччині, у яких немає або дуже мало доходів чи активів та які перевищили стандартний пенсійний вік (від 65 до 67 років, залежно від року народження).

До активів належать готівка, цінні папери, ощадні рахунки, будинки та нерухомість, машина.

Існує захищений актив у розмірі 10 000 євро для одиноких людей та 20 000 євро для пар.

Сімейні предмети та сімейні реліквії також можуть не братися до уваги, «якщо їхня внутрішня цінність (сувеніри) значно перевищує продажну вартість». Ці правила також поширюються на громадян Німеччини.