Чотири важливих питання про тимчасовий захист у ЄС та поїздки в Україну

Короткочасна поїздка в Україну не повинна призводити до анулювання посвідки на проживання та втрати прав, пов'язаних із цим статусом.

Чотири важливих питання про тимчасовий захист у ЄС та поїздки в Україну

1. Я зареєстрований для отримання тимчасового захисту, але найближчим часом хочу повернутися до України. Чи втрачу я свої права в ЄС?

Якщо Вам з якоїсь причини потрібно на короткий час повернутися до України, наприклад, щоб відвідати рідних, зібрати документи або для порятунку членів сім'ї, Ви не втрачаєте статусу тимчасового захисту. Будь-яка короткочасна подорож до України не повинна розглядатися країнами ЄС як рішення добровільно повернутися раніше, ніж закінчиться тимчасовий захист.

Це означає, що короткочасна поїздка в Україну не повинна призводити до анулювання посвідки на проживання та втрати прав, пов'язаних із цим статусом.

2. Зараз я маю тимчасовий захист, і я хочу повернутися в Україну. Що станеться із моїми правами в ЄС? Чи можу я повернутися до ЄС і скористатися тимчасовим захистом?

У разі добровільного повернення в Україну, тобто якщо Ви їдете в Україну та плануєте залишитися там, Ви більше не матимете права на тимчасовий захист у ЄС. На практиці це означає, що країни Європейського Союзу анулюють виданий дозвіл на проживання та припинять забезпечення прав, пов'язаних з тимчасовим захистом.

Якщо за деякий час ви захочете повернутися до ЄС до закінчення надзвичайної ситуації, ви знову отримаєте право на тимчасовий захист. Враховуючи становище в Україні, країни Європейського Союзу мають ухвалити позитивне рішення щодо Вашого повернення до ЄС.

Однак, якщо Ви вирішите повернутися до країни ЄС, де спочатку використовували тимчасовий захист, ця країна ЄС не зобов'язана погодитися на повернення на власну територію. У випадку, якщо ця країна відмовляється погодитись на повернення на свою територію, Ви повинні мати можливість скористатися тимчасовим захистом в іншій країні ЄС на Ваш вибір, куди Ви їдете, повертаючись до ЄС.

3. Термін мого 90-денного безвізового перебування в ЄС спливає і я зареєструвався для отримання тимчасового захисту, але я не маю дозволу на проживання. Що я можу зробити у тому випадку, якщо мені потрібно повернутися до України чи мені потрібно переїхати до іншої країни ЄС?

Відповідно до правових норм ЄС, Ви повинні отримати дозвіл на проживання і можете використовувати його для поїздки в інші країни Шенгенської угоди на строк до 90 діб в межах 180 діб. З тим самим дозволом Ви можете залишити ЄС, щоб переїхати в іншу третю країну, наприклад, в Україну, та знову в'їхати до ЄС.

Якщо Ви ще не отримали посвідки, Ви можете отримати національні документи або дозволи. Це залежить від країни ЄС. Тому краще звернутися до національних органів країни, де Ви зареєстровані для тимчасового захисту, щоб дізнатися, чи дозволяють документи, які Ви отримуєте, подорожувати.

Дозвіл на проживання, виданий Румунією, Болгарією, Хорватією, Кіпром та Ірландією, не має спільної дійсності в Шенгенській зоні і не дає Вам права на в'їзд до інших держав Шенгенської зони. Дозволи на проживання, видані державами, які перебувають у Шенгенській зоні без внутрішнього прикордонного контролю, все ж таки визнаються Румунією, Болгарією, Хорватією та Кіпром і дають право на поїздки до цих країн.

4. Чи можуть прикордонники, поліція чи інші органи вимагати мої документи, що засвідчують особу, навіть якщо я перебуваю в країні Шенгенської зони?

Так. Поліцейські та інші адміністративні перевірки завжди можливі, у тому числі на території та внутрішніх кордонах, з міркувань безпеки та міграційної політики. Важливо співпрацювати з поліцією чи прикордонниками та надавати необхідні документи та інформацію. За певних обставин, Вас можуть попросити залишатися доступними для органів влади під час цих перевірок у призначених установах.